BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ FRANSA YOLUNDA GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

21 Haziran 2016

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in kızı Buse Terim’e sosyal medyada yapılan çirkin paylaşımlara tepki gösterirken, Terim’in hakaretler karşısında isyan etmesinin en doğal hakkı olduğunu söyledi.

A Milli Futbol Takımımızın EURO 2016’da aldığı sonuçların ardından eleştirilerin odağı haline gelen Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’e, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç sahip çıktı. Bakan Çağatay Kılıç, Terim’in kendisine ve kızı Buse Terim’e yönelik hakaretler karşısında isyan etmesinin en doğal hakkı olduğunu söyledi.
Bakan Çağatay Kılıç, A Milli Futbol Takımımızın EURO 2016’daki Çek Cumhuriyeti karşılaşması öncesi uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
“Milli takımımızın EURO 2016’ya katılmış olması başlı başına bir başarıdır”
Futbolda oyun içinde farklı olasılıkların olabileceğinin altını çizen Bakan Çağatay Kılıç, “Futbolda üç olasılık var. Galibiyet olabilir, beraberlik olabilir, mağlubiyet olabilir. Bunların hepsi olabilecek sonuçlar. Milli takımımızın EURO 2016’ya katılmış olması başlı başına bir başarıdır. Burada birçok farklı unsur bir araya geldi, futbolcular ortaya çok ciddi manada bir emek ve çaba ortaya koydular, bazı faktörler de bir araya geldi. Bunun sonucunda EURO 2016’ya gidişimiz gerçekleşti” diye konuştu.
“Arda Turan’a bu kadar insafsızca eleştiri yapılması doğru değil”
İspanya karşılaşmasında tribünlerden ve sosyal medyadan eleştirilen Arda Turan’a destek veren Bakan Çağatay Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:
“Bu milli takım, bizim milli takımımız. Bugüne kadar Ay-yıldızlı formaya büyük emekler vermiş kardeşlerimizden oluşmuş bir takım. En başta da kaptan Arda.  Arda, Türk futbolu için önemi olan bir kardeşimiz. Şu anda Barcelona’da oynuyor. Daha önce İspanya La Liga’da Atletico Madrid’de oynuyordu. Yani Türk futbolunu ve Türkiye’yi iyi temsil eden bir kardeşimiz. Herkesin iyi günleri, kötü günleri olabilir. İyi gitmeyen bazı sonuçlar olabilir. Bugün çok çok iyi bir sonuç alırsınız yarın daha iyi olmayan bir sonuç alabilirsiniz. Bir maçtan, bir hareketten koca bir kariyeri daha önünde zamanı olan bir futbolcumuzu bu kadar insafsızca eleştiri yapılması doğru değil. Ben böyle düşünüyorum. Bu tüm futbolcularımız için geçerli.”
“Milli futbolcularımıza yapılan eleştiriler zamansız”
A Milli Futbol takımı oyuncularına yapılan eleştirilerin zamansız olduğunu kaydeden Bakan Çağatay Kılıç,” Oyunlarımızın performanslarından mutlu kalmayabilirsiniz ama eleştirmek hele hele şampiyona devam ederken burada daha bizim ümidimiz varken daha üçüncü bir maça çıkacakken bu kadar insafsız eleştirilerin yapılması doğru şeyler değil. Bunlar makine değil insan. Duyguları var, hisleri var, aileleri var. Hepsinden önemlisi gerçekten hepsi göğüslerinde taşıdıkları ay yıldızın hakkını vermeye çalışıyorlar, bunun için uğraşıyorlar. Hele kişisel anlamdaki eleştirileri hiçbir şekilde bu anlamda yapamayız diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
“Milli Takımımızın durumunu Fatih Terim’den daha iyi kimse bilemez”
A Milli Futbol Takımı’nın durumunu teknik direktör Fatih Terim’den daha iyi kimsenin bilemeyeceğini belirten Bakan Çağatay Kılıç, “Bu anlamda biraz evvel yaptığımız değerlendirme çerçevesinde bütün futbolcular ve teknik heyet de bu şeyin içerisinde. Yani Fatih Hoca’nın bu noktadaki bir öz eleştirisi olabilir ben kendim açıkçası tam detayını bilmiyorum. Ama o Fatih Hoca’nın söylediği bir şey. Ben şunu söylüyorum; ‘Türkiye A Milli Futbol Takımı, EURO 2016’da mı? Evet. Bu organizasyonun bir parçası mı? Evet.’ ilk iki maçta çok daha iyi sonuçlar almayı hepimiz isterdik. Öz eleştiri de yapacağız ama eleştiri ayrı bir şey, zamanlaması ayrı bir şey… Yeri geldiği zaman motivasyonu da ortaya koymak başka bir şey” ifadelerine yer verdi.
“Kimsenin Kimseye Hakaret Etme Hakkı Yok”
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in kızına sosyal medyada yapılan çirkin paylaşımlara tepki gösteren Bakan Çağatay Kılıç,  “Kimsenin kimseye hakaret etme hakkı yok. Hiçbir vatandaşımızın başka bir vatandaşımıza hakaret etme özgürlüğü diye bir şey yoktur. İkincisi sosyal medyadaki yaşananlarla ilgili biz sadece şimdi göz önünde olan birisiyle ilgili bir şey olduğu zaman bunu düşünmemeliyiz. Sosyal medyada genel anlamda yaşanan sıkıntılar var. İnsanların bilinmezlik paravanının arkasına saklanarak aslında hiç de yapamayacakları şeyleri yapmaya çalıştıkları bir ortam sanki ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Tabii ki bir babanın kızına yapılan hakaretler karşısında isyan etmesi doğaldır ve hukuken de bütün haklarını da arayacaktır. Ama bu herkes için de geçerlidir” açıklamasında bulundu.
“İşte biz bu yüzden sporda tribünde küfür, şiddet istemiyoruz” 
 “Fatih Terim’in kızına yapılan hakaretler karşısında isyan etmesi doğaldır, hakkıdır” diyen Bakan Çağatay Kılıç,  şunları söyledi:
“Fatih hoca, hukuken de hakkını arayacaktır. Bu herkes için de geçerlidir. Kişisel anlamda bize de olmuyor mu? Bize de oluyor. Biz şu an Türkiye Cumhuriyeti’nin kabinesinin bir üyesiyiz. Aynı zamanda milletvekiliyiz. Sosyal medyada bazı kişiler, normal zamanda söylemeyecekleri bazı olumsuz sözleri söyleyebiliyor. Biz de bunları hukuk çerçevesinde avukatlarımıza bildirerek takip ediyoruz. Nasıl ki sokaktayken, yüz yüze iken yapamayacağınız şeyler varsa bu anlamda da vardır. Burada bir şikayet söz konusu. Burada bir hakaret var. Kabul edilemez bir durum var. Biz neden sporda tribünde küfür, şiddet istemiyoruz diyoruz, işte bundan dolayı. Bu aynı zamanda bir kişilik hakkı ihlali. Çünkü, hiç kimsenin başka birisine hakaret etme hakkı yoktur. Eleştiriye bir şey demiyoruz. Eleştiri olabilir. Benim ailemle, evlatlarımla ilgili böyle bir şey yapılırsa ben de hukuki hakkımı her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi sonuna kadar kullanma hakkına sahibim. Hakaret kabul edilebilir bir şey değildir. Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, milletvekillerimize, kamu hizmeti yapan herkese, bir vatandaşa hakaret kabul edilebilir bir şey değildir.” 
“Katıldığımız branş sayısında en üst düzeydeyiz”
Bakan Çağatay Kılıç, 2016 Rio Olimpiyatları ile ilgili bir soruyu ise şöyle yanıtladı:
“Şu an Rio için kesinleşmiş olan sporcu sayımız 95. Kadın Basketbol Milli Takımımız geçen hafta olimpiyat vizesi aldı. Katıldığımız branş sayısı bakımından en üst noktadayız. 20 branşı şu anda garantilemiş durumdayız. İlk kez katıldığımız branşlar var. Örneğin; modern pentatlon, kano gibi bu tip yeni ve ilk kez katıldığımız branşlar olacak. Temmuz ayının ortalarına kadar devam eden kota müsabakaları var. Kadın Voleybol Milli takımımız Ocak ayında Ankara’da kota müsabakalarına katıldı. Organizasyonu ülkemize alabilmek için büyük bir mücadele verdik. İstedik ki ev sahibi avantajımız olsun. Olmadı bu sefer. Olimpiyatlara gidemediler. Erkek Basketbol Milli Takımımız biliyorsunuz, Filipinlerde elemelere katılacak. Onların da hazırlık maçı var. Başarılar diliyorum. Takım iyi bir birlik ve beraberlik içerisinde.  İnşallah onlar da katılırsa çok farklı bir sayıya ulaşabiliriz. Katıldığımız branş sayısında en üst düzeydeyiz. Ama şunu göz ardı etmemiz gerekiyor. Biz 2012 Olimpiyatlarından sonra Türkiye’de ciddi sorunlar yaşadık. Bunu hepiniz biliyorsunuz. Detayına girmek istemiyorum. Bu bazı sporcu kardeşlerimizin sporu bırakması, antrenörlerin spordan ayrılması, yöneticilerin farklı noktalarda önlem almasını gerektiren bir takım unsurlar oluştu. Dolayısıyla bu tip şeyleri yaşamış,  yüzleşmiş ve yeniden sporda yoluna devam eden bir ülkenin milli takımımız var. Ben onlara milli takım diyorum. Olimpiyat takımımız. Hepsi tek eşofmanla gidecekler bu sene”
“Doping yapan olursa pardonumuz olmaz hiç acımayız”
Dopinge sıfır tolerans ilkesiyle hareket ettiklerini ve bundan taviz vermediklerini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, “Bir Rusya örneği var. Rusya Atletizm milli takımı dopingle mücadeledeki eksikliğinden dolayı, Uluslar arası Atletizm Federasyonu tarafından olimpiyatlardan men edildi. Bu tip şeyler dünya spor camiasında yaşanıyor. Biz bunlarla yüzleşiyoruz. Biz şu anda bu noktadan farklı bir yerdeyiz. Sıfır tolerans politikamız devam ediyor. Şunu söylemiyoruz; hiç kimse bunu yapmayacaktır demiyoruz. Yapan olursa ve biz bunu yakalarız. O zaman pardonumuz olmaz hiç acımayız. Bunların arkasında antrenörler, yöneticiler olabiliyor. Dolayısıyla araştırmalarımız, çalışmalarımız devam ediyor. Çok iyi bir noktaya gelmiş vaziyetteyiz. Daha iyi bir noktaya taşıyacağız inşallah.” dedi.  
“İstifa gibi konular çok farklı şeyler. Daha sonra konuşulur. Maça kilitlenmiş durumdayız”
Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in istifa etmesi durumunda bunun nasıl karşılaşabileceği şeklinde soruyu “Milli Takımımız Çek Cumhuriyeti ile gruptaki son maçına çıkacak. İnşallah buradan iyi bir sonuçla döneceğiz. Tüm inancımız konsantrasyonumuz, dualarımız bu akşamki maçtan güzel bir sonuçla ayrılmak üzerine. Teknik heyet, futbolcular, yöneticiler, bizler buna kilitlenmiş durumdayız. İstifa gibi konular çok farklı şeyler. Daha sonra konuşulacak şeyler. Şunu söyleyebilirim. Her basında gördüğünüze de doğru gözle bakmayalım. Bazen bazı konular ortaya çıkıp konuşulabiliyor ama sonra ya öyle değilmiş deniliyor. Örneğin, bir takım toplantıların olduğu noktasında bir takım şeyler yazıldı. Ne kadar doğru ne kadar yanlış. Onu birlikte görürüz. Ama şu var. Gruptaki son maçımıza gidiyoruz. Bundan sonra devam edecek miyiz etmeyecek miyiz bu akşam belli olacak. Dolayısıyla şimdi veya daha sonra konuşulacak şeyler var. Futbolda mili takımda kulüp bazında kariyeri bellidir. Bu anlamda elde etmiş olduğu başarılar da bellidir. Bunlar daha sonra konuşulacak şeyler. Fatih hocanın da bundan sonraki tek konsantrasyonu bu akşamki maç biliyorum. Bu maçı bir görelim sonra konuşacağız” şeklinde yanıtladı.
 
''Türk Hava Yolları'nın Avrupa Şampiyonası’nın sponsorluğu çok önemli''
Türk Hava Yolları'nın Euro 2016 sponsorluğu ile ilgi de değerlendirmelerde bulunan Bakan Çağatay Kılıç, ''Türk Hava Yolları bizim en önemli markalarımızdan birisi, görünür yüz olarak baktığımızda  ve dünyadaki tanınırlığımız açısından baktığımızda belki de en görüneni. Hava Yollarında biliyorsunuz bayrak taşıcıcısı olan ve olmayan bir ayrımı var. Türk Hava Yolları bayrak taşıcıcı ve uçağın üzerinde ay yıldızlı bayrağı taşıyor ve havalandırıyor. AK Parti hükümetleri ile birlikte yakaladığı ivme ile Türk Hava Yolları dünyanın sayılı hava yolları arasına girmiş durumda. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. '' ifadelerini kullandı.
“İnşallah cumhuriyetimizin 100. yılında da 2053, 2071 hedeflerimize ilerleyeceğiz”
''Türk Hava Yolları'nın aşka güzel sponsorluk çalışmaları da var. Dünya Rugby Şampiyonası'nın ve finalinin de sponsorluğunu yapıyor. Ülkemizde çok bilinmemekle beraber rugby ciddi takip edilen bir spor. Avustralya, Yeni Zelanda,  Fransa, Hindistan'da takip edilen bir spor dalı. Türk Hava Yolları aynı zamanda olimpiyat milli takımımızın sponsoru. Yani olimpiyatlara gidecek olan takımı sporcularımızı taşıma konusunda sponsorluk yapıyor. Olimpiyata katılacak sporcularımızı Türkiye'den özel bir sefer dahilinde götüreceğiz. Sinema dünyasında yaptığı sponsorluklar da çok ses getirdi. Sporcuların maça çıkarlarken orada Türk Hava Yolları'nın amblemlerinin, olması bizim için gurur verici bir durum. Bu sabah Ankara'dan İstanbul'a geldik. İstanbul'da Atatürk havalimanına geçerken uçaktan inerken Paris Uçağına geçmek üzere apronda  Türk Hava Yolarımızın uçakları bulunuyordu. Kuyruklar açıktan bir arada duruyordu. O manzara gerçekten gurur verici bir manzaraydı. Alabildiğine THY'NİN uçaklarının kuyrukları orada duruyordu. Yıllar öncesinde Avrupa'da Amerika'da gördüğümüz manzaraları bize hatırlattı gerçekten. Türkiye büyük adımlar atıyor. İnşallah cumhuriyetimizin 100. yılında da 2053, 2071 hedeflerimize ilerleyeceğiz . Cumhurbaşkanımızın her zaman ortaya koymuş olduğu dünyada ses getiren ülke konumuna yaraşır şekilde ilerleyeceğiz.  Başbakanımızın daha bugün grup konusunda dile getirmiş olduğu unsurlar var. Hep beraber el ele vereceğiz çalışacağız. Farklı yerlere muasır medeniyetler seviyesini ülkemizi taşıyacağız.''
''Basın mensubu arkadaşlar tam olarak ne dediğimi anlayamadılar galiba ''
Çek Cumhuriyeti maçı için tüm Türkiye’nin tek yürek olacağını ve herkesin el ele vereceğini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, ''Ben bir açıklama yaptım . Ancak bu noktada bazı basın mensubu arkadaşlar tam olarak ne dediğimi anlayamadılar. Ben tekrar dile getireyim. Milli takımımız inşallah maçı kazanacak. Ancak bizim devam etmemiz noktasında bazı başka maçların sonuçlarının da lehimize sonuçlanması gerekiyor. O noktada da bunun gerçekleşmesi için dua edelim. Ümit edelim dedim. Şimdi bunu söyleyince ''işimiz duaya kaldı'' diyorlar. Ama her şeyde dua etmemiz gerekir Bizim inancımız bu, dua etmemiz de bize güç verecektir. Bu noktada tüm vatandaşlarımızdan da bu takıma dua etmelerini pozitif enerjilerini, iyi düşüncelerini göndermelerini istiyoruz. ''dedi.
''Sporcularımızın yanında olalım''
Statta olacak gurbetçilerden de destek isteyen Bakan Çağatay Kılıç, '' Gurbetçi kardeşlerimiz Avrupa'nın farklı yerlerinden geliyorlar, milli takımımızı desteklemek için. Lütfen milli takımlarını desteklesinler. Burada olmaları Ay yıldızlı bayrağı taşıyıp o forma altında göstermeleri bile başarıdır. Bunun bilincinde olsunlar. Bu noktada onlardan ricamız, bu akşam her ne olursa olsun mili takımımızın arkasında olalım. Sporcularımızın yanında olalım. Onların ne kadar büyük bir ümit ile burada olduklarını bilelim. Birlik ve beraberlik içerisinde  bu akşam istediğimiz sonucu alalım.'' şeklinde konuştu.
''UEFA’nın ortaya koyduğu Fairplay kuralları var''
Basın mensuplarının Finansal Fair Play ile ilgili sorusunu da yanıtlayan Bakan Çağatay Kılıç,  sözlerini şöyle tamamladı:
''UEFA’nın ortaya koyduğu Fairplay kuralları var. Bu kurallara uymak zorunda bütün kulüplerimiz. Tabii ki geçmişten gelen bazı hataların, yapılmış olan eksikliklerin bugüne gelinmesinde etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Herkesin önündeki hesaba iyi bakması gerekiyor. Şu Avrupa Şampiyonasını bir atlatalım ondan sonra yapacaklarımız var. Ama şunu söylemek istiyorum spor camiasındaki kulüp yöneticilerinin sorumluluklarına iyi sahip olmaları gerekiyor. Çünkü bu spor camiasının içerisindeki geleceğe yönelik atılan adımların var olabilmesi ve spordaki kardeşlerimizin kendilerini daha iyi ortaya koyabilmeleri için yöneticilerin sorumlu olması gerekiyor. Sorumlu yöneticilerin de geleceğe yönelik yatırımlarda gelecek haklarını tabiri caizse ipotek altına almamaları gerekiyor. Bununla ilgili bazı çalışmalarımız da olacak.”
Öte yandan Bakan Çağatay Kılıç, yolculuk sırasında turnuvanın da sponsoru olan THY'nin bu akşamki maç için düzenlediği çekilişe katıldı. Cam fanus içindeki kürelerden çekiliş yapan Bakan Çağatay Kılıç, Türk Lokumu kazandı.