BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ TUNCELİ’DE

03 Eylül 2016

Bakan Çağatay Kılıç, FETÖ ile mücadele konusunda çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirterek , “Bu örgütün yükseköğrenim noktasındaki yurt yapısı noktasındaki bütün kabiliyeti çökmüştür. Gençlerimize bu anlamda bu olumsuz düşüncelerini, milletimize, devletimize, hükümetimize ve Cumhurbaşkanımıza karşı olan zehirlerini akıtma imkanları kalmamıştır.'' dedi.

 Bakan Çağatay Kılıç,  AK Parti̇ "Gönül Köprüsü" projesi̇ kapsamında Samsun'un kardeş i̇li̇ Tunceli̇'yi̇ ziyaret etti. Ziyareti kapsamında  katıldığı toplantıda açıklamalarda bulunan  Bakan Akif Çağatay Kılıç, ‘’Yaklaşık bir buçuk ay kadar önce yine Samsun kardeş teşkilatı olarak, ramazanda bir iftar için Tunceli’deydik. Burada sizlerle bir araya geldik. Bu gün de sizlerle bir aradayız. Bundan sonraki ziyaretlerde de bir araya geçeğiz. Ama şimdi artık sizleri de Samsun’a bekliyoruz. Geçen sefer ani bir değişiklik oldu. Artık bundan sonrası sıra sizde. Biliyorsunuz bu gün av mevsimi de başladı. Buradan balıkçılara da hayırlı bereketli bol kazançlar diliyorum. İnşallah Samsun’da sizlere güzel balık ısmarlayacağız. Kardeş şehir çalışmaları ile ilgili olarak inşallah tüm vatandaşlarımıza, tüm şehirlerimize hayırlı olmasını Rabbim’den niyaz ediyorum. Karşılıklı beraberce yapacağımız çalışmalar ile önemli yollar kat edeceğimizi düşünüyorum.’’ İfadelerini kullandı.

“Tunceli’deki tesislerin en hızlı şekilde yapılması için  talimat verdik’’

Tunceli’de yapılan çalışmalara da değinen Bakan Çağatay Kılıç,  ‘’Görev alanımız ile ilgili olarak yaptığımız çalışmalar var bununla beraber, hükümetimizin tüm Türkiye’de olduğu gibi Tunceli’de yaptığı çalışmalar var. Hepsinden önemlisi Tunceli’nin harika bir doğası mükemmel bir coğrafyası var. İnşallah bunu da en iyi şekilde değerlendirerek hem turizm anlamında hem de Tuncelilerin faydalanabilmeleri anlamında  çalışmalarımızı hızlandıracağız. Kendi alanımızla ilgili olarak ise biz her türlü desteği vermeye hazırız.  Tesislerin ,sahaların,  altyapıların en hızlı şekilde yapılması konusunda arkadaşlarımız talimatları verdik.’’diye konuştu

Kredi ve Yurtlar Kurumu yurt yerleştirme sonuçlarının açıklandığı bilgisini de paylaşan Bakan Çağatay," Öğrencilerimize hayırlı olsun. Şu anda yerleşmeye hak kazanan kardeşlerimiz internet üzerinden kayıtlarını yaptırıp elektronik ortamda ücretlerini yatırıp  kayıtlarını yaptıracaklar. Üniversiteler açılana kadar yedek yerleştirmeleri de yapmış olacağız. Çünkü hak kazanıp daha sonra vazgeçenler haklarını kullanmayanlar oluyor. Onların yerine yedek yerleştirmeleri yapıyoruz.’’ şeklinde konuştu. 

‘’Kredi Yurtlar Kurumu 525 bin yatak kapasitesine ulaştı’’

Yurt kapasitelerindeki artış miktarına da dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç sözlerini söyle sürdürdü;

‘’ Şu anda Kredi yurtlar tarihinin en yüksek kapasitesine ulaşmış durumda, 525 bin yatak kapasitesine geldi. Bu 2 buçuk sene önce 280 bindi ve önümüzdeki yıl 650 bini bulacak ve yatırımlarımız devam edecek. Bazen yanlış bir algı yaratılmak isteniyor. Türkiye’de 6 milyon üniversite öğrencisi var. Kapasitemiz 525 bin tabi onlar kapasiteyi aslında bilmiyorlar. 2 sene de veya son 10 yılda nereden nereye gelindiğinden kapasiteden bahsetmiyorlar. 6 milyon öğrencinin 3 milyona yakın olanı Açık öğretim bunlar yurt başvurusu yapmıyor. Yurt başvurusu hakkı olup da yurt başvurusu yapanlardan da biz, bize başvuru yapanları almak durumundayız. Çünkü evet ben yurtta kalmak istiyorum diye başvuran öğrencilerin kayıtlarını almak durumundayız. Bu da 386 bin idi. Bu seneki ilk yerleştirme 210 bin olacak. Karşılama oranında yüzde 55’i geçmiş bir kurum haline geldik.Sayın cumhurbaşkanımızın talimatları ile bunu gerçekleştirmiş durumdayız. Sayın Başbakanımızın da yakın takibi ile daha hızlı bir biçimde ilerliyoruz’’

İlerleyen yıllarda hem kapasite hem kalite olarak daha farklı noktalara gelineceğini belirten Bakan Çağatay Kılıç,  ‘’Malum 15 Temmuz gecesi Türkiye’de bir darbe girişiminde bulunan bu FETÖ’cü terör örgütüne karşı da mücadelemiz bu alanda kararlı bir şekilde devam etmektedir. Biliyorsunuz bir takım yurtlar ile alakalı olarak çalışmalar yapıyorlardı. Tabi geçen 2 yıl içerisindeki Kapasite artışımız ve onlardan uzaklaşma noktasında olan gençlerimiz ile bunların kapasiteleri çok düştü. Ama 15 temmuz gecesinden sonra tüm yurtlarına tüm okullarına ve tüm varlıklarına el konuldu. Buradan bizim de envanterimize giren aşağı yukarı 15 bin ile 18 bin civarında kullanma imkanımız olan ve kapasitemize dahil edilen yurtlar oldu. Onları şu anda hazırlıyoruz. Çünkü onların standartlarıyla bizim standartlarımız tam tutmuyor” şeklinde konuştu.

“Bunları aramızdan ayıklama noktasında hiçbir şekilde müsamahamız olmayacaktır”

FETÖ ile mücadele konusunda çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirten Bakan Çağatay Kılıç, “Bu örgütün yükseköğrenim noktasındaki  yurt yapısı noktasındaki bütün kabiliyeti çökmüştür.  Gençlerimize bu anlamda  bu olumsuz düşüncelerini  milletimize devletimize  hükümetimize ve Cumhurbaşkanımıza karşı olan zehirlerini akıtma imkanları kalmamıştır.  Bunları aramızdan ayıklama noktasında hiçbir şekilde müsamahamız olmayacaktır.  Şahsınıza yapılanları affedebilirsiniz ama devletimize ihanet edenleri asla  affetmeyeceğiz.  Acırsak, acınacak duruma geliriz.  Dün de yayınlanan KHK ile FETÖ Terör Örgütü’ne bulaşmış olan,  onun hizmetine girmiş olan zihnini bedenini  yapısını 1 dolara satmış olanların devlet kurumlarından ayıklanmasıyla ilgili ciddi bir  KHK yayınlandı. Bizim kurumlarımızdan da ayrılanlar oldu.  Biz  bu noktada çok kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edeceğiz.  Bunun bedeli her ne olursa olsun. Çünkü bu noktada bu bir beka meselesidir.  Bu bir istikbal meselesidir.  Bu bir devlet meselesidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın bu noktadaki talimatları açıktır. Onların verdiği bu talimatları gerçekleştirmek bizim görevimizdir” dedi.

“Bu millet; canına huzuruna  demokrasisine  hukukuna kast edenlere karşı dik durmuştur”

“Terörün hiçbir şekilde iyisi kötüsü olmaz. Terör, terördür” diyen Bakan Çağatay Kılıç,  “PKK terörü de terördür, DAİŞ terörü de terördür, El Nusra da terördür,  PYD de YPG de terördür. Hele hele Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarına kastedenlerin her birine karşı mücadele  vermek bizim boynumuzun borcudur.  Sayın Cumhurbaşkanımız ne dedi; biz  570 bin kapasiteli bir orduya değil  79 milyon üyesi olan bir orduya sahibiz.  Bu millet kendisine kast  edenlere canına huzuruna  demokrasisine  hukukuna kast edenlere karşı dik durmuştur her zaman ve durmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“Bu milletin  geçmişi muhabbet üzerine, birlik üzerine, hoşgörü üzerine kuruludur”

Bakan Çağatay Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Burada Tuncelili kardeşlerim de  kendilerinin hayatlarını olumsuz anlamda etkilemeye çalışan hayatlarını zehir edenlere karşı biliyorum ki en üst seviyede mücadele vermektedir.   Biz de onlara bu mücadelelerin de  yanlarında olduğumuzu beraber olduğumuzu  her zaman söylüyoruz. Söylemeye devam ediyoruz. Bu, böyle olacak.  Ülkemizi bölmeye hiçbir zaman güçleri yetmeyecek.  Ne etnik anlamdaki bölücü girişimleri, ne inanç anlamındaki  bölücü girişimleri ne başka anlamlardaki bölücü girişimleri asla başarılı olmayacaktır.  Çünkü bu milletin  geçmişi muhabbet üzerine, birlik üzerine, hoşgörü üzerine kuruludur.  Bunun aksini iddia edenler tarihimizi ve medeniyetimizi bilmemektedirler.”

“AK Parti olarak her zaman birlik ve beraberlikten yana olduk”

AK Parti olarak her zaman birlik ve beraberlikten yana olduklarını  kaydeden Bakan Çağatay Kılıç,”Böyle  olmaya da devam edeceğiz.  Özellikle Samsun gibi Karadenizimizin incisi en büyük şehrimizin Tunceli ile kardeş şehir olması çok anlamlıdır.  İnşallah Samsun ve Tunceli ile beraber yapacağımız çalışmalarla çok farklı noktalara ilerleyeceğiz” diye konuştu.

Suriye’de sürdürülen Fırat Kalkanı operasyonuna hakkında da açıklamalarda  bulunan Bakan Çağatay Kılıç,   “Türkiye şu anda sınır ötesinde Suriye’de Cerablus’ta ve komşu bölgelerinde  Fırat Kalkanı operasyonu gerçekleştiriyor.   Uluslararası hukuka dayanan bütün haklarımızı sonuna kadar kullanıyoruz.  Aynı zamanda sınır güvenliğimiz  yani vatandaşlarımızın güvenliği için bizim bunu yapmamız gerekiyor. Sınır ötesinde de Suriye’nin toprak bütünlüğünü  korumak noktasındaki amacımız gerçekleştirilmektedir. Kime karşı; DAİŞ’e karşı, kime karşı; Türkiye’de  vatandaşlarımızın düğünlerini kına gecesini  yavrularımızı genç yaşta katleden PKK’nın oradaki uzantısına  PYD YPG’ye karşı. El Nusra’ya karşı.  Bunların hepsine karşı Özgür Suriye Ordusu ile  muhalefetle beraber mücadele ediyoruz.  Etmeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Avrupalılar, attıkları imzaların, verdikleri sözlerin arkasında  durmak durumundalar”

Avrupalı ülkelerin mülteciler konusundaki tutumunu eleştiren Bakan Çağatay Kılıç, “Avrupalı dostlarımız  bize bir şeyleri  anlatmaya gelince çok güzel anlatıyorlar ama harekete geçmeye gelince çok yavaşlar.  Ağırdan alıyorlar.  Anlaşmalarının, attıkları imzaların verdikleri sözlerin arkasında  durmak durumundalar. 10 bin kişi, 15 bin kişi  en fazla 50 bin kişiyi  almak konusunda tereddüt eden  Avrupa’daki ülkeler , 3 milyon Suriyeliyi misafir eden  Türkiye’ye  göçmenler konusunda , mülteciler konusunda söz söyleyecek hakka sahip değiller.  Herkes haddini bilecek” dedi.

Avrupa’da yabancı düşmanlığındaki yükselişin kaygı verici boyuta ulaştığını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avusturya’nın genç dışişleri bakanına açıklama yapmadan önce ülkesinde yaşanan olayları iyi takip etmesini tavsiye ediyorum. Örneğin Avusturya’daki tren istasyonunda Türkiye ile ilgili  yazılan yazıları gitsin incelesin. Bizim müdahalemizle kaldırıldı,biz müdahale etmeden keşke onlar kaldırsaydılar.  Demokrasi, özgürlük  diyorlar sonra da PKK’ya karşı, PKK ile işbirliği yapanlara karşı,  bunlara aranıza mesafe koyun.  Bunların iş yerleriyle ilgili olarak ilişkinizi kesin  diye tavsiyede bulunan  vatandaşa hukuki işlem uyguluyorlar.  Nerede kaldı sizin demokrasi anlayışınız? Özgürlük anlayışınız nerede kaldı? Bize gelip özgürlükten, demokrasiden bahsediyorsunuz.  Buyurun kendi ülkenizde yaşananlar.. Bu demokrasi mi? Bu, fikir özgürlüğü değil mi? Yani PKK’lı bir unsur, terörist, istediği gibi açıklama yapacak Avrupa Parlamentosu’na gidip sergi yapacak, Türkiyemiz aleyhine  açıklamalarda bulunacak.. Bu ne  özgürcülüğe giriyor,  ne de fikir hürriyetine giriyor. Onlara karşı bir şey söyleyen  Türkiye’den oraya göç etmiş kardeşlerimiz olduğu zaman onu kabul etmiyorsunuz.  Bu çifte standarttır.  Bizim ülkemizin ne kadar farklı bir ülke olduğunun en güzel örneklerini tüm dünyaya gösteriyoruz. Tahammül edemiyorlar. Bu tür ayrımlar yapılıyor ama biz  bir olacağız, beraber olacağız.  Hep birlikte tüm bu terör belasından da  kurtulup güzel yarınlara  beraber gideceğiz. “ 

“Burada gençlerimize büyük görev düşüyor” diyen Bakan Çağatay Kılıç,  “Kendilerine yöneltilen bir takım eleştirilere ve bazı kesimlerdeki soru işaretlerine  15 Temmuz gecesi çok güzel cevap verdiniz. 15 Temmuz gecesi Tunceli'nin de içerisinde olduğu herkes demokrasisine, hukukuna sahip çıktı. Millet kendine sahip çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi OHAL'i devlet halka değil, kendine ilan etti. Millet zaten gereğini 15 Temmuz'da yaptı. Şimdi görev bizde. Aramıza sızmış olan hainleri temizleyeceğiz. Siz millet olarak o görevi bize verdiniz”  ifadelerini kullandı.

"Tunceli'de her türlü yatırımı yapmaya hazırız"

Bakanlık olarak Tunceli'de her türlü yatırımı yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, "Burada yerel yönetimlere, mülki idareye, valilerimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarına, kendi teşkilatımıza büyük görevler düşüyor. Sizler ihtiyaç olan noktaları tespit edip bunlarla ilgili çalışmaları hızlandıracaksınız.  Bakanlığımızın buradaki müdürleri çok büyük çaba sarf etmek durumundadır. Onlara da buradan hatırlatıyorum. Dolayısıyla biz arazide olacağız. Devletimizin tüm imkanlarının halkımız için seferber edildiğinin göstergesini ortaya koyacağız. Stadyumun etrafındaki arazi ile ilgili olarak bazı görüşmeler yapmıştık. Orası şahsa ait. Genişleme alanı olarak düşünülebilir mi diye konuşmuştuk. Tabi şahıs arazisi olunca bizim öyle bir imkanımız olmuyor. Başka yerlerde birtakım yatırımları yapmak konusunda mutabık kaldık. İnşallah onlarla ilgili olarak bize böyle bir imkan verildiği zaman yani arazi olarak bunları gerçekleştireceğiz. " dedi.

"Bu millet dünyaya büyük bir demokrasi, hukuk, insan hakları dersi verdi"

Bakan Çağatay Kılıç, ülkenin birlik ve beraberliğini bozmak isteyenlere müsaade edilmemesi çağrısında bulunarak. "Aramıza fitne sokmaya çalışanlara asla ve asla müsaade etmeyelim. Buna izin vermeyelim. Bizim sizden, sizin bizden ayrınız yok. Birbirimizden başka da kimsemiz yok. Beraber, el ele yürüyeceğiz. Suriye ile Irak'ta neler olduğunu görüyorsunuz. Türkiye'ye de bunu yapmaya çalıştılar. 15 Temmuz gecesi yapılmaya çalışılanlardan birisi de buydu. Ama sizler bunun karşısında durdunuz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın çağrısına anında cevap verdiniz. Bunu beklemiyorlardı. Milletimizi mayasının sağlamlığı bu girişimleri bertaraf etti. Bunlara asla prim vermeyeceğiz. Bu millet dünyaya büyük bir demokrasi, hukuk, insan hakları dersi verdi. Dün Almanya'dan Sayın Schultz geldi ülkemize. Meclisimizi gördükten, Başbakanımızla görüştükten sonra 'ya biz bunu böyle bilmiyorduk' dedi. Neyse bir şey demeyeceğim. Misafirimizdi, geldi, gitti. İnşallah artık anlamıştır. Şimdilik bu kadarını söyleyeyim. Daha fazlasını söylemeyeceğim. Çünkü gelmiş, özür dilemiş. Biz de özrünü kabul edelim. Ama artık bundan sonra sabır yok. Çünkü FETÖ terör örgütü Avrupa'da ve diğer ülkelerde de yerleşmeye çalışıyor. Onun için onlarla mücadeleye devam." diye konuştu.

"Birlik olarak geleceğe yürüyeceğiz"

Bir sonraki toplantının Samsun'da yapılmasını isteyen Bakan Çağatay Kılıç sözlerini şöyle tamamladı:

"Değerli hemşerilerim Samsun'a sık sık gelin. Belediye Başkanımız Yusuf Bey AK Parti Belediye Başkanları içerisinde kıdemlidir. Tecrübesi, ortaya koymuş olduğu çalışmalarla örnek bir Belediye Başkanlığı yapmıştır. Samsunumuzun çehresini önemli yatırımlarla değiştirmiştir. İnşallah bu bilgi ve birikimini aktaracak ve paylaşacak. İl teşkilatımız da zaten sizlerle yoğun bir temas içinde olacak. Bundan sonraki toplantıyı Samsun'da yapalım. Sizleri Samsun'a bekliyorum. eski ve yeni başkanlarla birlikte bir değerlendirme toplantısı yapalım. katılımınız, birlik beraberlik ve misafirperverliğiniz için teşekkür ediyorum. İnşallah daha çok bir arada olacağız. Gençlik Merkezimizde gençlerimiz bağlama ve gitarla güzel bir konser verdiler bize. İnşallah bunları artıracağız. Spor, sanat, kültür gibi sosyal aktivitelerle kaynaşarak birlik olarak geleceğe yürüyeceğiz."