GENÇLİK VE SPOR BAKANI AKİF ÇAĞATAY KILIÇ ORDU'DA

08 Nisan 2017

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Şu ana kadar inşa etmiş olduğumuz 30'dan fazla stadın içerisinden gelen tecrübe, Ankara ve Ordu stadında ortaya çıkacak. Stad; spor salonları, sosyal alanlar, sportif anlamdaki ticaret alanlarıyla Ordu'ya büyük bir farklılık getirecek" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, karayoluyla Samsun’dan Ordu’ya geldi. Ordu Valiliğini ziyaret eden Çağatay Kılıç, Vali İrfan Balkanlıoğlu'ndan kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Çağatay Kılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm siyasilerin ve vatandaşların, 16 Nisan'daki halk oylamasına kilitlendiğini söyledi.

Bununla beraber hükümet olarak çalışmalara da hiç durmadan devam ettiklerini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da 13 Nisan Perşembe günü Ordu'da olacağını hatırlattı.

Bakanlık olarak hem spor alanları hem de Kredi Yurtlar Kurumu alanındaki yatırımlara son hız devam ettiklerini belirten Bakan Çağatay Kılıç, "Yerel yönetimdeki destekle beraber inşallah Kredi Yurtlar Kurumunun yatırım portföyünü ve yapısını da çok daha kuvvetli hale getirmek için çalışıyoruz. Bu anlamda biliyorsunuz, Karadeniz'in tüm illerinde olduğu gibi Ordu'da da bazen arsayla alakalı, yani fiziki imkanla ilgili bazı zorluklar yaşayabiliyoruz ama bunları aşıyoruz, aşacağız." diye konuştu.

Ordu'da yurtlar ve gençlik merkezleri ve gençlik faaliyetleriyle ilgili yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını anlatan Bakan Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:

"Şehirler arası ziyaretlerimiz var. Yoğun bir seyahat var. Gençlerimiz, doğudan batıya, batıdan doğuya, kuzeyden güneye, güneyden kuzeye, İç Anadolu'ya birçok kamplarımıza ziyaretler yapıyorlar. Ordu'da da bunların örneklerini gördük. Avrupa'dan gelen bazı ziyaretçilerimiz oldu. Türkiye'ye ilk kez gelen gençlerimiz oldu. Ordu'yu da görme imkanları oldu. Bu ziyaretlerimiz, kamplarımız, gençlik çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecek. Ordu'daki sporcu kardeşlerimizin, Ordu'yu hem ulusal hem de uluslararası anlamda daha iyi temsil edebilmeleri için onlara fiziki imkanları sağlamak konusunda yoğun bir çabamız var."

"Sezon sonunda 19 Mayıs'la ilgili çalışmalara başlayacağız"

Bakan Çağatay Kılıç, Ordu'ya inşa edilecek olan stadın çok amaçlı olarak kullanılacağı dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ordu'nun şöyle bir avantajı var. Bunu açıkça dile getirmem gerekiyor. Bizim şu ana kadar inşa etmiş olduğumuz 30'dan fazla stadın içerisinden gelen tecrübe, Ankara ve Ordu stadında ortaya çıkacak. Tabii ki çok güzel statlar inşa edildi. Gaziantep'in olsun, Adana'nın devam eden inşaatı, Sakarya'da bitmek üzere olan, Kocaeli'de bitmek üzere olan... Trabzon'da bitmiş olan ki dünyanın sayılı statlarından birisi oldu. Beşiktaş'ın İstanbul'da biten stadı, İzmir'de her türlü engellemeye rağmen devam eden statlarımız. Orada da bazı ilginç açıklamalar olmuş, onlara da buradan selam edelim."

Bakan Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:

"Tabi Antalya'nın açılan stadı, Konya'nın açılan stadı, Afyon'daki açılmış olan stat. Şimdi bunların hepsinin içerisinden tabii ki bir tecrübe çıkıyor. Bu tecrübeyle beraber Diyarbakır'da devam eden stadımız, Elazığ'da temelini attığımız, başlattığımız stat, Malatya bitmek üzere. Say say bitmiyor. Bunların tecrübesiyle bir araya gelmiş bir birikim var.  Ankara'daki stadımız ile ilgili bütün resmi işlemler başlamış durumda. Arazinin düzenlenmesi, oradaki yapılacak olan ve yapılması gereken çalışmalar, zemin etütleri... Sezon sonunda inşallah orada 19 Mayıs'la ilgili çalışmalara başlayacağız. Aynı şekilde bütün bu tecrübenin ve bilgi birikiminin, Ordu Stadı'nda ortaya çıkacağını söyleyebiliriz."

Ordu Stadı'yla ilgili çalışmalar

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, statlardan sadece iki haftada bir futbol oynanan mekanlar olmaması gerektiğini vurgulayarak, "Dünyanın hiçbir yerinde de böyle olmamıştır, olmamalıdır. Ordu Stadı içerisinde barındıracağı spor salonları, sosyal alanlar, sportif anlamdaki ticaret alanlarıyla kulüplere gelir getirecek yapıda olmasıyla beraber Ordu'ya büyük bir farklılık getirecek. Tabiri caizse orada bir spor merkezi, sporun çekim merkezi oluşturacağız. Tam bir kompleks oluşacak. Farklı branşların olduğu tesisler de olacak." diye konuştu.

Türkiye'de 400 günde statlar inşa edildiğini ifade eten Bakan Çağatay Kılıç, "Yani bir amatör sahanın yapılması bizim açımızdan çok kolay işler. Onları biz bir ay bile sürmeyecek bir süre içerisinde toparlar bitiririz. Bu anlamda Ordu'nun farklı branşlarda ortaya koymuş olduğu başarılara da destek olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Ordu Stadı'nın bittiği zaman Ordu'nun çehresini, sosyal ve sportif hayatını ciddi anlamda değiştireceğini aktaran Bakan Çağatay Kılıç, bu konudaki çalışmaları dolayısıyla kentteki ilgililere teşekkür etti.

Bakan Çağatay Kılıç, stadın maliyetinin, şimdilik 130 milyon lira olduğunu ancak eklemelerle beraber daha da yükseleceğini dile getirerek, "Ordu Stadı ile alakalı 400 günü tutturacağız inşallah, öyle görünüyor. Yer teslimini yaptık. Allah'ın izniyle 2018'in sonuna doğru bu güzel yapıyı, kompleksi, Ordu'ya kazandırmış olacağız diye düşünüyorum. Artık yüksek bir tecrübe var, çalışmalar ve ihale de buna uygun olarak yapıldı. Bildiğimiz kadarıyla da şu anda yüklenici firmanın gerçekten bu konuda iyi bir tecrübesi, kuvveti var." ifadelerini kullandı.

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya gelen Bakan Çağatay Kılıç, Ordu Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. 

Ziyarette açıklamalarda bulunan Bakan Çağatay Kılıç, 16 Nisan halk oylamasına 8 gün kaldığını anımsatarak, anayasa değişiklik önergesinin AK Parti Grubu tarafından verildiğini ve altında tüm milletvekillerinin imzası olduğunu söyledi.

Bakan Çağatay Kılıç, verdikleri imzayı inanarak verdiklerini dile getirerek, "Neye imza attığımızı da bilerek verdik. Diğer siyasi partideki arkadaşlar neye 'hayır' dediklerini bilmiyor. Biz neye 'evet' dediğimizi çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla ümit ediyorum ki inşallah Ordu şöyle güzel bir sonuçla referandumu sonuçlandıracak ve evetin üst seviyede olduğu bir sonucu ortaya koyacağını inanıyorum ve ümit ediyorum." diye konuştu.

Ziyaretinde Ordu'ya yapılacak yeni stada değinen Bakan Çağatay Kılıç, "İnşallah sadece bir stat değil bir kompleks ve bu kompleksin içerisinde birçok spor branşı, amatör spor branşının da bireysel anlamda sporcunun da kendini yetiştirebileceği güzel bir stat inşallah Ordu'ya kazandıracağız." ifadesini kullandı.

Bakan Çağatay Kılıç, yeni stadın içerisinde salonları, açık alanları ve etrafındaki otoparklarıyla birlikte birçok özelliği barındıracağını kaydederek, "Özellikle bizim en çok ihtiyacımız olan kompleks şeklinde çalışma imkanı sağlayacak bir stat inşa edeceğiz. İki haftada bir sadece futbol maçlarıyla değil her an sportif anlamdaki hizmet edebilecek bir yapı olması gerekiyor. Bunu inşallah burada kazandırmış olacağız." dedi.

Stat dışında da başka yatırımlarının olacağına işaret eden Bakan Çağatay Kılıç, "Ordu'yu inşallah hem ulusal anlamda hem de uluslararası anlamda temsil edecek sporcu kardeşlerimiz yetişecek. Bayrağımızı göndere çekip İstiklal Marşımızı kürsüden çaldıracak olan kardeşlerimiz inşallah Ordu'dan da yetişecek. Şu anda zaten var. İnşallah bunların sayısı daha da artacak." diye konuştu.

 "Bu başarı şehrin birlik ve beraberliğiyle sağlanacak bir başarıdır"

Bakan Çağatay Kılıç bir gazetecinin "Yeni statlarla birlikte Karadeniz takımları liglerinde yeni çıkış yakalayabilir mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Fiziki imkanlar önemlidir. Sadece futbol takımları olarak da düşünmemek lazım. Fiziki imkanlar sporcularımızın da motivasyonlarını artıran, yükselten bir faktördür ama sadece ve sadece fiziki imkan ve tesis başarı getirmez. Fiziki imkanınız ve tesisiniz olmazsa tabii ki zorlanırsınız ama 'tesisi yaptık, otomatik olarak başarı gelir' diye düşünürseniz bu doğru değildir. Çünkü çok büyük tesisleri olan, çok büyük fiziki imkanları olup dönemsel anlamda zaman zaman sıkıntı yaşayan takımlarımız da olmuyor değil. Bu başarı şehrin birlik ve beraberliğiyle sağlanacak bir başarıdır. Bir takımın arkasında eğer şehir bir olur, beraber olursa ve o takımı yönetenler de sorumluluk sahibi olursa o zaman başarı geliyor."

Bu faktörlerden biri ya da ikisi eksik olursa veya hiçbiri ortada olmazsa dünyanın en iyi stadı yapılsa bile hiçbir başarı elde edilemeyeceğine dikkati çeken Bakan Çağatay Kılıç, "Ama şu bir gerçektir, Trabzon'da inşa edilen stat bittikten sonra tabii ki yeni yönetimle de beraber futbolcuların da bir araya gelmesi, şehirde birlikteliğin olmasıyla Trabzonspor bir çıkış yakalamış durumda ama bunu yapması Trabzon'un kendi içinden gelen bir şey olması gerekiyor. Aynı şekilde Samsun'da da inşallah bir çıkışın içerisinde olacaklardır. Giresun da Ordu da aynı şekilde şehrin birleşmesiyle birlikte bu başarıyı elde edecektir. Başka türlü bu olmaz." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çağatay Kılıç, kulübü yönetenlerin de delegelerinden almış olduğu yetkiyi doğru kullanmaları durumunda olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yanlış kullanıp da kulüplerini borç batağına sürükleyenlerin de bu anlamda yanlış yaptıklarını dile getirmek isterim ama şunu da söyleyelim. Zaten UEFA ve FIFA'nın ortaya koymuş olduğu finansal fair play çerçevesinde böyle yaptığınız zaman puan silme cezaları ve aynı zamanda Avrupa şampiyonalarından ve kupalarından men cezalarına kadar gider. Ağır yaptırımlar söz konusu. Bundan dolayı kulüpler kendilerine biraz daha çeki düzen vermeye başlamış durumda. 16 Nisan'ı Allah'ın izniyle güzel şekilde inşallah sonuçlandırdıktan sonra kulüplerin yönetimi ile alakalı atacağımız adımlar var. Sezonun sonunu bekliyoruz tabii. Sezonun da artık sonuna geldik. Bu önümüzdeki dönem içerisinde yapacağımız bir şey. Biz de farkındayız bunun. Doğru zamanı ayarladıktan sonra yapacağız."

Bakan Çağatay Kılıç, ziyaretin ardından yeni stadın inşa edileceği Durugöl Tesislerinde incelemelerde bulundu. Ardından Gençlik Merkezine geçen Bakan Kılıç, buradaki öğrencilerle bir süre sohbet etti. Bakan Çağatay Kılıç, buradaki ziyaretinin ardından Recep Kara Spor Salonuna geçerek tekvando yapan sporcuları ve antrenörlerini ziyaret ederek bilgi aldı. 

Bakan Çağatay Kılıç, Genç Kürsü Programı'nda gençlerle bir araya geldi

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ordu'da Genç Kürsü Programı'nda bir araya geldiği gençlerin sorularını yanıtladı.

Bakan Çağatay Kılıç, Ordu'da Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda, 16 Nisan'da anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması için sandığa gidileceğini anımsattı. Sadece sandığa gitmenin yetmeyeceğini ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, 8 gün içinde son çalışmaların ve yoğun mesainin yapılması gerektiğini söyledi.

Seçime gidilen her yerde seçimin sandıkta kazanıldığına dikkati çeken Bakan Çağatay Kılıç, "(Seçim sandıkta kazanılır)dan kastımız, sandığın içine giren oyun girdiği şekliyle sayılması ve onun kayıt altına alınmasıdır. Yani sandıkta görev yapacak müşahitlerimizin, sandık görevlilerimizin, mahalle temsilcilerimizin bu anlamda görevlerini en iyi şekilde yerine getirmesi. Bunu yapmadığımız zaman sandığın başındaki görevinizi doğru ifa etmemiş olursunuz." diye konuştu.

Bakan Çağatay Kılıç, 18 ile 24 yaş arasındaki katılımcılardan ellerini kaldırmalarını isteyerek, şöyle devam etti:

"Kendinizi görebilseniz şunu görebileceksiniz, salonun 4'te 3'ü şu anda anayasadaki kanun maddesine göre seçilme hakkına sahip değil, milletvekili olarak ama ülkemizin geleceği, kendi geleceğinizle alakalı ülkenin gelecek yönetiminde yer alacak olan, kanunları çıkartacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde sizi temsil edecek olan milletvekillerini seçmekte yüzde 100 yetkilisiniz bütün el kaldıranlar. Bu nasıl bir çelişki?"

Bakan Çağatay Kılıç, 2002'de seçilme yaşının 30 olduğunu ve sonrasında 25'e düşürdüklerine dikkati çekerek, seçilme yaşı 25'e indiğinde "Bu kadar genç insanların Mecliste ne işi var?" dendiğini aktardı.

Bakan Çağatay Kılıç, 18 yaşına gelen herkesin reşit olduğunu vurgulayarak, 18 yaşındakinin hukuki haklarıyla 40, 50, 60 ve 70 yaşındakinin haklarının aynı olduğunu dile getirdi. Konuşmasının ardından Bakan Çağatay Kılıç, basına kapalı bölümde gençlerin sorularını yanıtladı.