BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ BİTLİS'TE

17 Haziran 2017

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Bu hain darbe girişimine karşı milletimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve duruşun gelecek yürüyüşümüzde 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize ilerlerken ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gördük, hatırladık. Hiç unutmayacağız. Yolumuza koşarak devam edeceğiz. Ama bize yaşatılmak istenen ihanet ve hainliği de hiçbir zaman unutmayacağız." dedi.

 Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bir dizi incelemelerde bulunmak ve etkinliklere katılmak üzere Bitlis’e geldi. Bakan Çağatay Kılıç, beraberinde eşi Eda Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Samsun AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel ile geldiği Bitlis'te, terör örgütüne yönelik operasyonda yaralanan askeri tedavi gördüğü Tatvan Devlet Hastanesinde ziyaret etti.

"Bu vatan, bayrak ve ezanlar bizim ve ilelebet buradayız"

Ardından Bitlis Valisi Ahmet Çınar'ı makamında ziyaret eden Bakan Çağatay Kılıç, burada yaptığı açıklamada, hastanede ziyaret ettikleri askerin sağlık durumunun iyi olduğunu ve bölgede yürütülen operasyonlar hakkında komutanlardan bilgi aldığını söyledi.

Bakan Çağatay Kılıç, terör örgütüne karşı kararlı bir mücadele verildiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu anlamda Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet güçlerimiz, polis ve asker kardeşlerimize başarılar diliyoruz. Rabbim onları muhafaza etsin. Yaralananlara acil şifa, şehitlerimize rahmet diliyorum. Rabbim bizi onların şefaatine nail eylesin. Ama bu ülke, millet, vatan ve bayrağın uğruna hepimiz 24 saat hiçbir şekilde gözümüzü kırpmadan mücadele edeceğiz. Bu uğurda her türlü kişisel anlamdaki fedakarlığı ve gerekiyorsa bununla ilgili bir bedel ödemeye ve yapmaya hazırız. Çünkü bu millet buna layık. Bu vatan, bayrak ve ezanlar bizim ve ilelebet buradayız."

Bu bölgenin medeniyetler tarihi açısından önemli, Bitlis'in de bu açıdan çok farklı bir medeniyet havzası olduğunu vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, birçok medeniyet ve kültürün bu bölgeye gelip geçtiğini bildirdi.

"Bizim açımızdan Muş ve Bitlis, medeniyetimizin Anadolu'ya girişinin kapısı. İnşallah niyetimiz erken zamanda Malazgirt'teki törenlerimizi başlatmak. Bununla ilgili girişimlerimizi yapıyoruz." diyen Bakan Çağatay Kılıç, Bitlis'te yoğun bir yatırım çalışmasının devam ettiğini belirtti.

Kentte fiziki gerçekleşme oranı yüzde 60 ile 65 civarında tamamlanan bir havuz projelerinin bulunduğunu vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, bunu bu yıl hizmete açacaklarını söyledi.

Spor salonu yatırımının da hayata geçeceğine işaret eden Bakan Çağatay Kılıç, şunları aktardı:

"Burada yurt kapasitemiz 3 bine yaklaşmış durumda. Yeni bir yurdumuzda yapılacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu şekilde bu milletin her bir ferdine hizmeti götürmek, her bir vatan köşesine hizmeti götürebilmek için 24 saat çalışıyoruz. Başbakanımız dün Diyarbakır'daydı. Ülkemizin dört bir yanında partimizin bütün yöneticileri, üst yöneticileri, milletvekillerimiz, teşkilatımız ve milletimizle yoğun bir çalışma içindeyiz." 

"İhanet ve hainliği hiçbir zaman unutmayacağız"

Bakan Çağatay Kılıç, FETÖ'nün başını çektiği hain darbe girişiminin artık seneyi devriyesinin de yaklaştığını belirterek, "Bu hain darbe girişimine karşı milletimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve duruşun gelecek yürüyüşümüzde 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize ilerlerken ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gördük, hatırladık. Hiç unutmayacağız. Yolumuza koşarak devam edeceğiz. Ama bize yaşatılmak istenen ihanet ve hainliği de hiçbir zaman unutmayacağız. Bu anlamda bugünkü ziyaretimizle Bitlis'te farklı ve yeni hamlelerle yolumuza devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Belediyenin bugüne kadar maalesef hizmet noktasında yapması gerekenleri ve gönderilen kaynakları vatana, millete ve şehre aktarma konusunda eksikliklerini gördüklerini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, bunun için belediye başkanlığına yıllarını vermiş Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ile Bitlis'teki yatırımlara destek olacaklarını söyledi.

Bakan Çağatay Kılıç, şunları kaydetti:

"Bu anlamda inanıyoruz ve biliyoruz ki milletimiz her zaman kendisinin yanında olanı ve hizmet edene destek olmuştur. Bu böyle olmaya devam edecektir. Bu vatan ve millet sevgisiyle geleceğe yürüyeceğiz. Gençlerimize çok farklı projelerle farklı ufukları açacağız. Gençlik merkezlerimizle, gençlik çalışmalarımızla, projelerimizle bunların imkanını vereceğiz. Yaz mevsiminin başlamasından dolayı gençlik kamplarımız başladı. Bu kamplarda gençlerimiz kaynaşacak. İnşallah en güzel şekilde ülkemizin geleceğine katkı sağlayarak geleceğe yürüyeceğiz." 

Ulu Cami'ye geçerek öğle namazı kılan Bakan Akif Çağatay Kılıç, esnaf ziyaretinin ardından Bitlis Ak Parti İl Başkanlığında da bir konuşma yaptı. Bakan Çağatay Kılıç burada yaptığı konuşmada, Gönül Köprüsü Projesi kapsamında Samsun ve Bitlis'in kardeş il teşkilatları programı için kente geldiklerini söyledi.

Kılıç, 16 Nisan sonrası hayata geçen ve 2019'da yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda tamamıyla devreye girecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile geleceğe yürüyeceklerini anlattı.

"Adalet sokaklarda aranmaz"

"Adalet sokaklarda aranmaz. Tamamlanmamış bir yargı süreci var. Tamamlanmamış bir yargı süreciyle ortalığı birbirine katanlar hele bir durun." diyen Bakan Kılıç, şöyle konuştu:

"Başbakanımız mecliste Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili müzakere ettiğinde 'ülkenin, millet, devlet ve bayrak için değil bir Ali bin ali feda olsun.' dedi. Bunu söylediğinde yine ana muhalefetten ve özellikle ana muhalefetin başındaki genel başkan olduğunu düşündüğümüz kişi şöyle bir söz kullandı. Bunu kabul etmiyorum, kendisinin seviyesi olarak size hatırlatıyorum. 'Binali Bey Sayın Cumhurbaşkanını 500 metre öteden görse ceketinin önünü ilikliyor.' dedi. O daha vefanın, dava arkadaşlığının, vefakar ve cefakar olmanın ne anlama geldiğini anlamamış. Başbakanımız bu dava, ülke ve partisi için hiç tereddüt etmeden en önemli adımı attı. Türk ve dünya siyasi tarihinde vefanın, cefakar, fedakar yol arkadaşı olmanın ne demek olduğunu gösterdi. İşte Sayın Kılıçdaroğlu siz bunu anlayamazsınız. Anlayamadığınız içinde ancak sokaklarda insanlara farklı şekilde hitap edersiniz. İnsanları sokaklara çağırırsınız. Adalet sokaklarda aranmaz. Tamamlanmamış bir yargı süreci var. Tamamlanmamış bir yargı süreciyle ortalığı birbirine katanlar hele bir durun.

"Ey Can Dündar sen bir korkaksın"

"Milletin gönlünde yer edineceksiniz, güveneceksiniz ve ihanet etmeyeceksiniz." ifadesini kullanan Bakan Kılıç, Almanya'ya sığınan Can Dündar'ın yaptıklarına şaşırdığını anlattı.

Demokrasi, hukuk, insan hakları ve sadakat anlattıklarını ancak 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra bu teröriste kucak açtıklarını vurgulayan Kılıç, şunları kaydetti: 

"Nasıl olur da kucak açıyorlar. Doğu ve Batı Almanya birleştiğinde kaç bin memurun işine son verildi. Devlete sadakat göstereceklerinden emin değillerdi. 3 milyonu aşkın memur içinde FETÖ terör örgütüyle bir araya gelmiş, onlara çalışmış, darbe içinde bulunmuş, meclisi bombalamış, millete ateş etmiş, tankla tüfekle sokağa çıkmış. Bunları ne yapacaktık. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) içinde yol almış bu hainler, o üniforma ve şanlı bayrağa ihanet edecek, milletin vergisiyle alınan silahları millete çevirecek, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni bombalayacak, Başbakanlığa ateş edecek, sokakta silahsız insanları şehit ve gazi edecek. Bizde diyeceğiz ki yanlış anlaşılma oldu. Almanya, İngiltere, Fransa, İtaya ve Yunanistan'da ve herhangi bir ülkede meclis bombalansa, cumhurbaşkanı ve başbakanının çalışma ofisleri bombalansa neler olurdu? Tırnak içerisinde gazeteci olduğunu iddia ettiğiniz, bu ülkeye ihanet eden Can Dündar'a kucak açtınız. Nezdimizde onun hiçbir değeri yoktur. Ama er geç hesap verecek. Kaçaktır kaçak. Korkak. Ey Can Dündar sen bir korkaksın. Yüreğin varsa gelirsin, adalete teslim olursun. Bu kadarını söylüyorum.

Bitlis'te esnafları ziyaret ettiğini herhangi bir sıkıntının olmadığını ancak eksikliklerin bulunduğunu kaydeden Akif Çağatay Kılıç, belediye başkanı olduğunu iddia eden ve kaynak alan kişinin çivi çakmadığını vurguladı. 

"İlindeki eksikliklerin giderilmesi amacıyla Samsun Belediye Başkanı büyük gayret gösteriyor. HDP'den seçilenler ise eş başkan bilmem ne başkan diyerek demokratik yollarla seçildiklerini ifade ediyorlar." diyen Kılıç, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Avrupa ne diyor seçilmiş belediye başkanlarını nasıl görevden alırsınız. Onlar seçilmiş. Seçilmiş milletvekillerinin nasıl dokunulmazlıklarını kaldırıp yargı önünde hesap sorarsınız. Bunu söyleyenlerin ülkelerinde bir tanesi çıkıp da burada yaptıklarının yüzde birini yapsın mahkemeye verirler, sürüm sürüm süründürürler. Sonra da 'Türkiye ile müzakere sürecini devam ettirmemiz için terörle mücadele tavrınızda değişiklik yapın' diyorlar. Değişiklik falan yok. Mücadelemize devam ediyoruz. Bu millet, bayrak, ezan ve inancımız için mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz. Hiç kimse bizi bu yoldan döndüremez. Bazı ülkeler 'YPG bilmem PYD' diyor. Bunlar neyin uzantısı belli. Bunlarla iş birliği yapıyorlar. Onlarla işimiz yok. Ülkemizin ve vatandaşımız güvenliği için çalışma yürütüyoruz. Bayrağımızın altında inancımızın ortak olmasıyla medeniyetimizle tarihimizden aldığımız güçle geleceğe yürüyeceğiz. Bunu kimse bozamayacak, kimse buna nifak sokamayacak."

Daha sonra beraberindekilerle Ahlat ilçesine geçen Çağatay Kılıç, burada dünyanın en büyük İslam mezarlığı olan Selçuklu Mezarlığını ziyaret etti.

Mezarlık ziyaretinde Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, Bakan Kılıç ve eşi Eda Kılıç ile diğer misafirlere Ahlat bastonu ve çini vazolar hediye etti.

Bakan Akif Çağatay Kılıç, "Gönül Köprüsü Projesi" kapsamında Samsun ve Bitlis İl Teşkilatları tarafından ortak düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Bitlis ve Ahlat'ta gezi ve incelemelerde bulunduktan sonra Gökmeydan'daki iftar programına katılan Bakan Kılıç, orucunu vatandaşlarla birlikte açtı.