BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ, KOCAELİ GENÇLİK ÇALIŞTAYI'NA KATILDI

15 Nisan 2016

AK Parti’nin Kocaeli’de düzenlediği Gençlik Çalıştayı Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı çalıştaya Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da katıldı.

 Kocaeli Gençlik Çalıştayı’nda konuşma yapan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gün Ankara'da 5. Yerel Yönetimler Sempozyumu'na katıldığını, gençlik ve belediye temalı bu sempozyumda şehirleri, ilçeleri, gençler için daha yaşanır kılacak projeleri yakından görme imkanına sahip olduklarını anlatırken, dereceye giren projelerin tüm illere, ilçelere ve beldelere örnek teşkil etmesi temennisinde bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz yola çıkarken özgür, donanımlı, kendine güveni tam bir gençlik hayal ediyorduk. Elhamdülillah bu gençliği şimdi karşımızda görüyoruz. Bizi menfaat değil, çıkar değil, rüyalarımız, ideallerimiz bir araya getirdi. Biz büyük hedeflerden bahsedince, bazıları çıktılar dediler ki 'Bunlar rüya görüyor, hayal kuruyor'. Gençler hep hayal kurun, aileniz, ülkeniz, İslam dünyası, insanlık için. Evet bizim ülkemiz için hayallerimiz var. Hayali olmayanlar, rüyası, ideali olmayanlar utansın" dedi.

Siyasi ve ekonomik reformlarla, Türkiye'yi yeniden ayağa kaldırdıklarını, ülkenin daha gelişmiş, daha demokratik, daha özgür bir ülke olması için gayret sarf ettiklerini belirten Davutoğlu, gençlerin daha aydınlık bir Türkiye'de yaşaması için çaba gösterdiklerini dile getirdi.
Çalıştayın programını incelediğinde ve yapılan çalışmaları gördüğünde, Kocaeli'nin gençlik konusunda çok güzel bir model oluşturacağına inancının bir kez daha arttığını dile getiren Davutoğlu, “Böyle bir gençliğin hocası olmak benim için en büyük gurur vesilesi. Hocanız olmaktan onur duyuyorum. Sizler gibi talebelerimiz, sizler gibi gençlerimiz olduğu müddetçe arkama hiç bakmayacağım ve daima sizinle birlikte daha ileriye, daha güzele, daha parlak bir geleceğe birlikte yürüyeceğiz. Sizlerden en büyük beklentim, gençliğinizi, enerjinizi, hep hayırlı yollarda, hayırlı işlerde kullanmanızdır. Varlık nedeniniz her zaman insanı, tabiatı, yaşadığımız ülkeyi korumak ve her zaman daha iyisine başlamak için olmalıdır" diye konuştu.
2002 yılından önceki ve bugüne kadar yapılan öğrenci yurtları ve spor tesis sayılarını karşılaştıran Başbakan Davutoğlu, “2002’de toplam yurt sayısı 190’dı. Buz bu sayıyı 604’e çıkardık. Yurtlarımızın yatak kapasitesini yüzde 54 artırdık. Yurtlarımızı otel konforuna kavuşturduk. 2002 yılına kadar toplamda 1575 spor tesisi varken, biz sadece 14 yılda 1789 spor tesisi yaptık. 5 adet sporcu fabrikasını bitirdik. 27 adet sporcu fabrikasının yapımını da 2016 yılı sonuna kadar tamamlayacağız. 2002 ‘de 74 adet gençlik merkezimiz vardı. Biz bu sayıyı 219’a çıkardık” şeklinde konuştu.
“Biz söz verdik mi mutlaka yaparız" diyen Davutoğlu, önlisans ve öğrenci burslarını ve kredileri artırdıklarını, genç girişimcilere 100 bin liraya kadar kredi imkanı getirdiklerini aktardı.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, bu ay içinde çeyiz hesabı uygulamasını başlatacaklarını belirterek, " Gençler hepinizin bu projelerde yer almasını istiyorum. Kısa film, kitap dergi ve benzeri sanatsal faaliyetleri ile sportif faaliyetlerine proje bazlı karşılıksız destek vermeyi öngören Gençdes programını hayata geçiriyoruz. Bu program için 50 milyon lira kaynak ayırdık. Bu kaynakları kullanın. Tüketin tekrar 50 milyon. Tekrar, tekrar bütçemizden kaynak ayıracağız. Yeter ki sizler özgün kabiliyetlerinizi ortaya koyun. Kocaeli'ye de verdiğimiz sözlerin hepsini yerine getirdik. Ne zaman Kocaeli'ye gelsek biz moral buluyoruz. Ne aman Kocaeli gençliğiyle buluşsak, sizin tabirinizle söylüyorum biz şarj oluyoruz. Hiç bitmeyecek şekilde şarj oluyoruz" dedi.
Konuşmalar sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başbakan Davutoğlu'na "Klavuz gençlik tablosu" takdim etti. Etkinliğe Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın yanı sıra  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,, AK Parti Yerel Yönetimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile AK Parti Kocaeli milletvekilleri katıldı.​