GENÇLİK VE SPOR BAKANI AKİF ÇAĞATAY KILIÇ: "AB BİZE HER ZAMAN DOĞRU BİR ŞEKİLDE MUAMELE ETMİYOR "

12 Nisan 2016

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne (AB) açılan bir kapı olduğuna işaret ederek, "Şu an için AB'ye tam üyelik için müzakereler devam ediyor. AB ve oradaki müzakerelerimizle ilgili bize her zaman, tam olarak doğru bir şekilde muamele edildiğini düşünmüyoruz" dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ) tarafından İstanbul’da düzenlenen Genç Liderler Zirvesi'nde, "Gençliğin Gelişiminin Sağlanmasında Hükümetlerin Rolü" başlıklı panelde konuştu.  Bakan Çağatay Kılıç, gençlere fırsat vermenin, kendilerini ifade edebilmeleri, farklı fikirlerini bu tartışmalarla aktarabilmelerinin önemli olduğunu vurgularken, sosyal medya hakkındaki düşüncelerini dile getirdi.
“Bence hükümetlerin ve devletlerin bu alandaki sorumluluğu…”
Sosyal medyanın kullanımında, hükümetlerin ve devletlerin sorumluluğu olduğuna dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, “ Sosyal medya her şeyi söyleyebileceğiniz,  seslendirebileceğiniz iyi ya da kötü bir platform ama hala bazı sorunları çözebilmemiz için gerçek bir dokunuş gerekir. İfadeler çok önemlidir, bunları dikkate almamız ve her zaman hatırlamamız gerekir. Bence hükümetlerin ve devletlerin bu alandaki sorumluluğu, gençlere fırsat vermek, gerekli araçları da kendilerine sunmak" diye konuştu. 
 “Türkiye, AB'ye açılan bir kapıdır”
Gençlerin geliştirilmesi ve yetkilendirilmesi gerektiğine işaret eden Bakan Çağatay Kılıç,  Türkiye'nin nüfusunun şu an 78 milyona ulaştığını ve Türk asıllı 6 milyon kişinin Avrupa'da yaşadığını söyledi. Pek çok ikinci nesil Müslüman'ın artık Batı ülkelerinde doğup büyüdüğünü kaydeden Bakan Çağatay Kılıç,  konuşmasına şöyle devam etti:
"Türkiye, AB'ye açılan bir kapıdır. Şu an için AB'ye tam üyelik için müzakereler devam ediyor. Yaptığımız bazı değişiklikler var. AB ve oradaki müzakerelerimizle ilgili bize her zaman, tam olarak doğru bir şekilde muamele edildiğini düşünmüyoruz. Avrupa'da bugün pek çok rakama baktığımızda 6 binin üzerinde imam var. Çünkü Avrupa'da da Müslümanların sayısı fazla olduğu için din adamlarına ihtiyaç duyuyorlar. Nereden geldiğimizi, amacımızın ne olduğunu unutmamamız lazım. Biz herkese örnek olmak durumundayız. Başkalarının örnekleriyle ilerlemek yerine, kendimiz bir örnek teşkil etmeliyiz. Müslüman kardeşliğini sürekli ayakta kılmalıyız. Bu birliktelik sayesinde insanlık kurtulabilir."
“Sosyal medyada insanlar kontrolsüzce ağızlarına gelen her şeyi yazabiliyor”
İngiltere'de siyaset okuduğu yıllarda internetin yeni çıktığını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, sosyal medyaya ilişkin şu ifadeleri kullandı:
"Bugün öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, sanal bir dünya. Video oyunlarıyla büyüyoruz. Her şey sanal, gerçek değil. Sosyal ağlar her tarafımızda. Sosyal medyada insanlar kontrolsüzce ağızlarına gelen her şeyi yazabiliyor.  Bilgisayar ile oyun oynarken elinizde silahla birini öldürebiliyorsunuz. Sanal ama insanların kafasına yerleştiriyorsunuz silah kullanmayı, insan öldürmeyi. Çünkü o oyunu belki 3-4 bin kere oynuyorsunuz, sanal olsa da bu fikir kaslarınıza yerleşiyor. Gerçek insanları, gerçek dünyada etkileyen şeyler bunlar. Enerjiğiz, genciz, bir çok şeyi yapabilecek gücümüz var ama sanal dünyada değil, gerçek dünyada bunu yapmamız lazım" diyerek sözlerini tamamladı.”
Azeri Bakan Rahimov: “İslam dünyası, çok uzun süredir İslami değerlerin gelişmesine ve yaygınlaşmasına büyük katkıda bulundu”
Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov ise panelde yaptığı konuşmada, İslam dünyasının çok uzun süredir İslami değerlerin gelişmesine ve yaygınlaşmasına büyük katkıda bulunduğunu söyledi.
İslam dünyasının bir parçası olmaktan gurur duyduklarını  söyleyen Rahimov, Azerbaycan'ın, Avrupa'nın hatta dünyanın modern haritasında oldukça yeni bir ülke olduğunu, aslında 100 yıllarca geriye giden bir kültür ve medeniyete sahip olduklarını belirtti.