BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ, SAMSUN'DA

25 Haziran 2016

Bakan Çağatay Kılıç, Birleşik Krallık'ta yapılan referandum sonucunda İngiltere Başbakanı Cameron'un görevi bırakacağını açıkladığını belirterek, "Türkiye'de 7 seçim kaybeden siyasi parti genel başkanları var. 'Şu kadar oy alamazsam bırakacağım' diyenler var. Bize siyaset dersi vermeye çalışanlar, önce kendi genel başkanlarına 'Sen 7 seçim kaybettin neden hala oturuyorsun?' desinler" dedi.

Bakan Çağatay Kılıç,  Samsun'daki temasları çerçevesinde Alaçam İlçe Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı. Konuşmasına  şehit olan 6 askerimize Allah'tan rahmet dileyerek başlayan Bakan Çağatay Kılıç,  "Terörle mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz. Bizim mücadelemiz hainlerle, teröristlerle. Bu mücadelede bir an olsun kararlılığımızdan bir şey kaybetmeden yolumuza devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın bu noktada ortaya koymuş olduğu duruş bellidir. Hükümetimizin bu noktadaki duruşu bellidir. Dolayısıyla bu anlamda yapılacak olan mücadele sonuna kadar kararlılıkla sürdürülecek" diye konuştu.
"Nerelerden nerelere geldiğimizi iyi bileceğiz"
Türkiye'nin içerisinden geçtiği ve son 14 yıldır kararlılıkla büyümeyle gerçekleştirdiği atılımın, yoluna devam ettiğini belirten Bakan Çağatay Kılıç, " Bu, Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde 2002'den itibaren başlattığı sürecin devam eden süreçleri çerçevesinde bugün Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın Genel Başkanlığında ve Başbakanlığında devam eden bir kalkınma sürecidir. Bu dönem içerisinde çok farklı günler yaşadık. Çok önemli badireler atlattık. Nerelerden nerelere geldiğimizi iyi bileceğiz. Yolumuzdan ve kararlılığımızdan hiçbir şekilde bir şey kaybetmeyeceğiz. Bu partinin üyeleri ve bu millet gerçekten çok büyük şeylere imza attı.  Çok büyük çalışmalar ortaya koydu" şeklinde konuştu.
"Neyi yapamazsınız dedilerse hepsini yaptık"
"Bundan 15 sene önce dile getirilemeyen birçok konu bugün artık gerçekleşmiş vaziyette" diyen Bakan Çağatay Kılıç, sözlerine şöyle devam etti.
"Yaptığımız atılımlar çerçevesinde Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü var. Marmaray’ın altından raylı sistem var. Şimdi bir de yeni tünelle beraber araçlar için sistem yapılıyor. Araçlarla Marmara'nın altından geçilecek. Samsun'un Ankara'ya bağlandığı duble yol... Bu 2002'de söylendiği zaman 'mümkün değil, yapamazsınız' diyorlardı. Çok kısa bir süre içerisinde yapıldı. Şu anda herkes Ankara'ya karayoluyla gittiği zaman gayet rahat bir şekilde duble yollardan gidip geliyor.  Bolu Tüneli'ne biliyorsunuz başladılar. Sonra yapamayınca dediler ki 'burayı patates deposu yapalım.'  Sonra Recep Tayyip Erdoğan dedi ki  'biz bunu açacağız.  Bununla ilgili görevlendirmeleri yaptık.'Açıldı mı? açıldı.  Türkiye'de duble yollar inşa edildi mi? edildi. Sağlık alanındaki yatırımlar… Şehir hastanelerini yapamazsınız dediler o da yapılıyor.  Neyi yapamazsınız dedilerse hepsini yaptık. "
"Samsun Şehir Hastanesi'nin yapımına en kısa sürede başlanacak"
Samsun'daki şehir hastanesinin de ihalesinin yapıldığını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, "Buradaki çalışmalar da en hızlı şekilde devam ediyor. Şimdi yer tahsisiyle alakalı son işlemler de yapılıyor. Sağlık Bakanlığımızın inşallah en kısa süre içerisinde başlayacağı bu çalışmayla Samsun Şehir Hastanesi, böylece Samsun'a kazandırılmış olacak. Bizim seçimlerde güzel bir sloganımız vardı; Onlar konuşur AK Parti yapar.  Bunlar yapacaklarımızın temelini oluşturan işler. Daha çok şeyler yapacağız. 2023, 2053, 2071 hedeflerimiz var. Sayın Cumhurbaşkanımız hep ne diyor; koşacağız, daha çok işimiz var.. Sayın Başbakanımız ne diyor, konuşma vakti değil iş yapma vaktidir… O kadar duble yol o kadar tünelin altında imzası olduğu için o da koşturma noktasında hiçbir anını boş geçirmiyor"  dedi.
"Kapıya gelen misafiri biz ne yapacaktık? Kapıyı mı kapatacaktık"
Ramazan'da  iftar sofralarını ihtiyaç sahipleriyle  paylaştıklarını söyleyen Bakan Çağatay Kılıç,  "Bunu neden yapıyoruz? Çünkü kendi soframızı bizden daha az elinde imkan olanla paylaşmak inancımız gereği görevimiz.  Biz bunları inancımız gereği yapıyoruz.  Yine inancımız gereği ülkemizde Suriye'den, diktatörden, bir caniden kaçıp ülkemize sığınmış olan 3 milyona yakın  Suriyeli kardeşlerimizi misafir ediyoruz.  Bazıları niye onları getirdiniz diyor.  Kapıya gelen misafiri biz ne yapacaktık?  Kapıyı mı kapatacaktık. Seçim döneminde birileri dedi eğer iktidar olursak bunları geri göndereceğiz dedi.  Kılıçdaroğlu bunu söylemişti" diye konuştu.
Birleşik Krallık'ta yapılan referandum sonucunda Avrupa Birliği'nden  ayrılma kararı çıktığına dikkat çeken  Bakan Çağatay Kılıç, “Avrupa Birliği Bakanımız görüşlerini açıkladı. Konunun bire bir takipçisi. Başbakanımız da açıkladılar. Buradaki mesajın iyi okunması gerekiyor. İngiliz halkının kendi içerisinde verdiği mesajı, İngiliz Parlamentosunun ve oradaki siyasilerin okuması gerekiyor. Birilerinin de bir şeyleri görmesi gerekiyor.  Referandumun siyasi boyutuyla ilgili bir konuyu özellikle gündeme getirmek istiyorum; İngiltere Başbakanı Muhafazakar partinin, iktidar partisinin genel başkanı  Avrupa Birliği'nden çıkmamak üzere propaganda yaptı. Yani AB'de İngiltere'nin kalması yönünde.  Sonuç,  çıkmak yönünde oldu.  Bugün itibariyle İngiltere Başbakanı David Cameron'ın ilk yaptığı açıklama neydi, 'ben görevimden ayrılacağım. Başbakanlığı başka bir arkadaşıma devredeceğim. Neden? Çünkü ben AB'de kalmak üzere propaganda yaptım. Vatandaş da bu sonucu kalmamak üzere aldığına göre benim görevden ayrılmam gerekiyor' dedi" şeklinde konuştu.
"Türkiye'de 7 seçim kaybeden siyasi parti genel başkanları var"
"Türkiye'de 7 seçim kaybeden siyasi parti genel başkanları var" diyen Bakan Çağatay Kılıç,  şunları söyledi:
'Şu kadar oy alamazsam bırakacağım' diyenler var. Çıkıp bize siyaset dersi vermeye çalışanlar, önce gitsinler kendi genel başkanlarına bir şey söylesinler;  'Sen 7 seçim kaybettin neden hala oturuyorsun?' diye... Biz, kuvvetli bir muhalefet olsun beraberce daha çok yol alalım diyoruz.  Daha iyi hizmet yapalım diyoruz ama onlar istemiyor. Anladığım kadarıyla Kılıçdaroğlu'nun bir yere gitmeye niyeti yok. Bizim partimizle ilgili konularla bir zahmet siz karışmayın.  İşinize bakın.  Biz kongrelerimizi de, olağanüstü kongrelerimizi de gayet düzenli, vakur bir şekilde demokrasinin kuralları çerçevesinde yapan ve yapabilen bir siyasi hareketiz. Dolayısıyla bu anlamda siz bizimle ilgili yorumlarınızı lütfen kendinize saklayın."
"Türkiye'deki birçok yeniliğin altında AK Parti'nin imzası var"
Türkiye'deki birçok yeniliğin ve değişimin altında AK Parti'nin imzasının bulunduğunu kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, "AK Parti, bu tip değişikleri ve değişimleri kendi içerisinde çok hızlı bir şekilde ve demokrasinin kuralları, siyasi parti etiği çerçevesinde yapabilen bir partidir. Bizim seviyemize geldiğiniz zaman sizinle konuşuruz ama önce onu bir yakalayın" dedi.
Alaçam ile ilgili birçok konuda yatırımların devam ettiğini anlatan Bakan Çağatay Kılıç, "Doğalgazla ilgili olarak tabii ki görüşmelerimiz var ama biliyorsunuz bunun belli bir fizibilite çalışması var. İnşallah onu en kısa süre içerisinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızla görüşerek hızlandırma niyetindeyiz.  Tabii sportif ve gençlere yönelik yatırımlarımız da en hızlı şekilde devam ediyor" diye konuştu.
"Samsun, yapılan birçok yatırımın ve çalışmanın karşılığını farklı anlamdaki sektörlerde alıyor"
Samsun'da birçok alanda çalışmalar gerçekleşmesine rağmen  bazılarının hiçbir şey yapılmıyormuş gibi konuştuğunu söyleyen Bakan Çağatay Kılıç, "Bunlar herhalde kapılarından evlerinden dışarı çıkmıyorlar.  Etrafa bakmıyorlar.  Görseler de görmemezlikten geliyorlar.  Samsun, yapılan birçok yatırımın ve çalışmanın karşılığını farklı anlamdaki sektörlerde alıyor.  Daha da almaya devam edecek.  Bir kamu kurumu eğitim kampını Samsun'a yapmak istiyormuş. Otellerde yer bulamıyorlar.  Gelecek sene İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları'nı düzenleyeceğiz. Bu, Samsun için çok önemli bir atılım. Burada ekonomiye getirilecek kazanımın ne olduğunu daha tam algılayabilmiş değil bazı Samsunlu hemşerilerimiz. İnşallah bunu tekrar gündeme getirip anlatacağız" şeklinde konuştu.
"Bu ülkenin büyük yatırımlara, Samsun'un büyük hizmetlere ihtiyacı var"
Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:
"Samsunluyum diyen Samsun için bir şey yapmak isteyen herkesin bizim gönlümüzde yeri vardır.  Samsunla ilgili bir şey yapmak değil sadece olumsuz şeyler konuşmak isteyenlerle de bizim işimiz yok.  Birliğimizin beraberliğimizin ne kadar önemli olduğunu da altını tekrar çizerek vurgulamak istiyorum.  Bu hem AK Parti için geçerlidir hem de Samsun için geçerlidir. Bizim birliğimiz beraberliğimiz farklı noktalarda olmak zorunda. Biz aldığımız halk desteğini vatandaşımızdan aldığımız oyun karşılığını vermek durumundayız.  Ufak tefek basit işlerle uğraşacak vaktimiz yok. Bu ülkenin büyük yatırımlara, Samsun'un büyük hizmetlere ihtiyacı vardır. Bunları hep beraber inşallah gerçekleştireceğiz.  Çünkü bizim 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz var.  Bunların üzerine hep beraber çalışacağız, koşacağız ve beraber ilerleyeceğiz."
Bakan Çağatay Kılıç, toplantının ardından Alaçam'da düzenlenen iftar yemeği programına katıldı.