BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ SAMSUNSPOR STADI’NI İNCELEDİ

06 Mart 2017

Samsun’da inşa edilen yeni stadyumda incelemelerde bulunan Bakan Çağatay Kılıç, "Türkiye'nin bu son dönemde yapmış olduğu sportif altyapıyla ilgili en yakın ülke Amerika Birleşik Devletleri. Onun dışında Türkiye kadar yatırım yapmış başka bir ülke yok" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı AkifÇağatay Kılıç, "Türkiye'nin bu son dönemde yapmış olduğu sportif altyapıyla ilgili en yakın ülke Amerika Birleşik Devletleri. Onun dışında Türkiye kadar yatırım yapmış başka bir ülke yok." dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, Tekkeköy'de 140 bin metrekarelik alanda inşa edilen yeni statta incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Bakan Çağatay Kılıç, stadın artık son aşamaya geldiğini belirterek, "Bu ay içerisinde bitirmeyi nasıl yapabiliriz onu görüştük. İnşallah en kısa süre içerisinde stadımızı bitirmiş olacağız. Şu an çevre düzenlemesiyle ilgili konulara biraz ağırlık verip, hızlandırmaya çalışıyoruz. En kısa sürede Samsunsporumuz burada maçlarını yapacak" diye konuştu.
Türkiye'nin birçok ilinde benzer çalışmaların yapıldığını vurgulayan Bakan Çağatay  Kılıç, şöyle devam etti:
"Başlatmış olduğumuz tesisleşme hamlesi içerisinde çok büyük yatırımlar gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakan olduğu dönemde başlayan bu yatırımlar şu anda artık sona geliyor. Türkiye'nin bu son dönemde yapmış olduğu sportif altyapıyla ilgili en yakın ülke Amerika Birleşik Devletleri. Onun dışında Türkiye kadar yatırım yapmış başka bir ülke yok."
Yapılan statlarla ilgili de bilgi veren Bakan Çağatay Kılıç, şunları kaydetti:
"Şu anda Gaziantep Stadı bitmiş, Malatya Stadı son aşamasına gelmiş durumda. Sivas yeni stadında oynuyor. Eskişehir yeni stadını kullanıyor. Kocaeli ve Sakarya statları son aşamada. Trabzonspor şu anda bitmiş Şenol Güneş Spor Kompleksi'nde maçlarını yapıyor. Antalyaspor ve Bursaspor yeni statlarında oynuyor. Beşiktaş yeni stadyumunda oynuyor. Daha önce Galatasaray ve Fenerbahçe statlarını bitirmişti ama onlar da yeni stat sayılırlar. Diyarbakır'da çok hızla ilerleyen bir inşaatımız var. Hatay'da hızla ilerleyen bir inşaatımız var. Adana'daki stadyum yoğun bir şekilde devam ediyor."
Futbol dışında diğer branşlara da önem verdiklerine işaret eden Bakan Çağatay Kılıç, "Amatör spor branşlarında basketbol, voleybol, hentbol... Kış sporlarını öne aldığımızda curlingde yakın zamanda takımlarımız büyük başarı elde etti. Buz hokeyi takımımız yoluna devam ediyor. Gençlerimizi destekliyoruz, desteklemeye devam edeceğiz. Bu tip çalışmalarla inşallah önümüzdeki dönemde de Türkiyemizin spor temsilini çok daha üst bir noktaya taşımış olacağız" ifadelerini kullandı.
Bakan Çağatay Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığının yapmış olduğu yatırımların doğrudan vatandaşların hayatına ve sosyal dokuya dokunan yatırımlar olduğunu belirterek, ülke genelinde yüzme havuzları, spor kompleksleri, mahalle tipi sahalar inşa ettiklerini anımsattı.    
AK Parti iktidarlarının kentlerdeki farklılıkları ve tarihsel yapıları ön plana çıkaran yapılar inşa etmeye çalıştığını aktaran Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bununla beraber güncel mimariyi yansıtan binalar da oluyor. Örneğin İlkadım'da inşa edilen gençlik merkezi, tarihsel dokuyu da içerisinde barındıran geleneksel mimarinin de yansıması olan bir yapı. Ümit ediyorum yakın zamanda Ankara ile ilgili açıklayacağımız projede de bu izleri görmeniz mümkün olacak. Başkentimizle ilgili olan yatırımın açıklamasını son aşama geldikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımız yapacak."