BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ TRT HABER'E KONUŞTU

07 Şubat 2016

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Mardin'de açıkladığı terörle mücadele eylem planı ile birlikte yapılacak çalışmalara hız verdiklerini belirterek ''Bölgesel ve yöresel kampların yapımına ağırlık vereceğiz'' dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç Trabzon'da TRT Haber'in Sorularını Yanıtladı. Trabzon'da düzenlenen Kültür ve Turizm Çalıştayı'nın önemini anlatan Bakan Çağatay Kılıç Karadeniz'in ülkenin en değerli bölgelerinde biri olduğunu belirterek, ''Karadeniz bölgemiz doğal güzellikleriyle kültürel mirasıyla aynı zamanda ülkemizin ve medeniyetimizin içerisindeki önemli yeri ile özellikle Karadeniz halkımızın misafirperverliği ile öne çıkan bir bölgemiz. Siyasette de olsun iş dünyasında da olsun çalışmalarıyla her zaman çok aktif olmuş olan bir bölgemiz. İnsanlarımızın, hemşerilerimizin bu noktada çok ciddi ortaya koydukları çalışmalar mevcut. Tabi bu anlamda tüm bölgenin turizmle alakalı olarak gelecekteki potansiyelinin burada değerlendiriliyor olması, önümüzdeki yıllarda yapılacak koordineli bir çalışmanın bu bölgemizin turizm çalışmalarına büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum.'' şeklinde konuştu.
''Spor turizminin ülkemizdeki payının yükseleceğine  inanıyoruz''
Bakan Çağatay Kılıç spor turizmi ile ilgili olarak, Karadeniz bölgesinde özellikle Samsun Arvin Gümüşhane Giresun ve ordu başta olmak üzere inşa edilen, turizm ve kültür altyapısı ile birlikte,spor alanında da alt yapı çalışmalarının devam ettiğini belirterek,''Bu çalışmalarla ciddi bir altyapı eksikliğimizde giderilmiş oluyor. Malum son 13-14 yıldır ciddi bir spor alt yapısı çalışması içerisindeyiz. Bu altyapı çalışmalarının tamamlanması ile beraber  ve şu anda hayata geçmiş olanlarla beraber, Spor turizminin ülkemizdeki payının da yükseleceğine inanıyoruz''şeklinde konuştu. 
Bakan Çağatay Kılıç, yabancı sporcu ve kulüplerinin kamp yapmak için Türkiye'yi tercih ettiklerini işaret ederek,''Örneğin farklı takımların farklı branşlarda gelip ülkemizde kamp yapmaları, kendilerini bu anlamda uluslararası spor organizasyonlarına hazırlamaları ve bireysel sporcuların da gelip bölgemizde bunu gerçekleştirmeleri önemli. Buna Ülkemizin aynı zamanda essiz doğası ve sağlık anlamında ulaştığı nokta da göz önüne alındığında yabancıların kamp için Türkiye'yi daha çok tercih edeceğini düşünüyorum'' dedi. 
''İşitme Engeller Olimpiyatı, Olimpik ve Paralimpik Oyunları'ndan sonraki en büyük spor organizasyonlarından biri''
Önümüzdeki yıl Samsun'da İşitme engelliler olimpiyatları düzenleneceğini hatırlatan Bakan Çağatay Kılıç  söyle konuştu;
Samsun'da yapılacak olan 2017 İşitme Engeller Olimpiyatı, Olimpik ve Paralimpik Oyunları'ndan sonraki en büyük spor organizasyonlarından birisidir. Bu Samsun'da gerçekleştirilecek bunun alt yapı çalışmaları ile ilgili olarak son raddeye gelmiş vaziyetteyiz.  Yurtdışından misafirlerimiz  olacak. Bu tip organizasyonların devam etmesi ülkemiz açısından önemli.  Bu Tip uluslar arası organizasyonların karadeniz bölgesinde yapılmasının  bölgedeki spor turizmine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Konaklama alt yapısıyla beraber sportif altyapının da geldiği nokta bölgeye ciddi bir gelir kaynağı olacaktır diye düşünüyorum. ''
''Bölgesel ve yöresel kampların yapımına ağırlık vereceğiz'' 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı terörle mücadele eylem planı ile birlikte yapılacak çalışmalara da değinen Bakan Çağatay Kılıç, ''Öncelikle Terörle mücadele de vatan için millet için bayrağımız için kutsalımız için canını vermiş olan şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Trabzon'da da biliyorsunuz dün bir şehidimizin cenazesi vardı. Bu anlamda ortaya konulan çalışmalarda güvenlik güçlerimizin polisiyle askeriyle olsun çok ciddi bir mücadele içerisindeler. ''dedi.
Eylem planında özellikle gençler ve çocuklara yönelik farklı çalışmaların olduğunu belirten Bakan Çağatay Kılıç, '' Bizim hayata geçirmiş olduğumuz kamp çalışmalarımız var. Özellikle bu sene 27 kampımızda  56 bini aşkın gencimiz kamp yaparak, birbirleriyle kaynaştı. Birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı buldular.  Farklı kültürleri düşünceler fikirleri tanıma anlamında bu kamplar önemli bir vesile oldu. Bundan sonra da Sayın Başbakanımızın da talimatları doğrultusunda bölgesel ve yöresel kampların yapımına ağırlık vereceğiz.''şeklinde konuştu. 
Gençlik merkezlerinin de bakanlığının faaliyetleri arasında önemli bir yer tuttuğunu hatırlatan Bakan Çağatay Kılıç,''Gençlik merkezlerimizde ki bunları yılsonu itibariyle 300'ü aşacağını düşünüyoruz. Burada yapılacak sosyal ve sportif faaliyetlerle Stk'larla birlikte yapacağımız ortak çalışmalar sonucunda bazı bölgelerde terörden mağdur olan gençlerimizin kendilerini çok daha farklı noktalara taşıyabileceklerini  düşünüyoruz. ve bu yönde bir çalışma yürütüyoruz. Özellikle spor altyapımızı kullanarak kulüplerimizle federasyonlarımızla iyi bir Koordinasyon içerisinde onların kendilerini farklı alanlarda ifade edebilecekleri, ülkemize farklı anlamlarda belki de hizmet edebilecekleri bu çalışmaları yapacağız.'' dedi. 
Türkiye'nin Avrupa'da en genç nüfusa sahip ülke konumunda olmasının önemine dikkat çeken bakan Çağatay Kılıç öneminde dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç ; '' Bölgedeki gençlerimizin de terörle mücadele deki bazı konulardan etkilenmesi söz konusu. Bunları hep beraber Aile Sosyal Politikalar bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımızla ve diğer Stklarla yapılacak ortak çalışmalar sonucunda, ortaya koyacağımız bir plan çerçevesinde, gençlerimizin ülkemizin bu kaynaklarından, güzelliklerinden daha fazla faydalanarak kendilerini geliştirmeyi sağlayacağız'' şeklinde konuştu.