KILIÇ AKPM OCAK GENEL KURULUNDA KONUŞTU

24 Ocak 2019

AKPM Ocak Genel Kurulunda HDP'liler tarafından gündeme getirilen, Türkiye ile ilgili rapor hakkında konuşan Kılıç,teröre desteğin siyasi özgürlük olarak nitelenemeyeceğini vurguladı.

 

Akif Çağatay Kılıç: Teröre destek özgürlük değil!

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ne (AKPM) getirilen, HDP üyelerinin bağlı olduğu Birleşik Sol Grup girişimiyle hazırlanan Türkiye’de muhalefetteki siyasetçilerin ağırlaşan durumu başlıklı karar tasarısı, gerginlik yaşanmasına neden oldu. Toplantıda Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, bir konuşma yaparken, teröre desteğin siyasi özgürlük olarak nitelenemeyeceğini vurguladı.

Karar metnine ve bazı parlamenterler tarafından kullanılan ifadelere sert tepki gösteren AK Parti milletvekili Kılıç, teröre desteğin siyasi özgürlük olarak nitelenemeyeceğini vurguladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milletvekili dokunulmazlıklarını kendisinin kaldırdığını hatırlatan Kılıç, “Muhalefet ve iktidar partileri tarafından bir parlamentoda ortak bir karar alındığında, buna nasıl karşı çıkarsınız?” diye konuştu.

Sunulan skandal raporla ilgili olarak sert bir konuşma yapan Kılıç, “Ülkelerinizdeki milletvekilleri çıkıp DAEŞ veya El Kaide’nin terör örgütü olmadığını söylese, sizin tepkiniz ne olur? Mahkemelerden harekete geçmesini isterdiniz. Parlamentolarınızdan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isterdiniz... Türkiye’de olan budur” dedi. Kılıç, hapiste olan HDP’li parlamenterlerin “PKK terör örgütüdür diyemediklerini” ve Avrupa Konseyi ülkelerin çoğu tarafından terör örgütü kabul edilen PKK’yı “övdükleri” için hapiste olduklarını kaydederken, “HDP Kürt halkının temsilcisi değil, solcu popülist bir parti” ifadelerini kullandı.

Söz alan diğer milletvekilleri de benzer şekilde raporun taraflı ve maksatlı kaleme alındığını ifade etti. Oturum sonunda AK Parti’nin yanı sıra, MHPCHPve İyi Parti’den milletvekilleri de rapora “Hayır” oyu kullandı.