BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ KARS’TA KARDAN HEYKELLER SERGİSİNİN AÇILIŞINI YAPTI

07 Ocak 2017

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, Atatürk ve Kafkas Üniversiteleri öğretim görevlilerince, 100 kamyon kar kullanılarak, Sarıkamış şehitlerinin portrelerinin yapıldığı sergiyi açtı.

 
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, Sarıkamış Harekatı'nın 102. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 100 kamyon kar kullanılarak yapılan "Kardan Heykeller Sergisi", Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından ziyarete açıldı.
Bakan Çağatay Kılıç ve Bakan Arslan, Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde, Atatürk Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile Kafkas Üniversitesindeki (KÜ) öğretim görevlilerince yapılan ve Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit olan 90 bin şehidi temsil eden heykellerin üzerindeki Türk bayrağını topladı, alana karanfil bıraktı. Kars Valisi Rahmi Doğan, Ardahan Valisi İbrahim Özefe, AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beğribey, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman'ın da katıldığı açılışa, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında şehit ya da gazi olanların yakınları ile çok sayıda vatandaş da hazır bulundu.
Bakan Çağatay Kılıç Sarıkamış Şehitleri Anısına Yapılan Meşaleli Kayak Gösterisini İzledi
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan ile Kars'ta Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timlerince Sarıkamış şehitleri anısına düzenlenen meşaleli kayak gösterisini izledi.
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, Sarıkamış Harekatı'nın 102. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri meşaleli kayak gösterisi yaptı. İlçedeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde düzenlenen meşaleli kayak gösterisinde, JAK timleri ellerindeki meşalelerle zirveden inerek, kayak merkezinin pistinde demirden yazılan "Ruhunuz şad olsun" yazısını ateşledi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, meşaleli gösterinin ardından katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
Bakan Arslan, gösteri sonrası yaptığı açıklamada, canını vatan için düşünmeden feda eden ecdada ve onların torunlarına rahmet dilediğini söyledi.
Ecdattan aldıkları emaneti birlik ve beraberlik içerisinde gelecek nesillere teslim edeceklerini vurgulayan Arslan, şöyle konuştu:
"Gençliğimizin, ecdadın bu ülkeyi ne kadar zor şartlarda vatan yaptığını ve vatan olarak bıraktığını bilmelerini, algılamalarını ve bu algıyla da geleceği kurmalarını istiyoruz. Nitekim bunu gençlere iyi aşıladığımızı düşünüyoruz. 15 Temmuz'da gençler millet olma şuuruyla sokaklara çıktılar ve 'Ecdad nasıl şehit olmuş, bu vatanı bu toprakları bize yurt olarak bırakmışsa biz de bunu gelecek nesillere taşıyacağız' dediler. Ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. İnşallah biz de onlardan aldığımız emaneti gelecek nesillere birlik ve beraberlik içerisinde teslim edeceğiz."
Kayak gösterisini, Kars Valisi Rahmi Doğan, Ardahan Valisi İbrahim Özefe, AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beğribey, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman'ın yanı sıra Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında şehit olanların yakınları, gaziler ve çok sayıda vatandaş da izledi.