BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ, OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ AÇILIŞ TÖRENİ’NE KATILDI

30 Haziran 2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, Osmangazi Köprüsü'nün açılışını gerçekleştirdi. Açılış töreninde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da yer aldı.

 
 
İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü'nün açılış töreni gerçekleştirildi. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bakanlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Osmangazi Köprüsü'nün Dilovası kesiminde düzenlenen açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme dair önemli açıklamalar yaparak,  “Her zaman ifade ettiğim gibi; yol medeniyettir, yol gelişmedir, yol büyümedir. Türkiye'nin son 13 yılda gerçekleştirdiği büyük kalkınma hamlesinin temel altyapısı, ulaşımdır. Güneydoğu, Doğu, şu terör belasından arındırıldığında oralarda da çok ciddi bir sıçramanın olacağını, olduğunu göreceksiniz. Bu bakımdan, en avantajlı yerlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz olduğunu düşünüyorum. Türkiye, terör meselesinin üstesinden geldiğinde bu bölgelerimizde çok hızlı bir büyüme bekliyorum. Hatta daha da ileri giderek, terörün sırf bu amaçla tahrik edildiğini, canlı tutulduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki dönemin çok hayırlı, çok ümit verici gelişmelere sahne olacağına inanıyorum. Emin olunuz Türkiye, yaşadığı bu süreçten güçlenerek çıkacaktır. Yeter ki biz birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi koruyabilelim” şeklinde konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önce kürsüye gelen Başbakan Binali Yıldırım, “Teröre cevabımızı daha fazla üreterek, kardeşçe bölüşerek vereceğiz. Osmangazi Köprüsü sadece bu bölgeyi değil, üzerinden geçen otoyolla birlikte İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa ve İzmir illerini ihya edecek. Eğer bir ülkede güven varsa, istikrar varsa, güçlü siyasi irade varsa yapılamayacak hiçbir iş yok, yerine getirilemeyecek hiçbir hizmet yok. Türkiye'nin barışına, huzuruna, kardeşliğine göz dikenler, terör olaylarıyla ülkemizi yıldırmaya çalışanlar şunu iyi bilmelidir ki Türkiye, 79 milyon milletiyle, 780 bin kilometrekare vatan toprağıyla dimdik ayaktadır, ay yıldızlı bayrağının altında ilelebet hür ve bağımsız yaşayacaktır. Milletimiz rahat olsun. Teröre pabuç bırakacak değiliz. Onların efendilerine de pabuç bırakacak değiliz. Bu ülkeye göz dikenler, er geç hesabını verecekler. İşte bu eserler, teröre verilen en güzel cevap olacak” ifadelerini kullandı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vatandaşa hitaplarından sonra Başbakan Binali Yıldırım, Bakan Çağatay Kılıç ve beraberindeki heyet, kurdele keserek Osmangazi Köprüsü’nün açılışını gerçekleştirdiler.