57. ALAYA VEFA YÜRÜYÜŞÜ

25 Nisan 2017

Çanakkale Zaferi’nde destanlaşan ve tarihe sığmayan kahramanlıklarıyla anılan 57. Piyade Alayı Şehitleri, Çanakkale Kara Savaşları’nın 102. Yıldönümünde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile binlerce gencin katıldığı Vefa Yürüyüşü ile anıldı.

 Çanakkale Zaferi’nde destanlaşan ve tarihe sığmayan kahramanlıklarıyla anılan 57. Piyade Alayı Şehitleri, Çanakkale Kara Savaşları’nın 102. Yıldönümünde Gençlik ve Spor Bakanlığınca düzenlenen programla anıldı. Yürüyüşe binlerce gençle birlikte katılan Bakan Akif Çağatay Kılıç, “Geçmişten aldığımız gücün bizi ileriye nasıl götürdüğünü gençlerimiz bu yürüyüşte hissettiler” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çanakkale Kara Savaşları'nın 102. yılı kapsamında " 57. Alay Vefa Yürüyüşü Programı" düzenledi.
Tarihi Gelibolu Yarımadası Kocadere Köyü Kamp Alanı'nda, şafak vakti şehitlere saygı için top atışı yapıldı. Top atışıyla uyanan gençler, açık alandaki çeşmelerde abdest aldı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve binlerce genç, yürüyüş öncesi birlikte sabah namazı kıldı. Yürüyüş öncesi gençlere çorba ikram edildi.
Daha sonra Bakan Çağatay Kılıç, "57. Alay Vefa Yürüyüşü"nü başlattı. Binlerce gencin katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş Conkbayırı'nda sona erdi. Güzergah boyunca gençlerin, Çanakkale Savaşları sırasında dedelerinin yaşadıklarını daha iyi hissedebilmeleri, o duyguyu yaşayabilmeleri için ses ve sis fişekleri atıldı. Bazı gençler de savaşı canlandıran küçük gösteriler yaptı. 
"Aziz ecdadımızın adına burada yürüdük"
Bakan Akif Çağatay Kılıç, yürüyüşün sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün 57'nci Alay Vefa Yürüyüşü'nü gerçekleştirdiklerini söyledi.
Çanakkale Kara Savaşları'nın 102'nci yıl dönümünü idrak etmenin mutluluğunu yaşadıklarını aktaran Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:
"Burada, 102 yıl önce ecdadımızın hayatını hiçe sayarak ülkenin birliği ve geleceği için ortaya koyduğu mücadele tarifsizdir. Ülkemizin, milletimizin mukaddes değerlerinin korunması için tabiri caizse yedi düvelin üstümüze gelip de üzerimize çullandığı zaman buna karşı duran, o zamanki tüm coğrafyanın her bir köşesinden gelip burada şehit olan aziz ecdadımızın adına burada yürüdük. Geçmişten aldığımız gücün bizi ileriye nasıl götürdüğünü gençlerimiz bu yürüyüşte hissettiler." 
Bakan Çağatay Kılıç, geçmişten aldığımız gücün geleceğe doğru bizi nasıl götürdüğünü bir kez daha yürüyüşe katılan gençlerin hissettiğine dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, “Özellikle 15 Temmuz gecesi bu ülkeye ihanet eden hainlerin karşısında dimdik duran gençliğimiz, bir kere daha burada tüm milletimizle beraber, sayın cumhurbaşkanımızın çağrısıyla karşı durduğumuz o darbe girişimini tarihe gömen bu aziz milletin evlatları burada ecdadının ortaya koymuş olduğu fedakarlığı da yaşamış oldu” diye konuştu.
“Bu millete hiçbir zaman esareti yaşatamayacaklar”
"57. Alay Vefa Yürüyüşü"nün kapanış töreni, Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde yapıldı.
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın anıta çelenk koymasıyla başlayan etkinlikte Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Bakan Çağatay Kılıç, burada yaptığı konuşmada, Çanakkale'nin herhangi bir muharebe değil, Türkiye Cumhuriyeti devletine giden yolun ön sözü olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:
''Çanakkale, bir milletin tabiri caizse yedi düvelin yüklendiği noktada ve en üstün teknolojiyle donanmış olan düşmana karşı bir milletin sadece ama sadece yüreğindeki vatan, millet, bayrak sevgisi ve inancıyla direndiği, onu orada durdurduğu bir destandır. Bizim tarihimiz çok büyük destanlarla doludur. Medeniyetimizin yürüyüşü içinde bu aziz milletin çok büyük dönüm noktaları vardır. Çanakkale çok farklı bir dönüm noktasıdır. Tarihten silinmek üzere üzerine çullanılan bu aziz milletin tüm dünyaya 'Biz buradayız' haykırışıdır. Aynı 15 Temmuz gecesi bu ülkenin, bu aziz milletin içine ihanetle giren, ihanet yapmak isteyen, Türk Silahlı Kuvvetlerinin şanlı üniformasının içine saklanarak bu millete ihanet yaşatmak isteyen teröristlere karşı en başta siz gençlerin Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokağa inip 'dur' dediği gibi. Bu millete hiçbir zaman esareti yaşatamayacaklar. Bu millete ihanet edenler de en büyük cezayı tarih önünde, hukuk önünde bu millete verecekler."
"Türkiye Cumhuriyeti bu milletin son devleti olacaktır"
Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu milletin son devleti olacağını vurguladığı konuşmasında, "Türkiye Cumhuriyeti, Allah'ın izniyle ilelebet payidar olacaktır" diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çünkü Çanakkale'de komuta eden subayların, içinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de olduğu subayların verdiği emirlere harfiyen uyuldu. Ölümle burun buruna geldiği zaman 'Ben şehadete koşuyorum. Bu millet için, inancım için, bayrağım için şehit olacağım' diyen bir Mehmetçik'in varlığıdır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'ne ihanet edenlere ve teröristlere karşı mücadeleyi hem Türk Silahlı Kuvvetlerimiz hem de emniyet güçlerimiz el ele, kol kola beraber vermektedir. Siz bu milletin geleceği olacaksınız inşallah. Bugün burada olmanız, bu milletin geleceğini sahiplendiğiniz, ay yıldızlı bayrağı her zaman gönderde dalgalandıracağınızın en büyük ve en açık göstergesidir. Bundan dolayı sizlere teşekkür ediyorum."
“Bu aziz devleti sizler geleceğe taşıyacaksınız”
Havadan, karadan ve denizden bu millete, bu devlete hiçbir zaman esaretin yaşatılamayacağını vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, "Dolayısıyla biz sizlerin gözlerindeki o pırıltıyı, devlete, millete karşı olan aşkınızı gördükçe geleceğimizden eminiz. 2023, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı olacak. Hedefimiz ilk 10 büyük ekonomi arasına girmek. Daha sonra 2053 ve 2071 hedeflerimiz ama kendinize güvenecek, milletinize inanacak, tarihinizden güç alacaksınız. Bu aziz devleti sizler geleceğe taşıyacaksınız" ifadelerini kullandı. 
Konuşmanın ardından Hava Pilot Yüzbaşı Erhan Günar komutasında havalanan SOLOTÜRK'ün Şehitler Abidesi semalarında yaptığı gösteri, törene katılanlar tarafından uzun süre alkışlandı.
 
Program, şehit mezarlarına karanfil bırakılmasıyla sona erdi.