BAŞBAKAN DAVUTOĞLU İLE BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ SAMSUN’DA HALKA HİTAP ETTİ‏

02 Mayıs 2015

Başbakan Ahmet Davutoğlu Osmaniye’deki AK Parti mitinginin ardından Samsun'a geçerek halka hitap etti. Gençlik ve Spor Bakan’ı Akif Çağatay Kılıç da memleketi Samsun’daki Ak Parti Mitinginde başbakan Davutoğlu’na eşlik etti.

Başbakan Davutoğlu Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmasının büyük bir bölümünü gençlere ayırdı. Gençlere, ''Bu kazanımları sonuna kadar korumaya var mısınız? Biz gençlere güveniyoruz'' diye seslenen Davutoğlu,  ''Burası bir anlamda Gençlik ve Spor Bakanlığının yeri ve Gençlik Bayramı'nın da merkezi olduğu için gençlerimize biraz hasbihal edeceğim'' diye başladığı konuşmasına şöyle devam etti:
''Gençlere güvendik, istismar etmedik''
 ''Aziz gençler, bu kazanımları koruyacaksınız. Sizlerin çoğu 28 Şubat'ı bilmezsiniz ama biz biliriz. 12 Eylül'ü bilmezsiniz ama biz biliriz. Bizden daha büyük olanlar 27 Mayıs'ı bilirler. Şimdi size soruyorum, bir daha bu memlekette 27 Mayıs darbesi gibi, 12 Eylül darbesi gibi, 28 Şubat postmodern darbesi gibi darbelere izin verecek misiniz? Vesayetçilere yol verecek misiniz? Milli iradeye her yerde sahip çıkacak mısınız? 7 Haziran'da da sahip çıkacak mısınız? 7 Haziran'da tuzak kuranların tuzaklarını bozacak mısınız? Gençler biz size güveniyoruz. Gençleri istismar etmedik. Aksine gençlerle beraber yol yürüdük. Gençlere 25 yaşında seçilme hakkını kim getirdi? Gençlere güvenen parti kim? Gençlerle yürüyen parti kim? İşte 25 yaş seçilme yaşını getirdik. Aslında 18 yaşa kadar indirecektik. Ama bu muhalefet partileri karşı çıktı. Hele MHP'nin bir genel başkan yardımcısı vardı, 18, 19 yaşında gençleri çıkarıp onunla alay etti. Bunlara bir ders verecek misiniz gençler? Biz 21 yaşında İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'in ahfadıyız, onlara gösterecek miyiz gençliğin ne olduğunu? Gençlik ayağa kalkacak mı? İstanbul'un fethine yürüdüğü gibi Türkiye'yi cihan devleti yapmaya yürüyecek mi?''
AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye'de 76 üniversite olduğunu, bu sayıyı 193'e çıkardıklarını belirten Davutoğlu, bu üniversitelerin gençler için yapıldığını söyledi.
''Üniversitedeki gençlerimiz bu eğitim reformuna, bu eğitim devrimine destek verecekler mi? Türkiye'de 190 yurt vardı, bu bizim dönemimizde 404'e çıktı'' diyen Davutoğlu, yurtlardaki 182 bin yatak sayısını 382 bine çıkardıklarını bildirdi.
Gençlere, AK Parti'nin gençlere verdiği önemden memnun musunuz?'' diye soran Davutoğlu,sözlerini şöyle sürdürdü:
‘’Kredi alan öğrenci sayısının 451 binden 996 bine çıktığını aktaran Davutoğlu, ''Kim veriyor bu krediyi? Bu Hazine'yi tam takır edecek olanlar verebilir mi? Gelseler iki günde Hazine'yi boşaltırlar di mi? Şu anda bizden burs alan öğrenci sayısı 376 bin. Biz geldiğimizde bir lisans öğrencisinin bursu 45 liraydı, biz 330 lira yaptık Kılıçdaroğlu, duy. Yüksek lisans öğrencisinin bursu 300 liraydı 660 lira yaptık. Doktora öğrencisinin bursunu da 990 lira yaptık.’’
''Bunlar gelirse gençlerin rızkını da keserler''
 ''Bakın şimdi ibretlik bir olay anlatacağım size'' diyen Davutoğlu,
''Sene 2008. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz 50 bin gence 250 lira burs verme kararı aldı. Tam bursu verecekken gençlerimizi bu anlamda ihya edecekken CHP, Anayasa Mahkemesi'ne gitti ve bu kararı iptal ettirdi. Şimdi, gençleri istismar eden Kılıçdaroğlu ve CHP o zaman bu burslara engel oldu. Bunlar gelirse gençlerin rızkını da keserler, istihdamını da engellerler. Bunlara izin verecek misiniz? İnşallah gençlerimize daha büyük hizmet için bütün Türkiye'yi ayağa kaldırmaya var mısın Samsun? Biz Samsun'a güveniyoruz, Samsun bize güveniyor.'' diye konuştu.
 Başbakan Davutoğlu, gençleri uyuşturucuya karşı uyarırken çağrıda bulundu: ''Uyuşturucuya karşı mücadeleye var mısınız? Nerede olursa olsun, kim olursa olsun uyuşturucu tacirlerine karşı mücadeleye var mısınız? Şiddete karşı mücadelede var mısınız? Özellikle kadınlara karşı şiddetle mücadelede var mısınız? Çocuklara karşı şiddetle mücadelede var mısınız? Alkolizme karşı mücadelede var mısınız? Gençleri ayağa kaldıracak mıyız?''
"Samsun, Türkiye'nin örnek şehirlerinden birisidir"
Dünyadaki 166 temsilcilik sayısının 266'ya çıkarıldığını belirten Davutoğlu, "Dünyanın her yerinde bu al bayrağı dalgalandıracak mıyız? Söz mü, Bu meşaleyi, adalet meşalesini dünyanın her köşesine taşıyacak mıyız?" sorusuna alandaki vatandaşlardan olumlu yanıt alınca "İşte iddiamız budur" karşılığını verdi.
 Samsunluların kendilerine her zaman destek verdiğini dile getiren Başbakan Davutoğlu, "Biz de Samsun'a hizmeti bir ibadet aşkı ile yaptık. Samsun, bugün Türkiye'nin yükselen şehirlerinden, Karadeniz havzasının en önemli şehirlerinden, baş şehirlerinden birisidir" dedi.
Cumhuriyet meydanındaki mitingde Başbakan Davutoğlu’dan önce kürsüye çıkan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise, "İnşallah 2015'te, 7 Haziran akşamı, tekrar güzel bir demokrasi bayramı yaparak yola devam edeceğiz" diye konuştu.
Bakan Çağatay Kılıç, Cumhuriyet Meydanı’ndaki AK Parti Samsun mitinginde yaptığı konuşmada, Samsunluların yine kendini gururlandırdığını söyledi.
AK Parti'nin 13 yıllık iktidarında çok büyük atılım yaşandığını belirten Bakan Çağatay Kılıç, bunların hepsinin vatandaşın verdiği destek sayesinde olduğunu aktardı.
"Meşale şehir" olarak bilinen Samsun'un çok farklı bir noktaya taşındığını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, "İnşallah 2015'te, 7 Haziran akşamı, tekrar güzel bir demokrasi bayramı yaparak yola devam edeceğiz. Bugün ayrı bir gün, bugün 2 Mayıs 2015. Samsun yine bayram yeri. Sizlerin sayesinde bayram yeri" şeklinde konuştu.
Diklenmeden, dik durarak milli iradeyi her şart altında temsil ettiklerini anlatan Bakan Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:
"Son 13 yıl içinde çok farklı engellemelerle karşılaştık. Bizi çok engellemeye çalıştılar. Neden? Çünkü biz samimi olarak, sizlerle iş yaptık. Ülkemizi daha ileriye taşımak için gece gündüz çalıştık. Hatırlayın e-muhtıralar, kapatma davaları, 17-25 Aralık darbe girişimleri. Bunların karşısında kim durdu? Sizler durdunuz. Sizlerin verdiği milli iradeyi temsil gücüyle bizler durduk. Beraber durduk. Bundan sonra bu hep böyle olacak. Başbakanımız Dışişleri Bakanı iken dünyayı karış karış gezerken, gittiği her ülkede, katıldığı her toplantıda bu milletin, Türk milletinin egemenliğini ve onurunu korudu. Şimdi de Başbakan olarak, AK Parti Genel Başkanı olarak aynı şekilde devam ediyor."
Kaynak: AA