57. ALAYA VEFA YÜRÜYÜŞÜ

25 Nisan 2016

Çanakkale Zaferi’nde destanlaşan ve tarihe sığmayan kahramanlıklarıyla anılan 57. Piyade Alayı Şehitleri, Gençlik ve Spor bakanı Akif Cağatay Kılıç ile binlerce gencin katıldığı Vefa Yürüyüşü ile anıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilelebet payidar kalacağını belirterek,"Bunu  Çanakkale'de şehit düşenlerin, gazi olanların torunları başaracaktır. Şunu unutmayalım biz ecdadımızdan, medeniyetimizden aldığımız güçle geleceğe yürümeye 2023,2053 ve 2071 hedeflerimize hiç durmadan koşmaya devam edeceğiz. Bu milletin bir ve beraber olduğu zaman, aralarında ayrılık olmadan neler başarabileceğini tarih bize göstermiştir "dedi.
Çanakkale Kara Savaşları'nın 101. yılı kapsamında "Gençlerden Şehitlere Vefa: 57. Alay Vefa Yürüyüşü Programı" düzenlendi.
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve binlerce gencin katılımıyla Kocadere köyü kamp alanından başlayan yürüyüş öncesi katılımcılara 10 kazanda hazırlanan yarma buğday çorbası dağıtıldı. Daha sonra binlerce genç alanda kurulan bölgede sabah namazını kıldı. Namazın ardından Bakan Çağatay Kılıç, yaklaşık 5 kilometrelik "57. Alay Vefa Yürüyüşü"nü başlattı. Binlerce gencin katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş Conkbayırı'nda sona erdi.
Yürüyüşün sona erdiği Conkbayırı’nda düzenlenen törende bir konuşma yapan Bakan Çağatay Kılıç, bu önemli ğünde Çanakkale’de Türk askerinin ve bu millet için canını ortaya koyan şehitlerin biraz olsun ne hissettiklerini anlayabilmek için biraraya geldiklerine işaret ederek şöyle dedi:
“Bugün burada; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasının en önemli önsözü olan, bir milletin tüm dünyaya İstiklalinden, bağımsızlığından ödün vermeyeceğinin en büyük göstergesi olan Çanakkale şehitlerimizi ve kara savaşlarını anmak için ve 57. Alay’da şehit olanları anmak için biraradayız. Bugün de devletimizin milletimizin birliğine,  beraberliğine kardeşliğimize el uzatanlara,  hainlere karşı hiç düşünmeden canını ortaya koyan şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. Gazi olanlara minnetlerimizi sunuyor, acil şifalar diliyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘sizlere savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum’ emrine karşılık hiç tereddüt etmeden canını ortaya koyan bir milletin vatan evlatlarının hangi ruhla hangi düşünceyle burada düşmana karşı savaş verdiklerini biraz olsun anlıyoruz. Ama aynı zamanda buraya gelip de kutsalına, vatanına, inancına el uzatana dahi, düşmanına dahi insanlığını kaybetmeden savaş veren bir milletin çocukları olduğumuzu da iyi hatırlamamız gerekiyor.”
Bakan Çağatay Kılıç, genç yaşlı, hatta çocuk 250 bin kişinin Çanakkale’de şehit verildiğini hatırlatarak, “Farklı spor kulüplerinde sporcu olanların, üniversitelilerin, liselilerin, 15’lilerin şehit verdiği topraktır burası” dedi. Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şunu unutmayalım; biz ecdadımızdan, medeniyetimizden aldığımız güçle geleceğe yürümeye, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize hiç durmadan koşmaya devam edeceğiz. Bu milletin bir ve beraber olduğu zaman, aralarında ayrılık olmadan neler başarabileceğini tarih bize göstermiştir. Biz Cumhuriyetimizin 100. Yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın da dile getirmiş olduğu gibi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefinde koşacağız ve bunu hep beraber yapacağız. Ülkemizin çok farklı bölgelerinden buraya gelmiş, buradaki duyguyu, hissiyatı anlamak için birarada olan kardeşlerimiz var aramızda. Biliyoruz ve inanıyoruz ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar kalacaktır. Bunu burada şehit düşenlerin, gazi olanların torunları başaracaktır. Biz bunu hep beraber yapacağız. Hepinize bu günkü katılımızın için, ortaya koymuş olduğunuz birlik ve beraberlik için, ama hepsinden önemlisi milli ve manevi değerlerimizin ne anlama gelmiş olduğunu göstermek için buraya geldiğiniz için hepinize şükranlarımı sunuyorum.”
Bakan Çağatay Kılıç’ın konuşmasının ardından temsili 57’inci Alay Sancağı devir teslimi gerçekleştirildi. Askeri Bandonun gösterisinin ardından Conkbayırı’ndaki tören sona erdi.
Bakan Çağatay Kılıç'tan TRT Haber ve TGRT Haber'e değerlendirme
Bakan Çağatay Kılıç 57. Alay Vefa Yürüyüşü   sırasında TRT Haber  ve TGRT Haber kanalının sorularını cevapladı. Bakan Çağatay Kılıç TRT Haber'e yaptığı açıklamada ," Cumhuriyetimizin kuruluşunda, kurtuluş aşamasında Çanakkale’de kutsal değerlerimiz için en büyük fedakârlığı ortaya koyan şehitlerimizi ve  gazilerimizi şükranla  anıyoruz" diye konuştu. Bakan Çağatay Kılıç,  söyle devam etti:
"Bugün ülkemizin birliği bölünmez bütünlüğü ve bayrağımız için tüm ülkede emniyet güçlerimize askerlerimize şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazi olanlara şifalar diliyorum "diyen Bakan Çağatay Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:
" Millet olarak burada Çanakkale’de nasıl bir birlik içerisinde beraberlik içerisinde düşmanlarımıza karşı direndiysek, bir olduysak bugün de ülkemize göz dikenlere hainlere karşı bayrağımıza ve bu cennet vatana göz dikenlere karşı bir olacağız, beraber olacağız, onları hiçbir zaman başarıya ulaştırmayacağız. Biz her zaman 2023’te cumhuriyetimizin 100 yılı sonra 2053 ve 2071 hedeflerimize hep beraber inşallah yürüyeceğiz."
Çanakkale'de  fedakarlığın, birliğin ,beraberliğin her türlüsünün ortaya konulduğuna dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç,"Bu sene 101’inci sene anma törenlerini  yapıyoruz.Gerçekten gençlerimiz burada neler yaşandığını, neler hissedildiğini daha iyi anlıyorlar. Buraya geldiklerinde birbirleri ile kaynaşma imkânı buluyorlar. Onların burada  yaşanan hissiyatı anlamaları bizleri memnun ediyor. Conkbayırı’nda yapacağımız anmadan sonra şehitler abidesine geçeceğiz. Orada da bir törenimiz olacak. Çanakkale çok farklı özellikleri olan bir coğrafyadır. Burada fedakârlığın birliğin beraberliğin her türlüsü ortaya konmuştur. Düşman dahi olsa orada Türk askerinin göstermiş olduğu insani değerleri tüm dünya biliyor. Burası Cumhuriyetimizin kurucusu, hamisi Mustafa Kemal’in askeri anlamdaki bilgilerini ortaya koyduğu yer olarak anılır" şeklinde konuştu. 
Bakan Çağatay Kılıç, Çanakkale'de mücadele eden  şehitlerimiz arasında çok genç olan öğrencilerle, üniversitede okuyan öğrencilerin yanı sıra   spor kulüplerimizin de üyesi şehitler ve gaziler de bulunduğunu söyledi. Bakan Çağatay Kılıç, bunların yanı sıra Anadolu’nun çok farklı yerlerinden, bu gün artık Anadolu toprağı olmayan balkanlardan ve  Ortadoğu coğrafyasından gelerek, Çanakkale'de   vatan toprakları için direnenler de olduğunu ifade ederken," Çünkü Çanakkale’nin anlamı çok farklıydı. Topraklarımızı ele geçirmek isteyenlere karşı verilen savaşın çok farklı bir anlamı vardı. Birlikteliğin beraberliğin inancın medeniyetimizin bir savunmasıydı bu yüzden herkes burada omuz omuza mücadele verdi.  Diyarbakırlısı, Ardahanlısı, Samsunlusu, Mersinlisi, İstanbullusu ama aynı zamanda Şamdan gelen Azerbaycan’dan gelen birçok kardeşlerimiz şehitlerimiz oldu.Avrupa’dan gelen kardeşlerimiz de var. Burada ciddi anlamda katılım da var. Bu yılki vefa yürüyüşüne yurt dışında yaşayan ve burada milli manevi değerlerini hatırlayan anmak isteyen kardeşlerimize de teşekkür ediyoruz."diye konuştu.Bakan Çağatay Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:
 "Bizim tarihimizden gelen zaman ortaya koyduğumuz bir karakterimiz var. Biz bağımsızlığımızı birliğimizi beraberliğimizi ve kardeşliğimizi medeniyetimizden aldığımız gücü unutmayan bir milletiz, o anlamda gençlerimiz de ecdadımızın ne yaptığını biliyor. Bir burada hainlere karşı hiçbir şekilde pes etmeden mücadeleye devam edeceğiz ama şunu da çok iyi biliyoruz; bu ülkeyi bölmeye çalışanlar asla başarılı olamayacak.Burada çok farklı coğrafyalardan gelen kardeşlerimiz var. Hep beraber burada yürüyorlar bu şuuru iyi biliyorlar, biz millet olma şuurunu çok iyi bilen bir milletiz dolayısıyla gelecekten de hiçbir şekilde korkumuz yok. İnşallah 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100 yılında sayın Cumhurbaşkanımızın da koymuş olduğu hedeflerden birisi biliyorsunuz en büyük 10 ekonomiden birisinin arasına girmek. Bunu inşallah bu gençlerimizle çocuklarımızla başaracağız.Biz her zaman geleceğe mücadelemizi sürdüren her zaman daha iyi yerlere gelmek için mücadele eden bir milletiz;  bugünümüz dünden daha iyi yarınımız bu günden daha iyi olacak. ilk 10 ekonomi arasına girmek Türkiye’nin dünyada daha güçlü bir şekilde söz sahibi olması, Avrupa birliği üyelik süreci, bunların hepsi geleceğe yürüyüşümüzün ve ülkemizin milletimizin geleceğe doğru attığı adımların bir parçasıdır. Biz zaten çok büyük bir medeniyetin mirasçılarıyız bunun farkında olarak bunu yaşayarak geleceğe doğru yürüyeceğiz. "
Bakan Çağatay Kılıç, TGRT Haber kanalında da yaptığı  değerlendirmede  57.Alay Vefa Yürüyüşü'ne katılan gençlerin, ecdatlarımızın burada nasıl bir fedakârlık gösterdiğini, burada neler başardığını bir nebze olsun hissetme imkanı bulduklarını belirtti.Bakan Çağatay Kılıç, konuşmasında şöyle dedi:
" İnşallah önümüzdeki senelerde de devam ederek ecdadımızın burada yaşamış olduğumuz bu cennet vatanı nasıl kazandığımızı gençlerimiz daha iyi anlayacaklar ve geleceğe bunu taşıyacaklar. Özellikle genç kardeşlerimizin orada o ruhu yaşıyor olmaları gerçekten bir arada ve huşu içerisinde ve çok sükûnlu bir ortam içerisinde tefekkür ederek bu yola başlamaları bizi mutlu ediyor. Türkiye’mizin Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda her ailede büyük  fedakârlıklar yapıldı. Biz de burada gazi olanları, kurtuluş savaşında mücadele edenleri hatırlıyoruz. Türkiye cumhuriyeti olarak, tüm millet olarak bir aradayız bu hissiyat yaşıyoruz.İnşallah geleceğe çok daha bilinçli bir şekilde, 2023, 2053, 2071 hedeflerimize inşallah hep beraber yürüyeceğiz. 23 Nisan’ı geride bıraktık önümüzde 19 Mayıs var. Daha sonra Cumhuriyetimizin kuruluşunun yıl dönümü var. Bunların değerini bilerek ne anlama geldiğini anlayarak, tarihimizden gelen, medeniyetimizden gelen güçlerle geleceğe yürüyeceğiz."
 
“Ecdadınıza Hürmeten Buraya Gelmeniz Vefanın En Büyük Örneğidir”
 
57. Alay Vefa Yürüyüşü Programı daha sonra Abide Şehitliği’nde düzenlenen kapanış programı ile sona erdi. Buradaki programda Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Bakan Çağatay Kılıç, kapanış töreninde yaptığı konuşmada ise vefa yürüyüşünün kendisine çok farklı duygular yaşattığını dile getirerek, “Görevimiz gereği birçok farklı yerde, farklı konuşmalar yapıyoruz. Ama sizleri burada görünce çok farklı duygular yaşıyorum. Sizin burada 57. Alay Vefa yürüyüşüne katılımınız, sizlerin bugün burada oturabilmesi için hayatını ortaya koymuş, en büyük fedakarlığı yapmış ecdadınıza hürmeten buraya gelmeniz vefanın en büyük örneğidir” diye konuştu.
“Bugün her nefesimizde şehitleri hissettik”
Sabah erken saatlerde Eceabat Kocadere’den Conk bayırına gençlerle birlikte yürüyen Bakan Çağatay Kılıç, “Bugün beraberce sabah namazına müteakip uzun bir yürüyüş gerçekleştirdik. Biliyorum bazılarınız yorgunluk hissediyor. Sizin bugün hissettiğiniz yorgunluğun bundan 101 sene önce burada vatanı, milleti, inancı ve imanı için mücadele eden ecdadınızın nasıl hissettiğini biraz hatırlayalım. Bugün ortaya koyduğumuz çalışmalardaki yorgunluğumuz hiçbir şekilde onların ortaya koymuş olduğu fedakarlığın yanına dahi yetişemez” dedi.
Bakan Çağatay Kılıç büyük zaferi kazanırken genç, çocuk, her memleketten herkesin nasıl bir ruhla mücadele ettiğini gençlere aktarırken, “Bugün her nefesimizde şehitleri hissettik. Burada özellikle şehitliklerimizde yatan o neferlerin iki önemli unsur taşıdığını unutmayın; birincisi yaşlarına bakın kaç yaşında şahadete yürüdüklerini unutmayın, ikincisi de memleketlerini hangi şehirlederden hangi farklı diyarlardan gelip direndiklerine ve inancına imanına bakın , kutsalına el uzatanlara karşı nasıl karşı durduklarına iyi bakın. Türk askerinin çok farklı ortaya koymuş olduğu bir özelliktir ki bu mücadeleyi verirken insanlığını unutmamışlardır. Medeniyetinden ve inancından aldığı güçle bir mücadele ortaya koymuşlardır” şeklinde konuştu.
 
“Birbirinizin farklılığının, birbirinizin zenginliği olduğunu asla unutmayalım”
Çanakkale’de ecdadımızın göstermiş oldukları birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 “Bizim üstümüze düşen görev, burada 101. yıl önce ortaya konulan mücadelenin ruhunu ve o mücadelenin ruhunun içerisindeki anlamı iyi görmektir. Bir olmak, birlik olmak, tek vücut olmaktır. Farklı şehirlerden gelerek burada biraradayız. Doğudan batıya, kuzeyden güneye hep beraber buraya geldik. Az önce okunan Kuran-ı Kerim’i sessizlik içerisinde dinlerken bir olduk, beraber olduk ve bir düşüncenin, bir inancın etrafında birleştik. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşlarıyız. Ecdadımızdan aldığımız bu emaneti 2023’e, 2053’e ve 2071’e sizler taşıyacaksınız. Hep beraber taşıyacağız. Buradaki birlik ve beraberliğimiz çok önemlidir.  Bunu en iyi şekilde muhafaza etmeliyiz. Sizlerden tek isteğim; ecdadımız nasıl 101 yıl önce burada tek bir vücut olduysa sizde şu an burada nasıl tek vücutsanız, geleceğe de böyle yürüyünüz. Birbirinizin farklılığının, birbirinizin zenginliği olduğunu asla unutmayınız. Kuran’ın emrinde yazanı unutmayınız. Bugün buraya gelmiş olmanız, bir arada olmanız ve bu şehitliğin havasını teneffüs ediyor olmanız çok önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın 2023 için koymuş oldukları hedefleri sizler başaracaksınız. Bugün burada neden bir arada olduğumuzu iyi anlamamız gerekmektedir. Hepimizin eşit, bir ve hiçbir farkımızın olmadığını iyi hissetmeliyiz.”