BAKAN KILIÇ BAFRA’DA GENÇLERLE BULUŞTU

28 Mayıs 2015

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun’un Bafra ilçesinde gençlerle buluştu. Bakan Çağatay Kılıç, gençlerin okuma alışkanlığının artması için çalışma başlatacaklarını söyleyerek, “Bu yaz bunu başlatalım. Adı da ’gönüller kitaplarla bir olsun” dedi.

 Bafra Gençlik Merkezi bahçesinde düzenlenen "Gençlik Buluşması" programına katılan Bakan Çağatay Kılıç, gençler tarafından coşkuyla karşılandı. Burada gençlerle sohbet eden Bakan Çağatay Kılıç, 5. sınıf öğrencisi Umut Hodlioğlu’un yaş guruplarına göre genç ofis istemesi üzerine, "Burada her şey genç, sen genç değil misin? Gel buraya" dedi. Bakan Çağatay Kılıç’ın yanına giden Hodlioğlu,, gözyaşlarını tutamayarak ağlamaya başladı. Hodlioğlu’nu teselli eden Bakan Çağatay Kılıç, "Genç Umut bize Umut verdi. Yaş gruplarıyla ilgili çalışma yapalım" diyerek çalışma başlatacaklarını söyledi.

5 yaşındaki ana sınıfı öğrencisi Elmas Ecrin Altun’un okuduğu "Sakarya" isimli şiir ise Bakan Çağatay Kılıç ve izleyicilerden büyük alkış aldı.  Gençlerle sohbet etmeye devam eden Bakan Çağatay Kılıç, gelen istekler konusunda çalışma başlatacağını söyledi.

Bir bayan izleyicinin "Toplum ve gençlik olarak kitap okuma alışkanlığımız yok. Bununla ilgili çalışma başlatılmasını istiyoruz" demesi üzerine Bakan Çağatay Kılıç da şunları söyledi:

"Çok güzel bir noktaya değindi. Bizim bu anlamdaki çalışmalarımız vardı ve benim de düşündüğüm bir şeydi. Sizlerden de böyle bir talep gelmesi güzel bir şey. Genel anlamda Türkiye’de bir yarışma tarzı bir şey düşünüyoruz önümüzdeki dönem için. Özellikle bu yaz başlatacağımızı planlamıştık. Dolayısıyla sizlerden de böyle bir talebin gelmesi güzel. Gençlerimiz şu anda teknolojik anlamda bulundukları noktada birçok bilgiye hızlı uğraşıyor ama hızlı ulaşmayla birlikte tam özümseyemiyor. Bilgileri alıyor ama onun etrafında toplayan ve o bilginin etrafında edebiyatıyla ve onun farklı anlamda ki süslemesiyle birlikte aşaması gereken duygusunu yaşama farklı bir şey. Onun için burada kitabın kokusu önemli. Kitap sayfalarında sıcak olan bilgi önemli. Dolayısıyla bu yaz düşünmüştük ama kritik anlamında düşünmemiştik. Bu yaz bunu başlatalım. Adı da ’gönüller kitaplarla bir olsun.”