EN BÜYÜK GENÇLİK MERKEZİ SAMSUN’A

19 Ekim 2015

Samsun'un İlkadım ilçesinde inşa edilecek Türkiye'nin en büyük Gençlik Merkezi'nin temelini atan Gençlik Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ''2002’den beri Türkiye’de istikrarın ve büyümenin delaleti AK Parti iktidarlarının varlığıdır'' dedi.

 Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye’nin en büyük gençlik merkezini Samsun’da inşa edecek. İlkadım ilçesinde yapılacak gençlik merkezinin temelini atan Gençlik Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ''2002’den beri Türkiye’de istikrarın ve büyümenin delaleti AK Parti iktidarlarının varlığıdır'' dedi.
Temel atma töreninde bir konuşma yapan Bakan Çağatay Kılıç, Samsun İlkadım İlçesinin en önemli yatırımlarından birine imza attıklarını belirtirken, tesisin Samsun'a farklı bir katkı sağlayacağını söyledi. Bakan Çağatay Kılıç, “Açıkça söylemek gerekirse biraz pozitif ayrımcılık yaptık. Tabi Samsun milletvekili olmamızdan, Samsun’un evladı olmamızdan dolayı bu pozitif ayrımcılığa da herkesin hoşgörü ile bakacağına inanıyorum. Gerçekten Samsun’a inşa edeceğimiz Gençlik Merkezi çok farklı özelliklere sahip olacak" şeklinde konuştu.
Bakan Çağatay Kılıç, gençlik merkezinin özelliklerini anlatırken, “Bireysel sporlarda antrenman yapılmasını sağlayacak 6 tane antrenman salonu olacak. Bununla beraber büyük bir spor salonu da tesisin içerisinde olacak. Aynı zamanda birçok farklı aktivitelerin yapılmasına imkan sağlayacak Osmanlıca’dan tutun da sanat, lisan konusunda gençlerimizin kendisini geliştirebileceği; değerlerini tarihlerini, medeniyetlerini öğrenebilecekleri bir tesis olacak'' ifadelerini kullandı.
"Seçim Beyannamesini gençlere ithaf etmekle gençlere yer verilmez"
Bakan Çağatay Kılıç, tüm partilerin 1 Kasım seçimlerine yönelik seçim beyannamelerinde gençlere bir takım vaatlerde bulunduklarını hatırlatırken, “Seçim Beyannamesini gençlere ithaf etmekle gençlere yer verilmez. Gençlere siyasette, sosyal alanda ve günlük yaşam içerisinde değer vererek bunu gerçekleştirirsiniz“ dedi. AK Parti seçim beyannamesinde de gençlere yönelik vaatlerin yeraldığını hatırlatarak şöyle dedi:
“İş kuracak gençlere 3 yıl gelir vergisi muafiyetini getiriyoruz. Bu gençlerimize kendi iş alanlarını kurmaları ve iş dünyası girmeleri için ciddi bir katkı sağlayacaktır. İlk kez işe giren gencimizin 1 yıllık maaşının devlet tarafından ödenmesi konusunda çalışmalar başlattık. Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirler alındı. Aynı zamanda kendi işini kurmak isteyen gençlerimize 100 bin liraya kadar faizsiz kredi vereceğiz. Kredi garanti fonu aracılığı ile yüzde 85 oranında tasarruf imkanı sağlayacağız. Bu gençlerimize kendi işlerini kurmaları ve iş dünyasına katılımları için onlara ciddi katkı sağlayacaktır.''
"Göreve geldiğimizde 280 bin olan toplam yurt kapasitesi 430 bin civarına ulaştı"
Kredi Yurtlar Kurumu’nun yatırımlarını da anlatan Bakan Çağatay Kılıç,''Son 2 yıl içerisinde imkanlarını yüzde 75 oranında artırmış olması da önemli. Göreve geldiğimizde 280 bin olan toplam kapasite şu anda 430 bin civarında. İnşallah yılbaşına kadar da 470 bin civarına gelecek. Önümüzdeki yıl 600 bini hedefliyor olmamız gerçekten AK Parti iktidarlarının farkını ortaya koyuyor” diye konuştu.
Bakan Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun gençlere verdiği öneme değinerek,''Kurucu Genel Başkanımız ve seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olarak görev yaptığı dönem içerisinde yanında bulundum. Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst makamında bulunan sayın Cumhurbaşkanımızın gençlere ne kadar büyük bir önem verdiğini hepimiz biliyoruz. Bu anlamda Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun da bir eğitim görevlisi olarak, bir eğitmen olarak yetişmiş olması ve bu görevi ifa etmiş olmasından dolayı ayrıca gençlerimize verdiği önem ortada'' şeklinde konuştu.
Samsun'da 200 milyon liranın üzerinde yatırımın devam ettiğini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Toplamda AK Parti iktidarları döneminde Samsun'da yapılan yatırım 14,5 milyar lira civarında, bunun dökümünü ve ayrımını soranlar oldu. Samsun'a yaptığımız yatırımlar bizim internet sitelerimizde mevcut, oradan bulabilirler. Bu tesisler inşallah ülkemizin birliğine, dirliğine ve beraberliğine gençlerimizin yetişmesine büyük imkanlar sağlayacak. Bugün temelini attığımız gençlik merkezinin yeri İlkadım ilçemizin tüm mahallerine ulaşım sağlayabilecek noktada. Özellikle bu bölgemizin, İlkadım'ın üst mahalleleri olarak bilinen ve aynı zamanda benim köyüme doğru olan, çok merkezi bir yerde, kilit noktada olduğunu düşünüyorum.”
''AK Parti dönemlerinde atılan temeller çürümeye terk edilmiyor''
Bakan Çağatay Kılıç, AK Parti iktidarlarında atılan temellerin çürümeye terk edilmediğini vurgularken, “AK Parti iktidarlarında temeli atılan tesislerin açılışları taahhüt edilen tarihlerde yapılıyor. Bu sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminden ortaya koyduğu bir ilkedir. Biz bu ilke doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz” dedi.
Gençlerden onlara sundukları imkanları sonuna kadar kullanmalarını isteyen Bakan Çağatay Kılıç, bürokrasiye de uyarılarda bulunarak, şöyle dedi:
“Bu tesisler, kapılarında durulsun, içlerinde iş yapılmasın diye yapılmıyor. Yapılan tüm tesisler devlet imkanları ile yapılmış, milletin hizmetinde olacak olan tesislerdir. Her an kullanılacaklar, bunun takipçisiyiz. Bu görevi ifa etmeyen, bu tesislerin kullanımının önünde en ufak şekilde yeterince çaba sarf etmeyen bürokratlarımız hakkında bizim olumlu düşünmemiz mümkün değil. Bunu açık olarak söylüyorum. Gençlerimiz, sporcularımız, çocuklarımız için inşa edilmiş tesislerin her an her şekilde hazır ve kullanımda olması gerekiyor. Amatör ve profesyonel spor kulüplerimiz, hepsi işbirliği içinde olacak ve gençlerimizin çalışmasını, bu imkanlardan sonuna kadar faydalanmasını sağlayacaksınız.”
Bakan Çağatay Kılıç, bazılarının “gençlik merkezlerinde ne iş yapılıyor” diye sorduğunu anlatırken, “Zahmet edip gençlik merkezlerine gidip bakarlarsa orada ne iş yapıldığını görürler ve cevabını alırlar” dedi.
AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinden büyük bir başarıyla çıkacağına inandığını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, “İnşallah çalışmalarımıza 2 Kasım’da yoğun bir şekilde devam edeceğiz. Türkiye'nin büyümesinin ve istikrarının önünü açacağız. Bu tesisler, bu imkanlar o büyümeyi sağlayacak gençlerimizin, çocuklarımızın daha iyi yetişmesini sağlayacak” şeklinde konuştu.
Tesisin özellikleri
İlkadım ilçesinde temeli atılan gençlik merkezi, toplam 5 bin 246 metrekare alana inşa edilecek. Türkiye’nin en büyük gençlik merkezi olma özelliğine sahip tesis, 3 kattan oluşacak. İlkadım Gençlik Merkezi’nde, Voleybol ve Badminton sahaları, 600 kişilik çok amaçlı salon, 210 metrekarelik fuaye, bireysel spor salonları, giyinme ve soyunma mekanları, el sanatları işliği, müzik ve folklör salonları, fitness salonu, zeka oyunları ve bilgisayar derslikleri ile kütüphane ve kafeterya yer alacak.