GENÇLİK VE SPOR BAKANI AKİF ÇAĞATAY KILIÇ ŞANLIURFA'DA

06 Şubat 2016

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün Mardin’de 10 maddelik Terörle Mücadele Eylem Planını açıklamasının ardından ilk yatırım hamlesi Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan geldi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Şanlıurfa’da 10 semt sahası ve Fırat’ın kıyısına gençlik merkezi yapılacağını açıkladı. Sporun teröre karşı en büyük silahlardan biri olduğunu vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, “Şanlıurfamıza Bakanlığımız tarafından yapılan yatırım 300 milyon lirayı geçmiş durumda. Önümüzdeki yıllarda yapacağımız yatırımlarla beraber çok ciddi bir noktaya geleceğiz” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, inceleme ve temaslarda bulunmak üzere geldiği Şanlıurfa’da ilk olarak Şanlıurfa Valiliğini ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzaladıktan sonra Bakanlığının Şanlıurfa’daki yatırımları hakkında Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ten brifing alan Bakan Çağatay Kılıç, burada önemli açıklamalarda bulundu.

Gençlik merkezlerinin içerisindeki çalışmaların önemine dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, “Şanlıurfa özellikle nüfus yapısıyla genç ve dinamik bir nüfusa sahip. Bu nüfusa olan hizmetimiz de, çalışmamız da en üst seviyede devam edecek. Gençlik merkezi sayısı açısından baktığımızda, Türkiye'nin en önde gelen yerlerinden biri Şanlıurfa. Bunları inşa etmekle beraber, aynı zamanda içerisinde gençlerimize sunulacak olan hizmetlerle ve onlara verilecek olan imkanlarla, onları geleceğe hazırlayabilmek için imkan sağlamaya çalışıyoruz, bu anlamdaki çalışmalara durmadan devam ediyoruz” dedi.


Bakan Çağatay Kılıç gençlik kamplarının ve yeni yurtların müjdesini verirken konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tabii ki öğrenci yurtlarımızda ilgili olarak da yaptığımız KYK Yurtları yatırımlarımız devam etmekte. Şu anda 1000 kişilik bir öğrenci yurdumuzun da inşaatı devam etmekte. Ümit ediyoruz ki bu sene yazın bitecek ve önümüzdeki yılın eğitim öğretim yılı açılmadan hizmete girmiş olacak. Böylece yine Şanlıurfamıza kazandırmış olduğumuz bir hizmet olacak diye düşünüyorum. Sayın Başbakanımızın dün Mardin’de açıklamış olduğu; önümüzdeki dönem içerisinde, özellikle Türkiye'deki belli bölgelerde yapılacak olan çalışmalarla ilgili, ara yol haritasını ortaya koydu. Sayın Başbakanımızın burada dile getirmiş olduğu program içerisinde, bizim de üstümüze düşen görevler var. Hatta belki de en önemli görev bize düşmekte. Bu anlamda özellikle farklı illerde yaşayan gençlerimizin, tarihimizden gelen o gücü ve farklılıklarımızdaki birleşme ruhunu daha iyi yaşayabilmeleri için Gençlik Kamplarını geliştirme ve çoğaltma fikri ve aynı zamanda talimatını almış durumdayız. Bu anlamda Şanlıurfa'da Bozova bölgesindeki gençlik merkezi çalışmalarımızı hızlandırdık, neredeyse bütün bürokratik işlemleri tamamlanmış durumda ve kampımız hayata geçirme çalışmaları üzerine gidiyorduk şimdi bunu hızlandıracağız.


Bakan Çağatay Kılıç’dan Mahalle Tipi Sahaların yapılacağı müjdesi

Gençlerin sosyal aktivite anlamında ve sportif anlamda yer sıkıntısı çektiğini belirten Bakan Çağatay Kılıç, yaz dönemi içerisinde 750’yi aşkın semt sahası inşasının Türkiye'nin farklı yerlerinde gerçekleştiğini belirtti. Bakan Çağatay Kılıç, Şanlıurfa’ya yapılacak olan mahalle tipi sahaların müjdesini verirken şöyle konuştu:

“Mardin'de, Karadeniz Bölgemizde, Samsun’umuzda, Trabzon'umuzda da yaptık, her yerde yaptık. Ama özellikle bölgemizde gençlerimizin çok yoğun olarak yaşadığını bildiğimiz için, Şanlıurfamıza önümüzdeki bir buçuk, iki ay içerisinde 10 tane daha bu bahsettiğim Semt sahası inşası yapacağız. Hızlı bir şekilde. İnşa edebileceğimiz yer tahsis edilmesiyle birlikte çalışmalara hemen başlayacağız. Ve ümit ediyorum ki bir buçuk iki ay içerisinde bunların bitmiş olarak ortaya çıkmış olduğunu göreceksiniz. Şimdiden Şanlıurfamıza hayırlı uğurlu olsun ve ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyorum ve bunlar mahalleye yapılacağı için bütün genç kardeşlerimiz spor yapmaya imkanını yaşayacak. Salonlarımız, spor sahalarımız, bunların çalışması devam edecek. Bunlar yürüyen çalışmalarımız mahalle tipi sahalar ek olarak ortaya koyduğumuz bir çalışma”

Bakan Çağatay Kılıç Şanlıurfa’ya tekrar geleceklerini belirttiği konuşmasında, “AK Parti olarak farkımız bu. ‘Onlar konuşur AK Parti yapar’ diye bir sloganımız var biliyorsunuz. Biz bu yatırım kararını aldık, en kısa süre içerisinde bunların yer tahsisi ile ilgili olan çalışmalar bitecek ve çok kısa süre içerisinde 10 tane yapılacak olan sahanın, inşaatında da geleceğim. Tekrar bir Urfa ziyaretimiz olacak” şeklinde konuştu.


“Suriyeli gençlerin ülkemizi uluslar arası turnuvalarda temsil istekleri var”

Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan mülteciler arasında yer alan sporcuların ülkemizi uluslar arası organizasyonlarda temsil etme istekleri olduğunu ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, “Ülkemizde şu anda barınan ve ülkelerinde rejimin zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli kardeşlerimizle ilgili olarak, Bakanlık olarak bir yıl aşkın süredir yaptığımız projeler var. Örneğin kamplarda sportif turnuvalar düzenleniyor. Suriye’de daha önce spor yapmış olan ve belli seviyeye gelmiş olan gençlerin ülkemizi uluslar arası turnuvalarda temsil istekleri var. Onlar, ülkemiz kendilerine kucak açtığı için bunu bir vefa borcu anlamında yapmak istiyorlar. Buz bunu borç olarak görmüyoruz. Bu bizim görevimiz. Sayın cumhurbaşkanımızın da dile getirmiş olduğu gibi bunu insani bir vazife olarak, zalimin elinden kaçanlara kucak açmak olarak görüyoruz. Başbakanımızın da bu noktada talimatları açıktır. Ülkemizi temsil etmek isteyen kardeşlerimize de yardımcı oluyoruz. Farklı kamp ve bölgelerde bununla ilgili çalışmalar yapılıyor” dedi.


“Şanlıurfamıza Bakanlığımız tarafından yapılan yatırım 300 milyon lirayı geçmiş durumda”

Şanlıurfa’ya yapılan atamalarla kentin deneme tahtası olduğu yönündeki bir yoruma katılmadığını vurgulayan Bakan Çağatay Klııç, “Şanlıurfa asla bir deneme tahtası değildir. Şanlıurfa ülkemizin en güzide illerinden biridir. Şanlıurfa, ülkemizin tarihi ve kültürel gelişimi içerisinde çok önemli bir yeri vardır. Burada çok önemli bir genç nüfus var. Biz de onların kedilerini geliştirebilmeleri bu çalışmaları yapıyoruz. Şanlıurfamıza Bakanlığımız tarafından yapılan yatırım 300 milyon lirayı geçmiş durumda. Önümüzdeki yıllarda yapacağımız yatırımlarla beraber de çok ciddi bir noktaya geleceğiz. Daha fazla yatırım istemek tabi ki hakkınızdır. Bütçemizin elverdiği ölçüde bunları yerine getirmek için çabalarımız var. Deneme tahtası kelimesini kabul edemeyeceğim. Kendi çalışmalarımız içerisinde hiçbir zaman bir otorite boşluğuna müsaade etmeyiz. Şanlıurfa çok fazla yatırım alacaktır” diye konuştu.


“Spor teröre karşı en büyük silahlarımızdan biridir”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün Mardin’de 10 maddelik Terörle Mücadele Eylem Planını açıkladığını hatırlatan Bakan Çağatay Kılıç, “Sayın Başbakanımızın Mardin’de açıklamış oldukları plan çerçevesinde biz çalışmalarımızı hemen başlattık. Gençlik kampları ve merkezlerinde yapacağımız çalışmalar, bağımlılıkla mücadele konusunda yaptığımız çalışmalar var. Spor gerçekten bu anlamda pozitif bir unsurdur. Sporla uğraşan, kendini geliştirmeye çalışan, profesyonel olmasına da gerek yok. Amatör ruhla yapılması da önemlidir. Amatör ruhun ortaya koymuş olduğu birlik ve beraberlik çok önemlidir. Sporda farklı unsurların bir araya gelmesi, ailelerin, çocukların bir araya gelmesi önemli. Burada sadece futbolu düşünmeyeceğiz. Basketbol, voleybol, güreş… Burada biniciliği geliştirmek konusunda bir düşüncemiz var. Bunlar bir araya geldiği zaman terörü karşı en büyük silahlarımızdan biridir. Biz bunun bilincinde olarak bölgemizde yatırımlarımızı yapıyoruz. Ayrım yapmadan yapıyoruz. Genç kardeşlerimize ve ailelerine şunu söylemek istiyorum. Bölge bölge ayırmak gibi bir düşüncemiz olmadı. Van’da yapılmış 5 bin kişilik bir spor salonumuz var. Türkiye’nin sayılı spor salonları arasındadır. Şanlıurfa’da inşa edilen stadyumumuz büyük bir yatırımdır. Spor salonları, yüzme havuzu ile ilgili yapacağımız projeler olacak. Bunlar ülkemizin her noktasında yapılıyor. Özellikle genç nüfusun yüksek olduğu yerlerde daha fazla yatırım yapacağız. Farklı fikirlerin ayrılık anlamında değil, zenginlik olarak yaşanmasına sportif faaliyetler büyük katkı yapacaktır. Biz de bunun bilincinde olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.