ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ’NİN TANITIMI YAPILDI

03 Mayıs 2017

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından ikincisi organize edilen Etnospor Kültür Festivali ile İstanbul Gençlik Festivali'nin tanıtım toplantısı düzenlendi. Bakan Çağatay Kılıç, “Etnospor Kültür Festivali'nin, gençlerimizin bu toprağın değerleriyle buluşması ve onun aziz hatırasına sahip çıkması için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.

 İstanbul'da 4-7 Mayıs tarihlerinde yapılacak İstanbul Gençlik Festivali ve 11-14 Mayıs'ta düzenlenecek Etnospor Kültür Festivali'nin tanıtımı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Dünya Etnospor Konfederasyonu Genel Başkanı Bilal Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

Yenikapı Meydanı'nda, 4-7 Mayıs tarihlerinde organize edilecek İstanbul Gençlik Festivali ile "Ok Yaydan Çıkıyor" sloganıyla 11-14 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Etnospor Kültür Festivali'nin basın toplantısı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Dünya Etnospor Konfederasyonu Genel Başkanı Bilal Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, İstanbul Gençlik Festivali Koordinatörü Taha Ayhan, Etnospor Kültür Festivali Sanat Yönetmeni Yasin Tütüncü ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy'un katılımıyla yapıldı.
Tanıtımda katılımcılara hitap eden Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Dünya Etnospor Konfederasyonu Genel Başkanı Bilal Erdoğan'ın yoğun çabasıyla Türkiye'de geleneksel sporların yeniden hatırlanıp, yer bulduğu ve gelişmeye başladığını kaydederek, "Geçen yıl ilki yapılan Etnospor Kültür Festivali, bu anlamda ateşleyici oldu. Türkiye, tarihi, medeniyeti ve aynı zamanda kültür yapısıyla, dünyanın çok farklı bir ülkesi. Tarihimizden gelen bu gücü geleceğe taşıma misyonumuzu hepimiz biliyoruz." dedi.
Dünya medeniyetinin bugün kullandığı birçok icadın, Türk ve İslam coğrafyasından geldiğini aktaran Kılıç, "Bunu bileceğiz ve bu bilgi birikimini daha ileriye taşımaya gayret edeceğiz. Tarihimizle övüneceğiz ama gelecekte neler yapmamız gerektiğini de iyi bileceğiz. Burada kalmayacağız. Etnospor Kültür Festivali'nin, gençlerimizin bu toprağın değerleriyle buluşması ve onun aziz hatırasına sahip çıkması için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Yapılacak çalışmaların mekanı da ayrıca önemli. Çok güzel bir alan oluşturulmuş. İnşallah bunları Türkiye'de yaygınlaştırmalıyız." diye konuştu.
Mayıs ayının, ülkü kültürü ve tarihi için önemine dikkati çeken Bakan Kılıç, şunları söyledi:
"İstanbul'un fethedilmesi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'dan yola çıkarak istiklal mücadelesini başlatması bu ayda. Tarihi ve kültürel değerlerimiz açısından önemli bir ay. Burada hayat bulacak çalışmaların önemi büyük olacaktır. Gençlik kamplarımızda da geleneksel sporların tanıtımı ve icrası için çalışmalar yapıyoruz. Dünyada sözünüzün dinlenmesini istiyorsanız, medeniyetinizden aldığınız gücü yansıtmak önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın en önemli özelliği de bu. Birleşmiş Milletler'de, 'Dünya 5'ten büyüktür.' diyebiliyorsanız, milletinize ve medeniyetinize güveninizdir bu. Cumhurbaşkanımız ve milletimiz, 15 Temmuz'da hayatımızı karartmak isteyen teröristlere karşı da dimdik ayakta durdu. İnşallah 2023 yılında, cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. senesinde çok daha büyük bir etkinlik yapacağız."
Öte yandan Bakan Çağatay Kılıç, 12-22 Mayıs tarihlerinde 4. İslami Dayanışma Oyunları'nın Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de olacağını hatırlatarak, "Türkiye, ev sahibi ülkenin ardından en büyük kafile ile orada olacak. Yine 2021 yılında da inşallah bu organizasyonu İstanbul'da yapacağız. Bakü'de bayrağı devralacağız. Gerçekten önemli bir organizasyon. Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri. Basınımızın da bunu yakından takip etmesini rica ediyoruz" ifadelerini kullandı.