BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ RİO'DA MİLLİLERİ YALNIZ BIRAKMIYOR

06 Ağustos 2016

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, A Milli Kadın Basketbol Takımımız'ın 2016 Rio Olimpiyatları'nda Fransa ile oynadığı A Grubu’ndaki ilk maçı izledi. Bakan Çağatay Kılıç, mücadele öncesi milli sporcuların kaldığı tesisleri de ziyaret etti.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda mücadele eden A Milli Kadın Basketbol Takımımız, A Grubu’ndaki ilk maçında Fransa’ya 39 – 55 mağlup oldu. Potanın Perileri, oyunlardaki ikinci maçında yarın TSİ 23:30'da Avustralya ile karşılaşacak. Bakan Çağatay Kılıç, Olimpiyat Oyunları’na üst üste ikinci kez katılma başarısı gösteren A Milli Kadın Basketbol Takımımıza tribünden destek verdi.
Maç öncesinde TRTSpor canlı yayınına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil eden milli sporculara performansları için teşekkür ederek, “Rio’da Dünya’ya Türkiye’nin ne kadar güçlü bir devlet olduğunu ve milletimizin nasıl demokrasisine sahip çıktığını tekrar gösterme imkanımız var. Bütün sporcularımız bunun bilincinde ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için mücadele veriyorlar” dedi.
Brezilya’da Türkiye kafilesi olarak herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmadığı belirten Bakan Çağatay Kılıç, “2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nın açılışı gerçekleştirildi. Brezilya’da olimpiyat oyunlarının yapılmasını protesto edenlerden dolayı yerel bazı sıkıntılar yaşanıyor ama bizler ülke olarak herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Brezilyalılar ellerinden geldiği en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya çalışıyorlar. Şu anda artık müsabakalar başladı ve onları düşünüyoruz. Basketbolda Kadın Milli Takımımız ilk maçına çıkıyor. Diğer sporcularımızın devam eden müsabakaları var. Umuyorum güzel sonuçlar alır ve ülkemize döneriz” ifadelerini kullandı.  
“Sporcularımız ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için mücadele veriyorlar”
“15 Temmuz gecesi Türkiye’de yaşanan darbe girişiminden sonra dünyada gerçekleştirilen en büyük spor organizasyonundayız”diyen Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı;
“Rio’da Dünya’ya Türkiye’nin ne kadar güçlü bir devlet olduğunu ve milletimizin nasıl demokrasisine sahip çıktığını tekrar gösterme imkanımız var. Bütün sporcularımız bunun bilincinde ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için mücadele veriyorlar. Tüm sporcularımıza bunun için teşekkür ederim.”
Bakan Çağatay Kılıç, Rio'da bulunan olimpiyat kafilesini ziyaret etti
Türkiye - Fransa karşılaşması öncesinde Olimpiyat Köyünü ziyaret eden Bakan Çağatay Kılıç, müsabakalara hazırlanan milli sporcular ve antrenörler ile bir araya geldi. Milli sporcuların kaldığı tesisleri inceleyen Bakan Kılıç, kafile yetkilileriyle bilgi alışverişinde bulundu ve sporculara başarı diledi. Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Çağatay Kılıç, milli sporcuların moralinin yerinde olduğunu belirterek, "Sporcularımızın morali gayet iyi, yerleşmiş vaziyetteler ve buradaki imkanları en iyi şekilde kullanmaya çalışıyorlar." dedi. Kafilede yer alan tüm ekibin, sporculara gereken desteği vermek adına büyük çaba harcadığını kaydeden Kılıç, "Tüm ekip, sporcularımızın müsabakalara en iyi şekilde hazırlaması için 24 saat görev yapıyor. Şu ana kadar bir sıkıntı yok." şeklinde konuştu.