BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ ALMAN KOMEDYENE SORUŞTURMA İZNİ VERİLMESİNİ NTV'YE DEĞERLENDİRDİ

18 Nisan 2016

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Almanya’da yayınlanan bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden komedyen Jan Böhmermann hakkında soruşturma izni veren Alman Hükümeti’nin duruşunu çok doğru bulduğunu kaydederken, “Eleştiri herkesin hakkı ama hakaret başka bir şey. Burada bir ülkenin cumhurbaşkanının kişilik haklarına ağır hakaret sözkonusu” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret eden Alman kodmedyen Böhmermann hakkında soruşturma izni verilmesini NTV’ye değerlendirdi. Alman komedyenin tamamen hakaret ve küfür içeren bir metni şiir diye okuduğunu, bunun şiir olarak nitelendirilemeyeceğini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Basın özgürlüğü çok farklı bir şey, burada yapılan çok farklı bir şey. Burada bir ülkenin cumhurbaşkanının kişilik haklarına ağır hakaret söz konusu” diye konuştu.
Bakan Çağatay Kılıç, bir hukuk devleti olan Almanya’daki yargı sürecine güvendiğine işaret ederken, Alman yargısının komedyen Böhmermann’ın kişisel haklara saldırı konusunda bir hata işlediği yönünde karar vereceğine inandığını kaydetti.
Burada hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının asla kabul edemeyeceği bir yaklaşımdan bahsettiğini dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, “Bu anlamda Alman hükümetinin duruşunu çok doğru buluyorum. Sayın Merkel yaptığı açıklamada, ‘buna mahkemeler karar verecek’ dedi. Ama ben metni gördükleri zaman kararın ne olacağını az çok tahmin edebiliyorum” şeklinde konuştu.
Olay sonrası Almanya’da bazı arkadaşları ile teması olduğunu ve sözkonusu metni onlarla paylaştığını anlatan Bakan Çağatay Kılıç, “Hiç bir edep ve ahlaka sığmayacak sözlerden bahsediyoruz. Görenler de görmek bile istemiyoruz hatta ve hatta ‘bunun hakkında neden bugüne kadar daha sert bir açıklama olmadı onu merak ediyoruz’ dediler. Bugün Türk basınında da bazı kişilerin bu metni gördükten sonra yaptıkları açıklamaların ne olduğunu biliyoruz. Basın özgürlüğü çok farklı bir şey burada yapılan çok farklı bir şey” ifadelerini kullandı.
“Bunun mizahla yakından uzaktan alakası yok”
Bakan Çağatay Kılıç, Alman komedyenin yaptığının mizahla uzaktan yakından alakası olmadığını kaydederken, “Bu mizah değil. Bunun hiçbir açıklanabilir durumu yok. Bunu yayınlayan kişiler neden apar topar televizyondan kaldırdı. Zaten bunun televizyonda okunabilmesi bir hata. Sadece küfürden oluşan bir takım kelimelerin ardı ardına koyulmuş hali. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız da her zaman dile getiriyor, eleştiri yapmak herkesin hakkıdır ama hakaret başka bir şey” diye konuştu.
 
Bakan Çağatay Kılıç, soruşturma izni sonrası Merkel’e hem kendi partisinden, hem sosyal demokratlardan hem de kamuoyundan bazı tepkiler gelmesini ise Almanya’nın kendi iç meselesi olarak değerlendirdi. Bakan Çağatay Kılıç, “Sayın Merkel geçen hafta yaptığı bir açıklamada ‘kasti yaralama amacıyla yapılmış bir konudan bahsediyoruz. Biz bu anlamda bu gözle bakıyoruz’ dedi. Sayın Merkel’inde bunu ortaya koyarak bu sözlerin arkasında durduğunu görüyoruz “şeklinde konuştu.