BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ SAMSUN'DA

30 Eylül 2015

Bakan Çağatay Kılıç: "Haber yapabilirsiniz. Eleştiri yapabilirsiniz. Bir, haberinizin içeriğinin doğru olması lazım. İki, eleştiri yapıyorsanız, eleştiri yapmanız lazım, hakaret etmeyeceksiniz. Hakaret ederseniz ben de yasal hakkımı kullanırım. Eleştiriye katlanmak ayrı bir şeydir, hakaret ayrı bir şeydir"

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen Eylül ayı meclis toplantısında iş adamlarıyla bir araya geldi. Bakan Çağatay Kılıç, Samsun'daki temasları çerçevesinde AK Parti Samsun İl Seçim Koordinasyon Merkezi açılışı ile partisinin aday tanıtım toplantısına katıldı.
Bakan Çağatay Kılıç, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın meclis toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti'nin 7 Haziran seçimleri sonrası ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için her türlü çabayı sarf ettiğini vurgulayarak, "Müzakerelerde anlaşma sağlanması amacıyla iyi yaklaşımlarda bulunduk ancak anlaşma sağlanamadı" dedi.
Türkiye'nin yeni bir seçime gittiğini, 1 Kasım seçiminde iş dünyasının desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, istikrarın ve ekonomik göstergelerin AK Parti'nin tek başına iktidar olmasıyla sağlanabileceğini  söyledi.
"Bazı gazeteler her gün hakaret ediyor"
AK Parti olarak her türlü eleştiriye açık olduklarını ancak eleştiriyle hakaretin karıştırılmaması gerektiğine işaret eden Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye'de basın özgürlüğünün önünde engeller olduğu iddiasının gerçek olmadığını anlattı.
Bazı Amerikalı ve Avrupalı diplomatların, düşünce kuruluşları ve bir takım siyasilerin bu konudaki kaygılarını dile getirdiğini belirten Bakan Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:
"Ben o kaygılarını dile getirenlere şu tavsiyeyi yapıyorum; Biraz Türkçe öğrenin. Biraz emek sarf edin, 2-3 hafta Türkçe öğrenin. Başlık okuyacak kadar. İsim vererek söylüyorum. Türkiye'de günlük çıkan bir gazete. Hepiniz ismini biliyorsunuz, Sözcü. Bakıyor mu arkadaşlar bu gazetenin manşetlerine, yazılarına, içerisindeki yalanlara? Bakılıyor mu bunlara acaba? Bizimle ilgili de yazdılar, çizdiler. İsim veriyorum. Şimdi yarın benimle ilgili de yazacaklar. Yazarlarsa yazsınlar.
Başka bir gazete, Cumhuriyet. Halk TV birkaç gündür bizimle ilgili bir takım haberler yapmaya başlamış. Herhalde rahatsız oldular, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı'na bir şey söyledik ya, onunla ilgili rahatsız oldular. Şimdi bizimle ilgili haber yapıyorlar. Daha sayabilirim, örneklerini çoğaltabilirim.  Bunlar her gün yazıyorlar Türkiye'de. Bunlar her gün hakaret ediyor.
Taraf... İpe sapa gelmeden 'o böyle yaptı, bu böyle yaptı'. Nerede bir müdahale var? Ama şunu açık ve seçik söylüyorum. Avrupa'da ve Amerika Birleşik Devletleri'nde böyle habercilik yapamazsınız. Çünkü bu, habercilik değil."
"Yasal çerçevede bütün haklarımızı kullanacağız. Bu da bizim hakkımız."
Kendi hakkında da sık sık yalan yanlış haberler üretildiğini, iftiralar atıldığını anlatan Bakan Çağatay Kılıç, "Atılan iftiraya, yapılan hakarete karşı sesimi yükseltmeye hakkım yok mu? Ailemle ilgili, benimle ilgili yazılan bir yalan habere cevap verme hakkım yok mu? Bir köşe yazarı televizyon programında dedi ki, 'Her gün sizinle ilgili olumsuz bir şey yazsalar, siz de bazen olumsuz tepkiler verebilirsiniz'. Siyasilerle ilgili, özellikle sayın Cumhurbaşkanımız, sayın Başbakanımız, bakan arkadaşlarımızla ilgili her gün olumsuz şeyler, yalan haberler yapılıyor bazı yerlerde. Sabrediyoruz. Yasalar bizi korur diyoruz. Yasal çerçevesinde haklarımızı kullanıyoruz ama kusura bakmayın. Yasal çerçevede bütün haklarımızı kullanacağız. Bu da bizim hakkımız" ifadelerini kullandı.
"Eleştiriye katlanmak ayrı bir şeydir, hakaret ayrı bir şeydir"
Bakan Çağatay Kılıç, iş dünyasında olduğu gibi siyasetçilerin de elindeki en önemli unsurun itibar olduğuna dikkati çekerek, yapılan haberlerle siyasilerin lekelenmeye çalışıldığını söyledi.
Bakan Çağatay Kılıç, "Haber yapabilirsiniz. Eleştiri yapabilirsiniz. Bir, haberinizin içeriğinin doğru olması lazım. İki, eleştiri yapıyorsanız, eleştiri yapmanız lazım, hakaret etmeyeceksiniz. Hakaret ederseniz ben de yasal hakkımı kullanırım. Eleştiriye katlanmak ayrı bir şeydir, hakaret ayrı bir şeydir" diyerek sözlerini tamamladı.
Bakan Çağatay Kılıç AK Parti Samsun İl Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına katıldı
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Samsun İl Seçim Koordinasyon Merkezi açılışı ile partisinin aday tanıtım toplantısına katıldı.
Bakan Çağatay Kılıç, İlkadım İlçesi Hançerli Mahallesi'ndeki açılışta yaptığı konuşmada, milletle el ele teşkilatlarının gücüyle 1 Kasım seçimlerine gittiklerini söyledi.
Türkiye'de kardeşi kardeşe kırdırmak isteyenlere fırsat vermeyeceklerini ifade eden  Bakan Çağatay Kılıç, "Bu kardeş olan milleti birbirine kırdıramayacaklar. Bizi bölemeyecekler. Buna biz izin vermeyeceğiz ama bu millete bu devlete, bu bayrağa uzanan, bu vatana uzanan her eli de kıracağız. Bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi.
Seçimde sandığa sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan  Bakan Çağatay Kılıç, Samsun'da sadece oy pusulasının üzerindeki hatadan dolayı 8 bine yakın oy kaybedildiğini ifade ederek, "Burada bizim kabahatimiz var. Demek ki yeterince biz eğitim verememişiz. Vatandaşımıza, kardeşlerimize, büyüklerimize bunu anlatacağız. Sandıklara sahip çıkacağız" diye konuştu. 
"AK Parti döneminde yasaklar kalktı ve özgürlükler genişletildi"
Okuduğu bir şiirden dolayı, Başbakan ve seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan o dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hapse atıldığını hatırlatan Bakan Kılıç, yasakların AK Parti döneminde kalktığını ve özgürlüklerin genişletildiğini belirterek, "Kusura bakmasınlar, bize özgürlüklerden, hürriyetlerden anlatmasınlar"  ifadelerini kullandı.
Bakan Çağatay Kılıç, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Devletin içerisinde tek bir devlet otoritesi vardır. Bu ülkede tek bayrak vardır, tek vatanız, tek milletiz, tek devletiz. Yurt dışına gidip ülkesini şikayet edenler, yurt dışına çıkıp da Türk bayrağını asamayanlar, her şeye 'hayır' diyenler 1 Kasım günü cevabını alacak. Bu millet, bu aziz millet 7 Haziran seçiminden buyana çok şey gördü. Çok şeyi tecrübe etti. Biz 1 Kasım'da gereken dersin verileceğine inanıyoruz." Bakan Çağatay Kılıç, etkinlik sonrasında  AK Parti Samsun Gençlik Kolları ile bir araya geldi.