“SİZİN BU MİLLETİN DİNİYLE, DİYANETİYLE NE SIKINTINIZ VAR?”

08 Mayıs 2015

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldıracağız” şeklindeki açıklamalarına tepki göstererek, “Sizin bu milletin diniyle, Diyanetiyle ne sıkıntınız var? Nasıl bir derdiniz var biz anlayamadık. Bir açıklayın da bilelim” diye konuştu.

Bakan Çağatay Kılıç, memleketi Samsun’da sürdürdüğü seçim çalışmaları kapsamında, Canik ilçesindeki Kuzey Yıldızı Mahallesi’nde muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi. Seçim öncesi muhalefetin sadece vaatlerde bulunduğunu fakat vatandaşların arasında göremediklerini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Bu yaptıklarımız seçim çalışması değil. Biz sizlerle her zaman beraberiz. Her zamanda sizlerle beraber olmaya devam edeceğiz ama muhalefeti de hiç göremiyoruz. Çok büyük çalışmalar yaptıklarını, çok büyük vaatlerle ortadalar ama nedense vatandaşın içerisinde yoklar” şeklinde konuştu.
Bakan Çağatay Kılıç’ın hedefinde “Kudüs Yahudiler’in kutsal kenti”, “Bizim kabemiz Taksim”, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldıracağız” şeklinde açıklamalar yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş vardı. Demirtaş’ın bu açıklamalarına tepki gösteren Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:
“Kudüs bizim ilk kıblemizdir”
“Muhalefet partilerinden bir tanesinin Eş Genel Başkanı ‘Diyaneti kaldıracağız’ dedi. Sizin bu milletin diniyle, Diyanetiyle ne sıkıntınız var? Nasıl bir derdiniz var biz anlayamadık. Bir açıklayın da bilelim. ‘Kıble Taksim, Kudüs başka bir inancın kutsal şehri’ dediler. Bunlar hem tarihten bilgi sahibi değiller, hem mekanların ne anlama geldiğini bilmiyorlar. Kudüs bizim ilk kıblemizdir. Peygamber Efendimizin miraca yükseldiği yerdir. Başbakanımız bir karar aldı. Bunu söyleyen muhalefet Genel Eş Başkanına ‘İsmi ile bundan sonra hitap etmeyeceğim’ dedi. Çünkü ‘O ismi taşıyan Selahattin Eyyübi'ye bu gerçekten ayıp olur. Bundan sonra sadece soyadı ile hitap edeceğim’ dedi. Biz sizlerle beraber inancımız ile değerlerimiz ile ve 78 milyonun tümünü kapsayarak yolumuza devam ediyoruz. Ben bunu bildiğinizi biliyorum.”
Bakan Çağatay Kılıç, Canik Belediyesi tarafından düzenlenen “Mavi Marmara Mazlum Coğrafyalar ve Çanakkale Fotoğraf Sergisi”nin açılışına katıldı. Gençlerin Mavi Marmara gibi anlamlı bir gemiyle Çanakkale'de şehitlerimizle buluşmasının ve o ruhu yakalamalarının önemine işaret eden Bakan Çağatay Kılıç, daha sonra sergiyi gezdi ve fotoğraf yarışmasında birinci olan Abdullah Faruk Hızarcı'ya ödülünü verdi.