“ANA MUHALEFET PARTİSİNİN İKTİDAR OLMA GİBİ BİR HEDEFİ YOK”

22 Nisan 2015

Seçim çalışmaları için Samsun’da bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, ana muhalefet partisinin iktidar olma gibi bir hedefinin olmadığını kaydederken,”Yüzde 35 açıklayan bir siyasi parti iktidar olma hedefinde değildir” dedi.

 Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun’un Atakum ilçesinde sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlarla kahvaltıda biraraya geldi. Kahvaltıya, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, AK Parti Atakum İlçe Başkanı Ömer Faruk Şahin ve partililer de katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Çağatay Kılıç, seçim döneminde siyasi partilerin kendisinin ve bakanlığının görev alanları ile ilgili de bir takım konularda açıklamalar yaptıklarını ve vaatlerde bulunduklarını hatırlatarak, şöyle dedi:
“Ben şimdi tek tek o vaatlere girmeyeceğim. Ama şunu açıkça söyleyebiliriz ki, 2002 seçimlerine girerken o zaman bir siyasi parti vardı. Böyle 'O 1 TL olacak, bu 1 TL olacak, şu şöyle olacak' diye bir rüzgar yaptı, şimdi hatırlayanınız var mı? Gerçekleşmesi mümkün olmayan konular üzerinde konuşmak kolaydır. Bunu şu anlamda söylüyorum. Örneğin şu anda ana muhalefet partisinin iktidar olmak gibi bir hedefi var mı? Yüzde 35 açıklayan bir siyasi parti iktidar olma hedefinde değildir. Başbakanımız ne dedi? ‘Bu seçimde Adalet ve Kalkınma Partisi birinci parti çıkmazsa o zaman ben genel başkanlık koltuğunu başka bir arkadaşımıza devredeceğim. Çünkü ben görevimi yerine getirememiş olduğunu düşünüyorum’ dedi. Bunu daha önce Cumhurbaşkanımız, Başbakan iken de dile getirmişti. Peki muhalefet partilerinden herhangi bir genel başkanın bunu söylediğini duydunuz mu? Bu basit bir söz değil, bu önemli bir sözdür. Bir siyasi partinin amacı millete hizmet etmek, siyasetini ortaya koymaktır. Ama hedefi iktidar olmaktır. İktidar olması gerekir ki düşüncelerini gerçekleştirsin. Seçimin bu anlamda kazanamayan partilerde ya kongreye giderler ya da koltuklarını başka birisine devrederler. Bu bizde yok. Hizmetlerimizden dolayı bizim elimizde olan kamuoyu araştırmalarına baktığımız zaman açık ara önde olmamıza rağmen Genel Başkanımız diyor ki, ‘seçimden iktidar olarak çıkmazsak, ben genel başkanlığı bırakacağım’ diyor. Bu cesareti de ortaya koyuyor.”
“Onların şimdi vadettiklerini Biz 2013’te yaptık”
Bakan Çağatay Kılıç, tutamayacakları ve yapamayacakları vaatlerin peşinde olmadıklarını ifade ederken, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ben vaatlere hiç girmiyorum. Benim bakanlığım ile ilgili olarak da bazı şeyler dile getirilmiş. Bir takım yurtlardaki hizmetlerle ilgili şeyler gündeme gelmiş. Yurtlarda internet erişimini ücretsiz olarak sağlayacakları vaadinde bulunmuş muhalefet partisi. Biz 2013 yılından beri zaten yurtlarda ücretsiz internet kullanımını sunuyoruz. Yani bizim yaptığımız şeyi vadediyorlar. Dolayısıyla bu noktada ben bir şey demiyorum. Biz tutamayacağımız, yapamayacağımız bir vaadi verme peşinde değiliz. Verdiğimiz sözü de yapma peşindeyiz. Dolayısıyla bizden duyduğunuz bir şey yapacağımız bir şeydir. Altı dolu olmayan, ayakları yere basmayan bir söz değildir. Yapılanları da lütfen hatırlayalım. Dün bir tanesi açıklamış, asgari ücreti bin 500 TL demiş. Bunun ekonomik alt yapısını sen nerede hazırladın. Zaten geçmişte bazı vaatler konusundaki hatalar dolayısıyla çok sıkıntı yaşadık. Onun için biz sorumluluk içerisinde hareket etmek durumundayız. Yapabileceğimizin en üstündekini yapmak durumundayız. Bunun için zaten çabalıyoruz. Ama dikkatli gitmek durumundayız.”
Bakan Çağatay Kılıç toplantı sonrası esnaf ziyaretinde bulundu, vatandaşlarla sohbet etti.
Esnaf ziyaretlerinin ardından Bakan Çağatay Kılıç, Lozan Caddesi üzerindeki bir kafede üniversite öğrencileri ile bir araya geldi. Öğrencilerin sorunlarını dinleyen Bakan Kılıç, bol bol not tuttu.
(Kaynak: İHA)