TÜRKİYE EURO 2024’E RESMEN ADAY

15 Şubat 2017

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak için aday olduğunu açıkladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2024) ev sahipliği yapmak için aday olduğunu açıkladı.

Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva’daki idari merkezinde düzenlenen EURO 2024 Adaylık Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye'de yönetim açısından en üst noktada bulunan sorumluluk makamındaki siyasi iradenin desteğini alarak yola çıktıklarını söyledi.

Avrupa Şampiyonası adaylığını özel bir toplantıyla duyurmak istediklerini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, "TFF Başkanımız ile bu konuyu bir süredir görüşüyoruz, istişareler yapıyoruz. Bunu özel bir toplantıyla duyurmak istedik. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki olurunu, talimatlarını aldık. Sayın Başbakanımız ile görüştük ve olurunu aldık. Bu anlamda ülkemizin, yönetim açısından en üst noktada bulunan sorumluluk makamındaki siyasi iradenin desteğini alarak, bu yola çıkıyoruz. İnşallah sonuçları, ülkemiz, milletimiz ve bölgemiz için güzelliklere vesile olur. Bölgemize de bereket getirir" diye konuştu.

Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye'nin altyapı konusunda güçlü olduğunu belirterek, "Türkiye, sportif anlamdaki her organizasyonu yapabilecek güçtedir. Bunda hiçbir şüphe yok. Burada ülkemize ve ülke sporumuza katma değer getirecek, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunacak ve aynı zamanda uluslararası spor camiası içerisindeki gücümüzü tasdikleyecek organizasyonları alma konusunda kararlılığımız var. Dolayısıyla seçiciyiz. Tanıtım amacıyla belli bir dönem içerisinde birçok organizasyona imza attık ama şu anda artık ülkemiz öyle bir noktada ki, seçici davranmak durumundayız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ev sahipliği konusundaki kabiliyetini, Erzurum'da düzenlenen 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali'nde (EYOF 2017) sergilediğine değinen Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"EYOF 2017'de gençler arasında ciddi bir festival var. Sportif anlamda ortaya konan birliktelik ve ufak da olsa bir rekabet var. Bunun ne kadar önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. EYOF'u Türkiye'den almak isteyen çok oldu. Aslında 2019'da ev sahipliği yapacağımız bu organizasyonu ev sahibi Bosna Hersek'in ricası üzerine erkene aldık ve 2017 ile yer değiştirdik. Normalde 4 yıl süren bu süreci, 2 yıldan daha kısa sürede tamamladık ve başarılı bir şekilde yapıyoruz. Türkiye'nin istikrarı, gücü ve büyüklüğü, elimizden almak isteyenlere engel oldu. Türkiye, her zaman büyük organizasyonlara adaydır ama bölgesine, kendisine, sporcularına ve şanına yakışır organizasyonlar yapma konusunda kararlıdır ve bunu yapacaktır."

"Avrupa'da bir numarayız"                                                                                                            

Bakan Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin son yıllardaki tesis hamlesine vurgu yaparak, şunları söyledi: 

"Adaylık niyetlerinin açıklanmasının son tarihi 3 Mart. Federasyonumuz, bundan önce giderek UEFA'ya başvurumuzu yapacak. Daha sonra takvim işleyecek. Türkiye, özellikle son yıllarda Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve takipleriyle, Başbakanımızın da sürekli üzerinde durduğu bir yaklaşımla, spor tesisi ve stadyum konusunda büyük bir atılımın içine girmiştir. Türkiye'de inşa edilen ve hayat bulan statlara sayı açısından baktığımızda, bizim önümüzde olan sadece ABD'dir. Avrupa'da bir numarayız. Bu, altyapı açısından nereden nereye geldiğimizi en iyi açıklayan gösterge. Diğer spor tesisleri konusunda da yoğun bir çalışma içindeyiz. İnşallah adaylığımızın olumlu şekilde sonuçlanmasıyla, bu anlamda yürüyeceğimiz yol, alacağımız mesafe çok farklı olacak."

Uluslararası spor camiasında, Türkiye'nin yeri ve öneminin artık daha iyi bilindiğinin farkında olduklarını aktaran Bakan Çağatay Kılıç, "Dünyada uluslararası spor camiası içerisinde karar verici belli kurullar vardır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), ona bağlı olarak görev yapan ve farklı bölgeleri temsil eden komiteler. Türkiye, şu anda hem IOC hem de Dünya Anti Doping Ajansında temsil edilmektedir. Biz, burada belli konuşmalarımızı ve lobi faaliyetlerimizi yapıyoruz ancak Türkiye'nin olimpiyat adaylığı en üst seviyedeki siyasi karara ve ülkemizin yönetimine ait olan bir karardır. 2020 adaylık sürecimiz bize çok şey gösterdi. Orada edindiğimiz tecrübeye göre çalışmalarımıza devam ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Ulaşım konusunda bir sıkıntı yok"

Bakan Çağatay Kılıç, bir soru üzerine, Türkiye'de ulaşım anlamında bir sorun olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Türkiye'de ulaşım konusunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Hem hava yolu hem de kara yolu anlamında baktığımızda yıldırım hızıyla yapılan yatırımlar var. Duble yollarımız, otobanlarımız, havalimanlarımız, köprülerimiz olsun, bu konuda çok büyük mesafe kaydettik. Örnek vermek gerekirse Berlin yeni havalimanın yapımı henüz bitmedi, 5 yıldan fazla gecikmiş durumda. Biz şu anda dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'da inşa ediyoruz. Tünellerle ve köprülerle kıtaları, hızlı trenlerle şehirleri birbirine bağlıyoruz. Adaylık sürecinde kimsenin ulaşım ve altyapı konusunda bir şey soracağını düşünmüyorum."

"Eleştiriler konusunda ben çok üzüldüm"

Bakan Çağatay Kılıç, EYOF 2017'de Rusya'ya farklı mağlup olan Buz Hokeyi Milli Takımı'na yapılan eleştirilere çok üzüldüğünü söyledi.

Buz Hokeyi Milli Takımı'nın genç oyunculardan kurulu olduğunu vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Kendilerine yapılan eleştiriler konusunda ben çok üzüldüm. Daha çok genç çocuklar. Çok kısa süre içerisinde bu takımı oluşturup orada müsabakaya çıktılar. Ev sahibi olmamız dolayısıyla orada yer aldılar. Karşılarındaki takım, doğrudan katılma hakkına sahip olan Rusya. Basınımızda ve sosyal medyada bizim yaptığımız eleştiri, bence birazcık fazla oldu. Ben kardeşlerime buradan selam ediyorum. Dün akşam kaptanlarıyla görüştüm. Moralleri iyi, çıkacaklar ellerinden geleni yapacaklar. Millet olarak onları destekleyip, şevklendireceğimize inanıyorum. Önümüzdeki dönemde onlar da farklı başarılara imza atacaklar. Büyük bir cesaret örneği gösteriyorlar, ben onlara ülkem adına teşekkür ediyorum."

Demirören: "En fazla iki adayla çekişeceğimizi tahmin ediyoruz"

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, EURO 2024'e ev sahipliği yapmak için en fazla iki adayla yarışacaklarını tahmin ettiklerini söyledi. 

Demirören, EURO 2020'nin farklı bir sistemde yapılacağını ve organizasyondaki maçların birçok ülkede oynanacağını aktararak, "2020'deki sistem bir kereliğine yapıldı. 2024'ün başvurularını ülke bazında aldıkları için 2020'deki sistem yapılmayacak. Ben fazla bir aday beklemiyorum. Bir aday, en fazla iki adayla çekişeceğimizi tahmin ediyoruz. Türkiye futbol ülkesi, son yıllarda çok büyük yatırımlar yaptı. Bundan sonra hepimize düşen görev, futbolumuzun marka değerini en yüksek seviyeye çıkarma mücadelesi yapmak." diye konuştu.

Toplantıya Bakan Çağatay Kılıç ve Demirören'in yanı sıra Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, TFF yönetim kurulu üyeleri ile Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de katıldı. Bilgilendirme toplantısı hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Bakan Çağatay Kılıç daha sonra TFF Yönetim Kurulu toplantısına da katıldı.​