BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ’TAN AB MESAJLARI

24 Aralık 2015

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) yolunda dersini iyi çalıştığına işaret ederken, “Avrupa Birliği’ne katılma yolunda 40 yılı aşkın süredir tabiri caizse kapıda bekletilen bir durumdaydık. Çok şükür bunu aştık” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, AB Bakanlığı tarafından Samsun'da düzenlenen “Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreci” konulu sivil toplumla diyalog toplantısına katıldı. Toplantının Samsun'da düzenlenmesinden dolayı AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'a teşekkür eden Bakan Çağatay Kılıç, Bozkır’ın bu görevde olmasının Türkiye açısından ciddi bir kazanç olduğunu dile getirdi. Avrupa Birliği yetkilileri ve kurumları ile müzakere etmek için mahir insanlara ihtiyaç bulunduğunu kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, yıllarca yurt dışında yaşamış birisi olarak, müzakere süreçlerinin ne kadar zor olduğunu yakından bildiğine dikkat çekti.
 
“17 Aralık 2004’te yapılan müzakereler en onurlu şekilde yapıldı”
Senelerdir yavaş bir seyirde ilerleyen AB sürecinin hızlandığını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde gösterdiği yüksek siyasi iradeyle, Türkiye artık kapıda bekleyen değil bu işin müzakeresini yapıp tam üye olacak bir ülke konumuna geldi. Tam üyelik süreci, sayın cumhurbaşkanımızın duruşuyla ivme kazanmış, doğal akışından çıkıp daha hızlı bir yol alma mecrasına girmiştir” diye konuştu.
17 Aralık 2004 tarihinde Brüksel’de yapılan müzakerelerin onurlu bir şekilde gerçekleştiğini belirten Bakan Çağatay Kılıç, “O dönem sayın cumhurbaşkanımızın özel kalemi olarak görevliydim. Sayın cumhurbaşkanımız, başbakan olarak o gün müzakere tarihini aldı ve Türkiye’ye döndü. 40 yılı aşkın süredir tabiri caizse kapıda bekletilen bir ülke konumundaydık ancak çok şükür bunu aştık. Biz bu yolda dersimizi iyi çalışıyoruz“ şeklinde konuştu.
“Avrupa Birliği’ne üyelik süreci daha hızlı bir yol alma mecrasına getirilmiştir”
AB Bakanlığı kurulduktan sonra çok hızlı yol alındığına dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç,  “Avrupa Birliği ile ilgili süreçlerin eleştirilmesi doğaldır. Önemli olan sabırdır ve sabırla giderken de kazanımlarımızı en iyi şekilde değerlendirmektir. Burada önemli olan, üyelik süreci devam ederken kazanımlar elde etmektir. Eğitimden tutun da alt yapı çalışmalarına kadar çok farklı noktalarda, ülkemizin geleceğe yürüyüşüne katkı sağlayan bir takım maddi fonların da kullanımı söz konusu” ifadelerini kullandı.
“Türkiye hiçbir karşılık beklemeden 2,5 milyon insana kucak açtı”
Türkiye’nin coğrafi konumuyla, medeniyetiyle dünyada çok farklı bir konumda olduğunu vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, “Bizler, yanı başında çok ciddi sıkıntılar yaşayan bir millete,  iki buçuk milyon insana kucak açmış, sınırlarını açmış bir ülkeyiz. Biz bunu hiçbir şekilde bir karşılık beklemeden yaptık. Bu yardımları insani görevimiz olduğu için yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu, bizim hem kültürümüzden hem de milletimizin millet olmasından gelen bir güçtür” dedi.
“Başbakanımızın Avrupa liderleriyle yaptığı toplantılardaki duruşu kuvvetli bir argümandır”
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın Avrupa’daki toplantılarda gösterdiği duruşa dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, “Bu duruş çok kuvvetli bir argümandır. Mülteciler söz konusu olduğunda işi zora sokan komşularımız var. Mültecileri ülkelerine kabul etme noktasında şartlar ortaya koyuyorlar. Biz bunu asla yapmadık ve yaşamadık. Bu bizim milletimizin büyüklüğünden kaynaklanan bir şeydir” ifadelerini kullandı.
Toplantıya gösterilen yoğun ilgiden dolayı Samsunlulara teşekkür eden Bakan Çağatay Kılıç, “Bu yoğun katılımınız, bu toplantının neden Samsun’da yapıldığının en güzel göstergesi.   İnanıyorum ki sayın bakanımız da böylesine yoğun bir katılımı görünce bugün burada olmaktan dolayı gurur duymuştur. İnanıyorum ki; bugün yapacağımız toplantılar; iş dünyasında, sivil toplum alanında ve kişisel çalışmalarınız içerisinde size çok farklı yeni yollar, kapılar açabilecek” açıklamasında bulundu.
“Samsun basınından özel bir ricam var…”
Samsun basınından bugünkü toplantıyı mümkün olduğu kadar geniş paylaşmasını rica eden Bakan Çağatay Kılıç, “Burada Samsunumuz, Türkiyemiz için hayırlara vesile olabilecek önemli bilgilerin elde edileceği bir toplantıdan bahsediyoruz. Bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Buradaki toplantıda konuşulan ve fayda sağlayabilecek olan bilgilerin tüm Samsunumuz ile paylaşılması noktasında özellikle yerel basınımızdan ricada bulunuyorum. Bunları yoğun bir şekilde paylaşın ki daha geniş kitlelere ulaşsın. Biliyorum ki Samsun basını, hemşehrilerimiz tarafından yakından takip ediliyor” dedi.
“Samsun’un Avrupa Birliği’ne giden yolda da önemli bir konumda olmasını diliyoruz”
Samsun’un Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki önemini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, “Cumhuriyetin kurulmasına giden yolda ilk adımın atıldığı Samsun’un, Avrupa Birliği üyeliğimize giden yolda da önemli bir konumda olmasını diliyoruz. Samsunumuzun Avrupa Birliği imkanlarından en iyi şekilde faydalanması konusunda sizlerden hassasiyet göstermenizi rica ediyorum”  şeklinde konuştu.
Bakan Çağatay Kılıç konuşmasını, “Avrupa Birliği Bakanımız ve Başmüzakerecimiz Volkan Bozkır’a ve bu toplantının tertip edilmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Gerçekten Samsun’un neden Samsun olduğunu bir kere daha gösterdiniz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diyerek tamamladı.