BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ, TRT SPOR'DA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

17 Haziran 2017

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TRT Spor'da canlı olarak yayınlanan özel programa katıldı.

 Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Erdoğan Arıkan'ın sunduğu özel yayında TRT Spor'a konuk oldu. Canlı yayınlanan programda Bakan Çağatay Kılıç, Erdoğan Arıkan'ın gündeme dair sorularını yanıtladı.

“Arda Turan Türkiye’nin önemli bir markası, hata yapmış olabilir”
A Milli Futbol Takımının seyahati sırasında yaşanan olayları değerlendiren Bakan Çağatay Kılıç, “Fatih Terim Milli Takımımızın teknik sorumlusu, Türkiye’nin önemli bir markası, dünyada Türkiye’yi temsil etmiş, kendi alanında başarılar elde etmiş. Arda Turan yine aynı şekilde Milli Takımımızın kaptanı ve Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli sporculardan bir tanesi yine şu anda ülkemizi yurt dışında dünyanın önemli takımlarından birisinde temsil ediyor. Bu olayların yaşanmış olması hepimizi üzdü herkes bunda zaten hemfikir.” dedi.
“Keşke olmasaydı, ben isterim ki mahremiyet içerisinde halletsinler”
Bakan Çağatay Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü; 
“Arda bu şekilde böyle bir şey yapmasa daha iyiydi. Ben Arda’nın kişisel anlamdaki milli duygularından hiçbir şüphe duymuyorum. Yaptığı hatalar var ama bunu açık açık konuşacağız. Ben Arda’yı çok severim, bizim aramızda ailelerimiz açısından da bir hukuk vardır. Dolayısıyla, bu anlamda ortaya koyduğunuz zaman Arda Türkiye için önemli bir marka, yani gerçekten çok önemli. Ama insandır hata yapabilir keşke olmasaydı, bak tekrar söylüyorum keşke olmasaydı. Ve bu anlamda ileriye dönük olarak yapılabilecek belki birtakım çalışmalar olabilir.”
Bakan Çağatay Kılıç, Milli Takımda yaşananların bu kadar gündemde olmaması gerektiğini ifade ederek, “Bu kadar da çok konuşmamalıyız bunu. Bu takımın içerisindeki hocayla talebesi arasındaki bir konudur bırakın kendi aralarında bir sulhla konuşsunlar etsinler. Şimdi kimisi diyor ki kırıldım, öbürü diyor ki öyle oldu ya bunları ben isterim ki mahremiyet içerisinde halletsinler. A Milli Futbol Takımındaki tabi ki yaşanan olaylar, cereyan eden olaylar insanların dikkatini çekiyor, insanları pozitif veya negatif olumlu veya olumsuz etkiliyor bu gerçek var ortada. Ama yangına da körükle gitmeyeceğiz. Ay Yıldızlı Bayrağın temsil edilmesi bir ayrılacaktır. Bu ayrıcalığı yakalamış olan kardeşlerimizin de ona uygun şekilde hareket edeceğine ben inanıyorum.” şeklinde konuştu.
“Antalya Stadının çimi yandı kimin hakkı var bunu yapmaya?”
Bakan Çağatay Kılıç, Eskişehir’de oynanan Türkiye Kupası Finali ile Antalya’da yapılan TFF 1. Lig Play Off Finalinde yaşanan tribün olaylarına sert tepki gösterdi. 
Her iki maçta ortaya çıkan görüntüyü ‘rezillik’ olarak nitelendiren Bakan Çağatay Kılıç, “Antalya Stadının çimi yandı kimin hakkı var bunu yapmaya? Bunlar milli servet. Banyoları, koltukları kırmışlar. Ben bunu kabul etmiyorum bu olmaz. Futbol Federasyonunun sorumluluk alanında bu, ama aynı zamanda valilikle alakalı il güvenlik kurulu var. Aynı zamanda orada yapılacak olan çalışmalarla ilgili federasyonun komiteleri var. Bir özel güvenlik görevlisi maçtan üç saat önce bir tweet attı ve tweette ne dedi biliyor musunuz? Ben geliyorum şu kapıda olacağım benim kapıma gelin ben sizi içeri alacağım. Evet. O kişi maçtan 2 saat 45 dakika önce yani tweeti attıktan 15 dakika sonra o da uzaklaştırıldı. Biz bu kadar yakın takip ettik bu işleri, ama ona rağmen içeri bir şeyler girdi. Kapılarda yakalananları gördünüz. Şu anda valilik soruşturmayı yürütüyor, biz de yürütüyoruz. Bu görüntüler bir rezilliktir. O güzelim statlar niye bu hale geliyor? Bunlar milli servet. Orada banyoları kırmışlar, koltukları kırmışlar.” dedi.
“Sahaya yabancı madde atanların tespiti yapıldı”
Bakan Çağatay Kılıç olayların önlenmesi konusunda sert tedbirler alacaklarını vurgulayarak  “Kanuni değişiklik gerekiyorsa kanuni değişiklik. Kamera bunları da tespit etti şimdi zarar ediyorlar mı ki bu atanlar kurtuldu? Sahaya yabancı madde atmaktan tespiti yapıldı. Savcılarımıza büyük görev düşüyor, adalete büyük görev düşüyor. Bunlar olduğu zaman bunlar acımayacak. Geçen sezon sahaya giren bir kişiyi yönetici gitti karakoldan aldı. Bunu da kahramanlık gibi koydu ortaya, bu olmaz. O kişi şu anda yönetimde değil, bildiğim kadarıyla istifa etmek zorunda kaldı. Demek ki bazı sert değişiklikler yapmamız gerekecek hiç kusura bakmasınlar bakın. Bu adamlarla ilgili işlemlerin yapılması lazım. Bunlar taraftar falan değil. Bu stada gelmesin bu Vandal. Devlet olarak 300 milyon lira harcayacağım o stadı yapacağım bu adam da gelecek orada onu kıracak, dökecek öyle mi? Kusura bakma yok öyle bir şey.” İfadelerini kullandı.
“Samsun İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’na hazır”
Bakan Çağatay Kılıç, Samsun’un ev sahipliğinde 18-30 Temmuz tarihleri arasında 23’üncüsü düzenlenecek olan Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nın hazırlıklarının büyük ölçüde tamamlandığını belirterek, “Samsun tesis açısından şu anda hazır durumda son 2 tesisimizle ilgili son rötuşlar yapılıyor. Bununla beraber olarak tabi şehrin kendisi de gerçekten artık oyunlara hazırlanmış vaziyette. İnşallah 18 Temmuz 2017’de bu organizasyon başlıyor. Şehir hazır, vatandaşlarımız hazır, maskotumuzda artık sokaklarda geziyor. Büyük bir organizasyon. Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en büyük organizasyonlardan birisi olacak.” dedi. 
“Sporda son dönemde büyük başarılar elde ettik”
Bakan Çağatay Kılıç, sporda son dönemde büyük başarılar elde edildiğini belirterek, “Eda Tuğsuz kardeşimiz bu sene 4. İslam İş Birliği Oyunlarında attığı dereceyle 2016’da Rio’da cirit atmada altın madalya kazanan dereceden daha iyi attı. Mete Gazoz okçulukta şimdi 2020’de madalya bekliyoruz kendisinden. Altyapı olarak yaptığımız yatırımlarında inşallah karşılığını böylece almaya başlayacağız, çünkü yoğun bir tesisleşme altyapısıyla beraber ortaya konan imkanlarla ümit ediyorum ki çok daha farklı başarılar gelecek, zaten şimdi görmeye başladık.” dedi.
“Sporcu havuzumuzda sporcuların performansları yakından takip ediliyor”
Bakan Çağatay Kılıç, 2020 Olimpiyatları öncesinde farklı bir hazırlık sürecine girdiklerini kaydederek, “Ehil ellerle ve ehil insanlarla çalışmak gerekiyor. Yani özellikle paralimpiklerde sporcularımızın en iyi şekilde motive olacağı, onların geleceğe yürüyüşlerini en iyi şekilde koruyacak olan kişilerle ve yönetimlerle bunun yapılması gerekiyor. Bizim şu anda havuzumuz var, bu havuza girebilecek olan sporcu havuzumuz, olimpik havuzumuz. Buraya girebilecek olan sporcular var. Performanslarını çok yakın takip ettiğimiz bazı kardeşlerimiz var. Bazıları bizim takip ettiğimizi bile bilmiyor bunu ilk kez sizin yanınızda söylüyorum. Şimdi kota müsabakalarına doğru şimdiden ne yapabilecekleriyle ilgili önümüzde bazı veriler var geliştirerek devam ediyoruz. Rio’da ortaya konmuş olan başarılarını üste çıkaracak olan kardeşlerimizle biz ciddi anlamda farklı bir hedefe gidebiliriz.” diye konuştu.
Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri’nin (TOHM) yapısının değiştirileceğini ifade ederek, “Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri kaldırılmıyor, yapıları değişiyor. Daha verimli, daha sporcunun yetiştirilmesine yönelik, performanslarını daha yakından takip eden, antrenörleriyle ve aynı zamanda uluslararası müsabakalardaki çalışmalarla daha entegre olabilecek. Bizim artık bir birimimizde var. Sporcularımızın sorunlarını, şikayetlerini, sevinçlerini, destek almak istedikleri konuları dile getirebilecekleri bir sporcu hattını kurduk. Sporcu hattımız 145 hayata geçmiş olacak.” dedi.