BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ SAMSUN'DA

19 Mart 2017

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Dün Frankfurt'ta terör örgütünün yandaşları o paçavralarla gösteri yaptılar. Terörist başının resimlerini koydu. Frankfurt'un yerel makamları çıkın cevap verin. Frankfurt'un polis teşkilatı, savcıları neredesiniz? Terör örgütü üyelerine, terör örgütü propagandası yaptırıyorsunuz, farkında mısınız?" dedi.

 Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsun Vezirköprü ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlarla hitap etti.

Milletin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz gecesi yapılmak istenen darbeye fırsat vermediğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halkı meydanlara davet etmesi üzerine milletin darbeye karşı koyduğunu hatırlatan Kılıç, aziz milletin darbecileri "inlerine" soktuğunu ifade etti.

Türk milletinin yaptığı bu mücadelenin dünyada örneğinin bulunmadığını vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, "Bunun dünyada eşi benzeri yok. Hiçbir darbe girişimi bugüne kadar millet tarafından silahsız bir şekilde sokakta bastırılmadı. Bu aziz millet bunu yaptı. Birlik içinde yaptı." diye konuştu.

Türkiye'de cumhuriyetle ilgili sıkıntı olmadığını, cumhuriyeti cumhurun kurduğunu kaydeden Bakan Kılıç, ancak cumhurla, halkla, milletle sıkıntısı olanların ülkede darbeler yaptıklarını, seçilmiş başbakanın asıldığını dile getirdi.

Başbakan Adnan Menderes'in asılma kararını yargının aldığını söyleyen Kılıç, "Biz bu anayasa değişikliği içinde bağımsız yargının aynı zamanda tarafsız yargı olması gerektiğini söylediğimiz zaman birileri rahatsız oldu. Niye rahatsız oluyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

- "Hani sen seçimle gelip seçimle gidecektin"

Türkiye'nin 16 Nisan'da halk oylamasına gideceğini anımsatan Bakan Çağatay Kılıç, "Tek adam" eleştirilerine de değinerek şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi gelirse tek adam olacakmış. Recep Tayyip Erdoğan, kaç seçim kazandı? AK Parti Genel Başkanı olarak, genel, yerel, halk oylaması üstüne cumhurbaşkanlığı seçimini bu milletin helal oylarını alarak görev başına geldi mi? Yetkiyi nereden aldı? Milletten aldı. Peki ben size soruyorum. Kemal Kılıçdaroğlu kaç seçim kazandı? Sıfır. Yedi seçim kaybetti. Hala koltukta oturuyor. Nasıl olacak bu iş şimdi? Hani sen seçimle gelip seçimle gidecektin. Seçimleri kaybettin ama koltuğa tutunmaya gelince... Yapıştı bırakamıyor."

Avrupa'da son zamanlarda ilginç şeyler olduğunu söyleyen Bakan Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'da Türk konsolosluğuna girişine izin verilmediğini hatırlatarak, "Orada bir ırkçı var, ayrılıkçı, insan düşmanı, İslam düşmanı, açıklamalarını duyuyorsunuz. Neymiş ? Seçim varmış. Hollanda Başbakanı Rutte, 'seçimi kazandım' diye seviniyor. Geçen hafta cumartesi akşamı yaptıklarından sonra seçimi zaten kaybettiniz." diye konuştu.

- "Rotterdam'ın belediye başkanına tek bir sözüm var, istifa et"

Kendilerinin Almanya'ya gittiklerini, Alman televizyonunda bir programa katıldıklarını anlatan Bakan Çağatay Kılıç, şunları kaydetti:

"Karşımızda Almanya'nın Federal Başbakanlık Dairesi Başkanı Peter Altmaier. Ben onlara dedim ki, 'Siz terör örgütü üyelerine propaganda yaptırıyorsunuz bu sizin kanunlarınıza aykırı.' Dedi ki, 'Terör örgütü PKK bizde bir terör örgütüdür, onun faaliyetleri yasak.' dedi. Televizyonda söyledi. O hafta Alman İçişleri Bakanı dedi ki, 'Terörist başının resimleriyle PKK'nın paçavraları Almanya'da kullanılamaz. Bunlar terör örgütü üyesi.' dedi. Bunu televizyonda söyledi. Ben buradan sesleniyorum. Dün Frankfurt'ta terör örgütünün yandaşları o paçavralarla gösteri yaptılar. Terörist başının resimlerini koydu. Frankfurt'un yerel makamları çıkın cevap verin. Frankfurt'un polis teşkilatı, savcıları neredesiniz? Terör örgütü üyelerine, terör örgütü propagandası yaptırıyorsunuz, farkında mısınız? Onları görev başına çağırıyoruz. Şimdi bakalım ne diyecekler. Dün onlara bir tweet attık. Dedik ki, 'Bunlar ne? Cevap yazmışlar, hadi bakalım takip edeceğiz, göreceğiz bakalım ne olacak. Biz 16 Nisan günü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak gelecekteki yönetim şeklimize karar vereceğiz. Doğru mu? Bu bizim işimiz bizim, size ne oluyor orada. 'Hayır' diyenlere alan veriyorlar. 'Evet' diyeceklere diyorlar ki 'otopark yetersiz, elektrik santralinde bir şey var onun için yapamazsın.'

Rotterdam'ın belediye başkanına da tek bir sözüm var. İstifa et. Bırak görevi. Sen o işi yapamıyorsun."

Vezirköprü'de muhtarlar ve mahalle temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Çağatay Kılıç, daha sonra Havza ilçesine geçerek, kent meydanında halka hitap etti.

Türkiye'nin 16 Nisan tarihinde halk oylamasına gideceğini anımsatan Bakan Çağatay Kılıç, halk oylamasının da kararın da mührün de sözün de milletin elinde olduğunu vurguladı. Bakan Çağatay Kılıç, milletin, kimlerin 'hayır' dediğini ve 'hayır' diyenlerin yanında kimlerin olduğunu iyi bildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle getirdikleri yeniliklerin hiçbirinin demokrasiye aykırı olmadığının dile getiren Kılıç, şunları kaydetti:

"Bu halk oylamasının anlamı şudur, Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine sağlam adımlarla koşarak gitmesi lazım. Bu, onu sağlayacak. Allah aşkına şu andaki sistemde hükümetin kurulması 2 ay sürüyor. 'Seçim bitti hadi iş başı' yok. İki ay süresi var o işin. 'Hadi işimiz var, makas açık kapatmamız lazım' yok. Şimdi diyorlar ki 'güvenoyu'. Zaten millet doğrudan kendisi seçiyor. Güvenoyunu da kendisi veriyor. Beş sene sonra önüne geldiğinde ne diyor? 'Ya tamam beğendim devam' ya da 'yok' ama başka ne diyor kanunda? En fazla iki kere... Bazı ülkelerde şu anda başbakanlar 4. dönemlerine gidiyor. Sınır yok. Bu sistemde ne kadar iyi olursan en fazla iki kere. Bu mu demokrasiye aykırı? Diyorlar ki, 'Parlamentoyu feshetme yetkisi var. Bir alın da metni okuyun. Meclisi feshetme değil, seçim kararı alma. Meclisin de aynı yetkisi var. Meclis aynı şekilde gelip seçim kararı alabilir ama işin püf noktası başka yerde. Cumhurbaşkanı da alsa meclis de alsa fark etmez, ikisi beraber seçime gidiyor, ikisi beraber önünüze geliyor. Millet gereksiz yere seçim kararı alıp önüne gelene sandıkta ne yapar? 'Hadi güle güle' der. Bu kadar basit."

Bakan Çağatay Kılıç, "yeni sistemle cumhurbaşkanı kararnameyle ülkeyi yönetecek" söylemlerinin de doğru olmadığını vurgulayarak, "Bu da doğru değil. Bugün Bakanlar Kurulu Kararnamesi yetkimiz var mı? Var. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olduğunda onun yerini ne alacak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi alacak." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı hükümet sisteminde kanunu Meclis ve milletvekillerinin yaptığını, cumhurbaşkanının kanun yapma yetki̇si̇nin olmadığını, sadece bütçe kanunu teklif etme yetkisi olduğunu dile getiren Kılıç, "Diğer bütün kanunları kim yapıyor? Meclis. Tam ayrı, yürütme ayrı, yasama ayrı, yargı ayrı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi kanunda var olan yazılı bir konuyla alakalı çıkarılırsa, bak çelişirse demiyorum, aynı konu hakkında çıkarırsa ne oluyor? Kanun geçerli. Hani meclis kuvvetli değildi? Temel hak ve özgürlükler konusunda kararname çıkarma yetkisi yok. Çelişirse, aynı olması durumunda kanun geçerli olduğu gibi çelişmesi durumun da kanun geçerli. Bu mu demokrasiye aykırı? Bu mu meclisin güçsüzlüğü? Tamamen meclisin kuvvetinde." ifadelerini kullandı.

Daha sonra seçim koordinasyon merkezinin açılışını yapan Bakan Kılıç, şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammet Yılmaz'ın babaevine de ziyarette bulundu.

Havza'dan sonra Kavak'a geçen Kılıç, AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezini ziyaret etti.