BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ SAĞLIKLI BESLENME VE SPOR PANAYIRI’NDA

20 Ekim 2015

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç: “Tesislerimiz 24 saat esasına göre hizmet verecektir”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, memleketi Samsun’da düzenlenen Sağlıklı Beslenme ve Spor Panayırı’na katıldı. Etkinlikte, bakanlığına bağlı tesislerin 24 saat esasına göre hizmet vereceğini açıkladı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Sağlıklı Beslenme  ve Spor Panayırı’nda bir konuşma yapan Bakan Çağatay Kılıç, sağlığın önemine işaret ederek, herkesin sağlığın değerini bildiğini, ama yine de arada sırada hatırlatılması gerektiğini söyledi.
Bakan Çağatay Kılıç, hizmete soktukları yüzme havuzları, spor salonları, gençlik merkezleri gibi tesislerin doğrudan gençlere, vatandaşlara hizmet verecek kurumlar olduğunu anlatırken, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gençlik ve Spor Bakanlığımızın tesisleri 24 saat esasına göre hizmet verecektir. Bu konuda çalışmalar sürüyor. Biz yokken burada görevli olan bürokratlar da 24 saat esasına göre bu tesisleri çalıştırmak durumunda olacaklar. Her fırsatta yürümek, işyerine araç yerine yürüyerek gitmek, hafta sonları sahili kullanmak, bisiklet kullanmak gibi… Biz bu hizmeti sağladık diye düşünüyorum. Bütün vatandaşlarımızın bulabildikleri her an hareket etmeleri anlamında bir şey yapması için biz elimizden geleni yapıyoruz.”
Panayır alanında organ bağışı teşviki için de bir stant olduğunu dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, organ bağışının önemini şu sözlerle anlattı:
“Ben ailesinde organ naklinin ne olduğunu yaşamış kardeşinizim. Bir gün  gelir sizin de ihtiyacınız olursa o an bir kardeşinizin bir bağış yapmış olmasını istersiniz. Bu anlamda bazı çekinceleri olan vatandaşlarımıza hatırlatmak istiyorum, organ bağışının önemi konusunda Diyanet İşleri Başkanımız daha önce bir açıklama yapmıştı. Organ bağışının dini anlamdaki karşılığını dile getirdi. Birbirimize insan olarak verebileceğimiz en büyük hediyedir. Onun için bir kez daha düşünmenizi rica ediyorum.  Tabi bu kişisel ve zor bir tercihtir ama şunu da düşünün ki; ihtiyaç durumuna girdiğiniz zaman da çok farklı duygular hissediyorsunuz. Onun için organ bağışı konusunda sizi tekrar bir teşvike etmek istedim.''
Günlük yaşamda spor amaçlı hareket etmenin önemini anlatan Bakan Çağatay Kılıç, “Mutlaka ve mutlaka günde en az 45 dakika yürüyüş yapalım. İşyerimize mümkünse yürüyerek gidelim, yapacağımız işleri araç kullanmadan yürüyerek yapalım. Hareketlilik anlamında kendimizi geliştirelim, gençlere ve çocuklarımıza örmek olalım. Hepinize bol hareketli günler diliyorum” diye konuştu. 
Bakan Çağatay Kılıç, etkinliğe katılan Dünya ve Avrupa Şampiyonu Milli Güreşçimiz Taha Akgül'ü işaret ederek, katılımcılardan Taha’yı özel olarak alkışlamalarını istedi. Bakan Çağatay Kılıç, “Sizlerden Taha için özel bir alkış istiyorum. Çünkü kendisi, Ay Yıldızlı bayrağımızı göndere çektirdi, Milli Marşımızı uluslararası alanda çaldırdı. İnşallah Rio’da da altın madalya kazanacak” diye konuştu.
BAKAN KILIÇ PİLAV DAĞITTI
Konuşmaların ardından Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Dünya Güreş Şampiyonu Taha Akgül, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile imzalanan protokol kapsamında “Bisiklet Modülü” dersini uygulayan İlkadım Atatürk Ortaokulu 30 öğrenciye bisiklet dağıttı. Ardından Bakan Kılıç ve beraberindekiler etkinliğe katılanlara bulgur pilavı, ayran ve elma dağıttılar.