"İNANIYORUZ Kİ SANDIKTAN ÇIKACAK 'EVET', ÜLKEMİZİ ÇOK DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE HEDEFLERİNE TAŞIYACAKTIR"

15 Nisan 2017

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "İnanıyoruz ki sandıktan çıkacak 'evet', ülkemizi çok daha güçlü şekilde Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına, oradan 2053 ve 2071 hedeflerine taşıyacaktır." dedi.

 Atakum Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Çağatay  Kılıç, yarın cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin oylanacağını söyledi.

 Ülkenin yeni yönetim sisteminin oylanması için milletin huzuruna gidildiğini dile getiren Bakan Çağatay  Kılıç "Rabbim inşallah ülkemiz için, milletimiz için, devletimiz için en güzelini nasip eder. İnanıyoruz ki sandıktan çıkacak 'evet', ülkemizi çok daha güçlü şekilde Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına, oradan 2053 ve 2071 hedeflerine taşıyacaktır." diye konuştu.
 Bakan Çağatay  Kılıç, güçlü sistemle güçlü devlet ve güçlü millete ulaşarak güçlü Türkiye için hep beraber çalışılması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
 "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşundan bu yana geçen sürede çok şeyler yaşandı. Milletimiz çok şeyler tecrübe etti. Yapılan temel değişikliklerin, ana değişikliklerin hep öncesi ve sonrası vesayetlerin müdahalesiyle oldu. Biz bundan sonra herhangi bir şekilde bir vesayetin olmaması, herhangi bir şekilde müdahalenin olamaması ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin başkanlık divanı kürsüsünün arkasındaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.' sözünün tam manasıyla içinin dolu şekilde, sözde değil, özde hayat bulması için mücadele veriyoruz."
  "Tek adam arıyorsanız, CHP Genel Başkanlık koltuğunda oturuyor"
 Bakan Çağatay  Kılıç, halk oylaması sürecinde vatandaşların yanıltılmaya çalışıldığını söyledi. Sözlerine Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek devam eden Bakan Çağatay  Kılıç, şunları dile getirdi:
"Sayın Kılıçdaroğlu, ne dedi biliyor musunuz? 'Yatıyorlar, kalkıyorlar, benimle ilgili konuşuyorlar.' Sayın Kılıçdaroğlu, ana muhalefet partisinin genel başkanı olarak bu süreç içerisinde, ocak ayından beri başlamış olan anayasa değişikliği süreci içinde değişikliğe karşı duran tüm unsurların en önünde oldu. Tabiri caizse bunun başını çekti. 'Hayır'ın başarılı olması için, sandıktan çıkması için en önde koştu. 'Hayır' anlamında toplanan herkes de onun etrafına toplandı. Her gün bir şeyler söyledi. Söylediğinin yüzde 80'inden fazlası doğru değildi. Siz bu kadar konuşursanız biz ne yapacağız? Herhalde sizin ortaya atmış olduğunuz, doğru olmayan ve bizim tarafımızdan farklı noktada dile getirilen konuları anlatacağız."
 Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye'de başörtüsü yasağı kaldırılırsa ülkenin bölüneceğini söyleyenler olduğunu anımsatarak, "Hatırlayın. Ne oldu? Bölündük, parçalandık mı? Yoksa birleştik, beraber mi olduk? Daha mı kuvvetlendik, daha kuvvetli bir şekilde geleceğe beraber mi yürüyoruz? İşte hep ortaya attıkları tezlerin sonucu budur. Hep boş. Hep boş iddialar." değerlendirmesinde bulundu.
 Daha güzel Türkiye için gece gündüz çalıştıklarına işaret eden Bakan Çağatay  Kılıç, konuşmasını şöyle tamamladı:
 
"Biz söyleyecek sözü olan, sözü dinlenen, tarihinden gücünü alan, geleceğe yürüyen bir milletiz. Bu, hep böyle olacak inşallah. Yarın herkes sandıklara gidecek. Ben 'evet' oyu kullanacağım. Siz ne diyeceksiniz? Sandıkta ne diyoruz? Allah'ın izniyle Atakum'da bir sıkıntı yok. Ortalığı karıştırmaya çalışanlara tek bir şey söylüyorum. İşinize bakın. Eğer Türkiye'de tek adam arıyorsanız, o tek adam CHP Genel Başkanlık koltuğunda oturuyor."
Programın ardından esnaf ziyaretinde bulunan Bakan Çağatay  Kılıç, Çiftlik Caddesi'ndeki "hayır" seçim bürosuna giderek görevlilerle sohbet etti ve "evet" yazılı anahtarlık hediye etti. Ziyarete AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da katıldı.

Bakan Çağatay Kılıç, vatandaşlara hitap etti

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay  Kılıç, Asarcık ilçesi ile baba ocağı olan İlkadım ilçesinin Ataköy Mahallesi'nde seçim otobüsü üzerinden vatandaşlara hitap etti.

Halk oylamasında herkesi sandıklara giderek oy kullanmaya davet eden Bakan Çağatay Kılıç, oy verme işleminden sonra ise sandıklara sahip çıkılmasını istedi.

Halk oylamasının bir seçim değil, Türkiye'yi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine götürecek yolun açılmasının vesilesi olacağına işaret eden Bakan Çağatay Kılıç, "hayır" diyenlerin neye "hayır" dediklerini bilmediklerini, onlara en güzel cevabın sandıklarda verileceğini belirtti.

Çiftlik Caddesi'ndeki yürüyüş sırasında CHP'nin "hayır" seçim bürosunu ziyaret ettiğini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, "Onlarla da sohbet ettim. İnanıyorum ki içerideki kişilerin çoğu 'evet' verecek. Biliyorsunuz, İstanbul'da da Sayın Cumhurbaşkanımız 28 Mart'taki muhteşem Samsun mitingine gelmeden önce orada hayırcıları ziyaret etti, 15 dakika sohbet etti. Emin olun, o çadırdakilerin yarısından fazlası şu anda 'evet' verecek ama söyleyemiyorlar." ifadesini kullandı.

Bakan Çağatay Kılıç, millete yalan yanlış bilgi verilerek kafalarının karıştırılmaya çalışıldığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu diyor ki 'Son 15 yıldır sizinle kim uğraştı ki siz böyle bir değişiklik yapıyorsunuz?' Sayın Kılıçdaroğlu, sen herhalde bu ülkede yaşamıyordun. 15 Temmuz gecesi de Atatürk Havalimanı'nda tanklar yolları kapatmışken ne hikmetse Sayın Kılıçdaroğlu çıkacağı zaman o tanklar çekildi. Gördünüz değil mi görüntüleri. Biz burada meydanlarda milletimizle beraberken, Sayın Cumhurbaşkanımız kendisini öldürmeye gelen ölüm mangalarının arasından İstanbul'a gelip de milletiyle kucaklaşırken, Sayın Kılıçdaroğlu önüne çıkan tanklar artık kim, neyle konuştuysa çekildi, aradan çekildi gitti. Bunun açıklamasını yapması lazım. Bu milletten özür dilmesi lazım."

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt'un sözlerini eleştiren Bakan Çağatay Kılıç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Soyadı Bozkurt ama kendi mankurt. Çıkmış ne diyor? 'Evet' verenleri İzmir'den denize dökecekmiş. Bunlar yeni şeyler değil. Millete karşı olan aralarındaki mesafe. Samsun'dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1919'da istiklal ve istikbal mücadelesini başlattığında kime karşı başlattı? Bu ülkeye, bu milletin geleceğine, devletine kast etmeye kalkanlara. Bu ülkenin vatandaşlarıyla bir olarak, beraber olarak Samsun'dan başlayan süreç sonunda İzmir'den kimi denize döktü bu millet? Bu ülkenin düşmanlarını. Kafası eksik olan arkadaş sen bu milleti nasıl olur da denize dökmekle tehdit edersin? Zihniyette bozukluk var." 

Bakan Çağatay Kılıç, CHP'nin "Tek adam" eleştirileriyle ilgili, şunları kaydetti:

"Neymiş diktatör. Yazıklar olsun size. Siz gelip de fikrinizi her yerde söylüyor musunuz? Söylüyorsunuz. Konuşuyor musunuz? Konuşuyorsunuz. Gazetelerde yazıyor musunuz? Yazıyorsunuz. İnternet sitelerinde yazıyor musunuz? Yazıyorsunuz. Kişisel haklarımızı ihlal ediyor musunuz? Ediyorsunuz. Doğru olmayan şeyler yazıyor musunuz? Yazıyorsunuz. İftira atıyor musunuz? Atıyorsunuz. Hakaret ediyor musunuz? Onu da yapıyorsunuz. Sen bunların hepsini yazıyorsun, çiziyorsun, mahkemenin dışında, hukukun dışında bizim yapacağımız hiçbir şey yok. Hani diktatörlük vardı bu memlekette, hani tek adamlık vardı? Tek adam nerede biliyor musunuz? CHP'nin başında. Yedi seçim kaybetti CHP'nin genel başkanı olarak Sayın Kılıçdaroğlu, hala orada oturuyor."