GENÇLİK SAMSUN'DA YÜRÜDÜ

19 Mayıs 2015

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan “Gençlik ve Bayrak Yürüyüşü’nü katıldı.

Samsun’da, Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihi olan 19 Mayıs 1919’un 96. yıl dönümü dolayısıyla bin 919 metre uzunluğundaki Türk bayrağıyla "Gençlik Yürüyüşü" yapıldı.  Ankara'daki programın ardından Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da yürüyüşte yer aldı.
Samsun Valiliği’nce “Gençlik Yürüyüşü” adıyla yapılan yürüyüşte bayrak, öğrenciler ve vatandaşlar eşliğinde taşındı.
Yürüyüş öncesi konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Tütün İskelesi’nde, İlkadım’dan ilk adımın atıldığı yerde bayrak yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’dan başlatmış olduğu istiklal ve istikbal yürüyüşünün mücadelesinin başlangıç noktasından Cumhuriyetimizin ilelebet daimi olacağının sinyalini ve işaretini vermek üzere hep beraber buradayız” dedi.
Konuşmanın ardından Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla bin 919 metrelik Türk bayrağı ile Kasaplar Caddesi üzerinden başlayan yürüyüş sırasıyla; Cumhuriyet Caddesi, Lise Caddesi, İstiklal Caddesi ve 19 Mayıs Bulvarı’nda devam ederek Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Yol boyunca gezdirilen bin 919 metrelik Türk bayraklı yürüyüşe vatandaşlar alkışlarla destek verdiler.
Yürüyüş sonunda Türk Yıldızları, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a, Vali İbrahim Şahin’e, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Selim Kahveci’ye, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a fotoğraf hediye ettiler.
Daha sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlerin milli ve manevi duygularını canlı tutmak amacı ile “Çanakkale Savaşı ve Sarıkamış” konularında 9 Ocak - 27 Mart 2015 tarihleri arasında düzenlenen “Gençlerden Ecdada Mektup” yarışmasında Samsun’da birincilik ödülünü almaya hak kazananlara Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ödüllerini verdi. Tüm Türkiye’de toplam 522 bin mektubun yazıldığı yarışmada Samsun’da birinci olan 11-14 yaş kategorisinin birincisi Elif Sıla Doğanay’a bisiklet, 15-18 yaş kategorisinin birincisi Aleyna Çelebi’ye tablet ve 19-29 yaş kategorisinin birincisi Şeyma Kılıç’a da fotoğraf makinesi hediye edildi.
Yürüyüşe ayrıca Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Selim Kahveci, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, AK Parti Samsun Milletvekili Adayı Çiğdem Karaaslan, adli ve mülki erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Atatürk'ün 18 silah arkadaşıyla 19 Mayıs 1919'da Samsun'a adım attığı yerde bulunan Atatürk Anıtı'nda başlayan, Samsun Valiliği'nin organizatörlüğündeki "Gençlik ve Bayrak Yürüyüşü", Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'nda sona erdi.
Büyük Önder Atatürk'ün Samsun'a çıkış tarihi 19 Mayıs'ın 96. yıl dönümü dolayısıyla, 1919 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağı, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından Samsun sokaklarında gezdirildi.
Yürüyüşün ardından, Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu meydanda konser verdi.
 
Bakan Çağatay Kılıç, kentte gösteri uçuşu yapan Türk Yıldızları Akrobasi ekibini tebrik etti. Ardından Bakan Çağatay Kılıç, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeler verdi.