“HÜKÜMET ETMEK ARABAYLA TUR ATMAYA BENZEMEZ”

06 Mayıs 2015

Bakan Çağatay Kılıç, 4 yıllığına iktidar isteyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yüklenerek, “Neymiş ‘bize 4 yıllığına müsaade edin. Gençler ehliyetleri ilk aldıklarında veya ehliyet sonrası ‘baba-anne şu anahtarı verin bir tur atayım geleyim’ derler. 4 yıllığına tur atmaya mı benziyor bu iş. 4 yıl duracak, kasayı boşaltacak sonra ‘istemezseniz seçmezseniz’. Peki, verdiğin zarar ne olacak" dedi.

Seçim çalışmalarını memleketi Samsun’da sürdüren Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Tekkeköy ilçesindeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel ve partililer katıldı.
Burada bir konuşma yapan Bakan Çağatay Kılıç, başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinin ortaya koyacağı projeleri olmadığını belirterek, şöyle dedi:
Muhalefetin ortaya koyacak projesi yok
“Ortaya koyacak bir projeleri olmadığından dolayı gelip size ne anlatacaklar. ‘Onlar şunu eksik yaptı, bunu eksik yaptı’ diyecekler. Arkadaşlar biz 13 yıldır gece demeden, gündüz demeden çalışıyoruz. Sadece duble yolla ilgili çalışmaları hatırlayın. Sahil yolundan Ordu’ya, Giresun’a, Trabzon’a, Artvin’e, Rize’ye, Sinop’a gideniniz vardı. Eskiden nasıl gidiyordunuz, şimdi nasıl gidiyorsunuz. Diyorlar ki, ‘onlar sizin işinizdi, yapmak durumundaydınız.’ Bunlar devleti yönetenlerin görevidir. İtirazım yok. Ama siz niye yapmadınız 70 küsür senedir. O zaman bizim 13 senedir yaptıklarımızı da bir görün.”
Kılıçdaroğlu herhalde siyaset tarihini unuttu
Bakan Çağatay Kılıç, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu geçenlerde televizyonda seyrettiğini anlattı. Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu. 
“Kılıçdaroğlu diyor ki, ‘kimse de sizi engellemeye kalkmadı.’ Herhalde siyaset tarihini unuttular. Kapatma davası kime açıldı, 367 engeli kime getirildi, cezaevine zamanında kim girdi? Anayasa değişikliği konusunda engelleri ben mi koydum, AK Parti mi koydu? Bunlar hep muhalefet tarafından engellenen şeylerdi. Engellemeseydiniz, gelseydiniz beraber yapsaydık. Biz ‘beraber yapalım’ diyoruz. Ama şimdi ‘13 yıldır size kimse engel çıkartmadı’ derseniz, e-muhtırayı da biz kendi kendimize vermedik. Gezi olaylarını biz çıkartmadık. O zaman Meclis’te niye zamanında 367 konusunda dikildiniz, hani engel yoktu? Samimi değiller. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı seçimi noktasındaki o süreçte kim engelleme yaptı. Herhalde hafıza-i beşer şaştı. Söyle bir son 13 yıla bir baksın, kim engelleri çıkartmış. Sadece son 4 yıla bakalım. Bizim şu andaki 24. Dönem milletvekilleri olarak Meclis’te karşılaştıklarımıza bakalım. Kürsüyü biz mi işgal ettik? Kanunların çıkmaması için, engellemek için, gelişimi engellemek için biz mi kendi kendimize engeller koyduk. TBMM’den 411 oylan başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılması konusunda biz kararı çıkarttık. Yine bir medya gurubu zamanında ‘Artık muhtar bile olamaz’ demişlerdi. Ettiği sözün içerisinde aslında muhtarlarımıza karşı bakışını ortaya koydu. Burada muhtarlarımız da bir hakaret var. Aynı gazete, aynı medya gurubu ‘411 el kaosa kalktı’ diye yazdı. Niye, eşimizi, bacılarımızın, çocuklarımızın başörtülü ile üniversiteye girmesi kaosa neden oluyormuş. Biz bunu 2 sene önce kaldırdık. Türkiye’de herhangi bir şey mi oldu. Tam aksine herkes serbest. Şimdi başörtülü kardeşimizde, başörtüsüz kardeşimizde el ele, kol kola, yan yana okuluna gidiyor. Kimsenin de kimseyle bir derdi yok. İşte ‘sizin önünüze kimse engel çıkartmadı’ diyor ya, bu işin karşısında duranların içerisinde o arkadaşta vardı, o beyefendi de vardı. Bunları hatırlamıyor, unuttu. Biz hatırlatmakla mükellefiz. Hatırlayacaklar, çok şey hatırlayacak.”
“4yıllığına arabayla tur atmaya mı benziyor bu iş” 
Konuşmasında muhalefet partilerine özellikle de Kılıçdaroğlu’na yüklenmeyi sürdüren Bakan Çağatay Kılıç, Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletten 4 yıl istediğini hatırlattı. Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
 “Şimdi çok enteresan bir söylem daha var. Neymiş ‘bize 4 yıllığına müsaade edin’ Burada büyüklerimiz var. Gençler ehliyetleri ilk almaya başladıklarında veya ehliyet sonrası ‘baba-anne şu anahtarı verin de bir tur atayım gelim’ derler. 4 yıllığına tur atmaya mı benziyor bu iş. 4 yıl duracak, kasayı boşaltacak sonra ‘istemezseniz seçmezseniz’. Peki, verdiğin zarar ne olacak. Arabanın benzini bitti. Gittin IMF’ye getirdin. Araba gitti bir yere sürttü, direksiyon, rot-balans kaydı. Ondan sonra ‘ben 4 senede yapacağımı yaptım.’ Kusura bakmayın, bu millet bu işin altını da görür, gerçeğini de görür, bunların sadece söylem olduğunu da görür. Biz bu ülkede çok enteresan vaatlerde bulunanları da gördük. Şimdi onların yerlerinde esintiler var. Onlar konuşur, AK Parti yapar. Biz Türkiye’deki ekonomik güçten, varlıklarımızdan, tüm vatandaşlarımızın eşit şekilde faydalanması için gece-gündüz çaba sarf ediyoruz. Bir takım dengeler vardır. Ekonomide de dengeler vardır, devlet yönetiminde de dengeler vardır. Biz bu dengeleri gözeterek, dikkatli olarak 2023, 2053, 2071 hedeflerine doğru yürüyoruz. Onun için diyoruz ki, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Hiç bunlardan bahsetmiyorlar. Zaten Türkiye’nin önündeki kısıtlayan anayasayı aştığı zaman, sistem engellerini kaldırdığımız zaman Türkiye’yi tutana aşk olsun. Siyasetin görevi ülkenin geleceğinin önünü açmaktır.”
“Millet kimin ne söylediğini iyi bilir”
Bakan Çağatay Kılıç, bazı basın yayın organlarını da eleştirdiği konuşmasında, bazı medya organlarının bir takım konuları öne çıkardığını ve daha fazla dile getirdiğine işaret ederek, “Bir takım kişilerin söylemlerinin muhalefette olsun daha fazla ortaya koyuyor veya ortaya koymuyor geri plana alıyor. Yapılan yanlış söylemi, hatalı söylemi millet unutsun, vatandaş unutsun diye. Kusura bakmayın bizim milletimiz, bizim vatandaşımız kimin neyi söylediğini çok iyi bilir. Kıblenin neresi olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Bizim abdestimizden şüphemiz yok, onun için namazımızdan da şüphemiz olmaz. Şüphesi olanlar düşünsün. Bu millet bunu görür” diye konuştu.