BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ GENÇ GÜREŞÇİLERLE BULUŞTU

31 Mart 2017

Samsun’da "Güreşin Enleri Samsun" programına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Güreşi çok farklı noktaya taşımak zorundayız. Bu bizim ecdadımıza olan borcumuz" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Güreş bizim medeniyetimizin, inancımızın, ülkemizin ve milletimizin kanında var, dolayısıyla güreşin ayrı bir önemi var. Güreşi çok farklı noktaya taşımak zorundayız. Bu bizim ecdadımıza olan borcumuz" dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye Güreş Federasyonu tarafından Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu'nda düzenlenen "Güreşin Enleri Samsun" programına katıldı.
Başarılı sporculara hediyeler veren Bakan Çağatay Kılıç, Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nde başpehlivanlık dalında yarışan Samsunlu güreşçileri de plaketle onurlandırdı.
Uluslararası müsabakalarda sevindikleri ve üzüldükleri anlar olduğunu dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, güreş konusunda ise her zaman içlerinde güven bulunduğunu söyledi. Bunu dile getirdikleri zaman, farklı spor dallarıyla ilgili neden aynı şeylerin söylenmediğinin belirtildiğini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, "Ülkelere ve milletlere özgü şeyler vardır. Güreş bizim medeniyetimizin, inancımızın, ülkemizin ve milletimizin kanında var. Dolayısıyla güreşin ayrı bir önemi var. Güreşi çok farklı noktaya taşımak zorundayız. Bu bizim ecdadımıza olan borcumuz. Sayın Cumhurbaşkanımız bir futbol izleyicisi ve zamanında bir futbolcuydu ama her görüştüğümüzde veya her programa gittiğimizde mutlaka ve mutlaka güreşle ilgili görüşmemiz olmuştur." ifadelerini kullandı.
Yaşar Doğu, Mustafa Dağıstanlı gibi güreşçilerin hem centilmenliği hem de sportmenliği ile nam saldıklarına dikkati çeken Bakan Çağatay Kılıç, aynı zamanda uluslararası müsabakalarda rekorlar kırdıklarını kaydetti.
Salondaki genç sporcuların bu rekorları egale edeceğini, kıracaklarını anlatan Bakan Çağatay Kılıç, "Spor ve güreş tarihine gelecek yıllarda inşallah damgalarını vuracaklardır. Bunu başarmak için de gece gündüz çalışmak zorundayız." diye konuştu.
Bakan Çağatay Kılıç, bunun için ne gerekiyorsa yapılacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:
"İnşallah yeni şampiyonluklar çıkacak. Gücünüzü tarihinizden gelen o kuvvetten alacaksınız. Sizin üzerine düşen çok önemli bir görev. Her ülkenin kendisi ile alakalı olarak branşlar vardır. Türk'ü anmadan Türk güreşçisini konuşmak mümkün değil. Çok daha iyi olacağız. Ülkemizin bayrağını dalgalandırmak için çok çalışacaksınız, her biriniz gücünüzün son damlasına kadar mücadele edeceksiniz. Gücünüzün tükendiğini hissettiğiniz noktada da dua edeceksiniz ve rakibinizin üzerine atılacaksınız. Allah'ın izniyle tuş edeceksiniz, sayı elde edeceksiniz, madalyalar elde edeceksiniz. Ecdadınıza, milletinize layık birer evlat olacaksınız." 
Bakan Çağatay Kılıç, programın sonunda minik güreşçilere içinde spor malzemesi bulunan çanta hediye etti.