BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ, SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA PROGRAMI’NA KATILDI

02 Ocak 2016

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, '' Ülkemizde terör estirmeye çalışanların, teröre terör diyemeyenlerin, terör örgütüyle iş tutanların, ülkemizin güzel toprağını kazıp hendek açanların karşısında da biz duracağız.

O hendeklerde gömülmelerini de biz sağlayacağız. Bu güzel ülkenin, bu cennet vatanın ilelebet payidar olması için her birimiz her an şehit olmaya da, gece gündüz çalışmaya da hazırız'' dedi.

Sarıkamış Harekatı'nın 101. yılı dolayısıyla "Vefakar gençlik, fedakar ecdadını unutmayacak" sloganıyla düzenlenen anma etkinlikleri kapsamında Kars Sarıkamış’a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sarıkamış Şehitlerini anma programı’na katıldı.

Sarıkamış BESYO Spor Salonu’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Bakan Çağatay Kılıç, Sarıkamış’ta şehit olan ecdadımızı iyi anlamamız gerektiğini belirterek, “Bugün burada onların bu ülke için ortaya koymuş oldukları en büyük fedakarlığı yani canlarını vermelerini yad ederek, anarak bir araya gelmiş bulunuyoruz. Burada verdiğimiz şehitlerimizi ülkemizin bugünkü durumuna gelmesi için gösterdikleri fedakarlığı anlamak ve onların ne uğruna bu şehadeti hiç göz kırpmadan kucakladıklarını iyi düşünmemiz gerekiyor. Bugün burada bir araya gelmemizin sebebi burada şehit olan ecdadımız. Ama Sarıkamış’ta bir araya gelmemizin asıl sebebi ortak çarpan kalbimiz, ortak çarpan yüreğimiz, paylaştığımız ortak değerlerimiz ve Türkiye Cumhuriyeti devletimizdir. Dolayısıyla burada şehit olan ecdadımızı iyi anlamamız gerekiyor. "Vefakar gençlik, fedakar ecdadını unutmayacak" derken biz bu sene “Gök Allah-u Ekber, yer Allah-u Ekber” derken ve inanıyorum ki hep beraber izlerken hepimizin duygulandığı, gözyaşlarını tutamadığı filmdeki ortaya konan duyguyu iyi anlamamız gerekiyor” dedi.

“Gençlerimize nasıl bir vatanda yaşadıklarını ve medeniyetlerinin ne anlama geldiğini iyi anlatmamız gerekiyor”

“Bizler cennet bir vatanın bugünkü hem sahipleriyiz, hem de gelecekteki sahiplerine teslim edecek olan bugünkü bekçileriyiz” diyen Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü; 

“Bunu şu anlamda söylüyorum; tabi ki gençlerimiz evlatlarımız, çocuklarımız bu ülkenin geleceği, dünyanın geleceği, insanlığın geleceği. Ama hep söylediğimiz bir şey var. Bugünden edindikleri bilgilerle, bugünden donandıkları donanımla, bugün anladıkları medeniyet tasavvurlarıyla bu ülkenin geleceğini taşıyacaklar. Onun için bizim bu günden gün, saniye kaybetmeden Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan tüm vatandaşlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın nerede yaşadıklarını, hangi toprakta yaşadıklarını, nasıl bir vatanda yaşadıklarını ve medeniyetlerinin ne anlama geldiğini iyi anlatmamız gerekiyor.  Hepimizin üzerinde böyle ağır bir sorumluluk var. Ecdadımız burada şehit düşerek bunu en iyi şekilde anlattı. Sadece burada Sarıkamış’ta değil” 

“Sorumluluğumuz ağır, üzerimizde büyük bir vebal var”

Salonda asılan ‘’İki şehit diyarından birbirine uzanan dostluk köprüsü, Gelibolu ve Sarıkamış’’ afişine dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, “Çanakkale’de Dumlupınar’da Anafartalar’da bu ülkenin bu devletin payidar olması için toprağa düşen her kardeşimiz, büyüğümüz, şehidimiz bu destanı yazıyor. Özgürlük meşalesinin yakıldığı şehir olan Samsun’dan başlayan yürüyüşümüz. Anadolu’ya girişin ilk adımı olan Malazgirt ve bunların ne anlama geldiğini, İstanbul’un fethinin ne anlama geldiğini fethin ne anlama geldiğini iyi anlatmamız gerekiyor. Maalesef ülkemizde tarihini bilmeyenler edepten adaptan nasibini almayanlar, cahiller bu ülkenin duvarlarına “zulüm 1453” ‘te başladı diye bir yazı yazabilecek kadar alçalabiliyorlar. İstanbul’un fethinin ne anlam geldiğini bizim milletimize gençlerimize evlatlarımıza iyi anlatmamız gerekiyor.  1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletini iyi anlatmamız gerekiyor. Dolayısıyla sorumluluğumuz ağır, üzerimizde büyük bir vebal var” diye konuştu.

“Bugün onlar eğer zulüm ediyorlarsa, onların karşısında durmasını da iyi biliriz”

Dünyada yaşanan olumsuzluklara kayıtsız kalmalarının mümkün olmadığını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, “Kudüs’teki mazlum çocukların sesi biz olacağız ses biziz Suriye’de annesi babası bir cani tarafından öldürülen yetimlerin sesi biz olacağız ve biziz. Tüm dünya ne olduğunu anlamaz yüzünü başka noktaya çevirir iken Türkiye’nin Cumhurbaşkanı: bu kapı, bu medeniyetin kapısı tüm coğrafyamıza, tüm insanlığa açıktır diye tüm dünyaya ilan etti. Başbakanımız aynı noktada yürüyeceğimizi, her an duruşunu ortaya koyuyor. Bizler bu milletin bir parçası olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları olarak ecdadımızın ortaya koymuş olduğu misafirperverlik, açık kapı uygulamalarının mazlum olanların sığınabilecekleri bir liman olarak ülkemizi ve medeniyetimizi ortaya koymalarının ne anlama geldiğini, bugünkü temsilciler olarak iyi ortaya koymamız gerekiyor.  500 sene önce İspanya'daki Yahudiler mazlum durumdaydı. Orada sadece inançları ve dinleri dolayısıyla zulüm altındaydılar. Orada öldürülüyorlardı. O zaman Osmanlı İmparatorluğu bizim ecdadımız kapılarını açtı ve 'sizler bizim ülkemizde huzur içerisinde yaşayabilirsiniz' dedi. Bizim medeniyetimizin ve inancımızın gereği budur.  Bize 1400 yıl önce öğretilen budur. Ama bugün onlar eğer zulüm ediyorlarsa, zalim oldularsa da onların karşısında durmasını da iyi biliriz. Bayırbucak'taki kardeşlerimiz onların sesi biz olduk ve biz olacağız” ifadelerini kullandı. 

“Ülkemizin güzel toprağını kazıp hendek açanların karşısında da biz duracağız. O hendeklerde gömülmelerini de biz sağlayacağız”

Ülkede yaşanan terör olaylarına değinen Bakan Çağatay Kılıç, “Ülkemizde terör estirmeye çalışanların, teröre terör diyemeyenlerin, terör örgütüyle iş tutanların, ülkemizin güzel toprağını kazıp hendek açanların karşısında da biz duracağız.  O hendeklerde gömülmelerini de biz sağlayacağız.  Bu millet birliğinden beraberliğinden ve kardeşliğinden aldığı güçle geleceğe yürüyecek. Biz hep böyle yaptık. Bizim ecdadımız bunu böyle yaptı. Çanakkale'de, Sarıkamış'ta, Dumlupınar'da… Bugün Çanakkale Şehitliği'ne gittiğiniz zaman oradaki şehit olan ecdadımızın memleketlerinin isimlerine baktığınız zaman kimlerin koyun koyuna, yan yana yattığını iyi görmemiz gerekiyor.  Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı yazdığında neyi anlayarak yazdığını, neyi hissederek yazdığını iyi anlamamız gerekiyor. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı'nı yazdırtmasın dediğinde, o duasının altında ne yattığını iyi anlamamız gerekiyor. Biz burada yatan şühedamıza layık olacağız. Onların kemiklerini hiçbir zaman sızlatmayacağız” dedi. 

 

 “Sarıkamış’ta şehit olan ecdadımıza layık olmak için yürümeyeceğiz, koşacağız”

Gençlik ve Spor Bakanlığının Sarıkamış şehitlerini anmak için 81 ilde organizasyon düzenlediğini aktaran Kılıç, sözlerini söyle tamamladı:

“Bu sene 81 ilde düzenlemiş olduğumuz yürüyüşlerle bu güzel diyarda şehit olan ecdadımızı anacağız. Burada bir yenilgi yok. Şair ne diyor; 'yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır' Bu mısraların anlamını iyi anlayalım.  Her sene buraya Türkiye'nin dört bir yanından tüm vatandaşlarımıza göstermiş olduğunuz misafirperverlik için teşekkür ediyorum.  Gençliğimiz ve evlatlarımız ülkemizin dört bir yanındaki şehitliklerimizi ziyaret ediyorlar. Biz buna ön ayak oluyoruz. Bütün imkanlarımızı bunun için seferber ediyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın bize vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda Sayın Başbakanımızın hükümet programında ortaya koymuş olduğu direktifler doğrultusunda gece gündüz demeden çalışacağız. Çünkü bizim 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz var. Bu hedeflere gece gündüz demeden Sarıkamış’ta şehit olan ecdadımıza layık olmaya çalışarak yürümeyeceğiz, koşacağız. Bunu hep beraber yapacağız. Bu güzel ülkenin, bu cennet vatanın ilelebet payidar olması için her birimiz her an şehit olmaya da, gece gündüz çalışmaya da hazırız. Bizim, ecdadımıza atalarımıza sözümüz budur. Hepimiz bu söze layık olmak zorundayız.”

Bakan Çağatay Kılıç’ın konuşmasının ardından, sanatçı Fatih Koca, Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı’nda ilahi dinletisi sundu.