İSTANBUL MARATONU 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANISINA KOŞULDU

13 Kasım 2016

Türkiye'de düzenlenen en önemli spor organizasyonlarından biri olan Vodafone 38. İstanbul Maratonu tamamlandı. Bu yıl "15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz" sloganıyla düzenlenen maratonunun startını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç verdi.

 

38’inci Vodafone İstanbul Maratonu Kahramanlar Koşusu tamamlandı. Erkeklerde Evans Kiplagat, 2 saat 13 dakika 30 saniye ile birinciliği kazanarak 50 bin doların da sahibi oldu. Bu yıl 15 Temmuz şehitleri anısına gerçekleştirilen Vodafone 38. İstanbul Maratonu, Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

On binlerce kişinin katıldığı maratonda, 42,15, 10 kilometre koşuları ile halk koşusu yapıldı. Bu yıl ilk kez silah yerine korna çalınarak koşuların startı verildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nun Türkiye'nin birlik ve beraberliğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Bu organizasyonda yer almanın önemini vurgulayan Bakan Kılıç, "Vatandaşlarımız, 15 Temmuz şehitlerinin anısını yaşatmak üzere adlandırılan bu maratonu, yoğun katılımlarıyla çok farklı bir noktaya taşıdılar." dedi.

Akif Çağatay Kılıç, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında köprüde şehit olan vatandaşları anarak başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

"15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına cevap verip, köprüye gelerek burada şehit olan vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Türkiye'nin birliği ve beraberliği için mücadele eden herkesi anıyoruz. Bugün buradaki beraberlik, onların fedakarlıklarını en iyi şekilde yaşatmanın görüntülerinden birisi. Görüyorsunuz burada hiçbir sıkıntı yok. Milletimiz bir arada, hep beraber. Farklı düşünceler, farklı siyasi partilere gönül vermiş olanlar, birliktelik içerisinde. Yenikapı ruhuyla hep beraber yürüyoruz."

"Burada Türkiye var, birlik ve beraberlik var"

Bakan Kılıç, organizasyona katılan vatandaşların bir mesaj verdiğini anlatarak, "Sırtını teröre dayayanlara destek verenlerin, onların yanına gidip görüntü verenlerin de burada olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer bunu yapmıyorlarsa, ne yaptıklarını biz anlamıyoruz. Çünkü burada Türkiye var, birlik ve beraberlik var. Demokrasiye, hukuka sahip çıkanlar var. Ülkemizde huzurun, birliğin olduğunun en büyük haykırışı var." ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki yabancı ülke görevlilerine de seslenen Kılıç, "Ülkemizde misafir olarak bulunup da diplomatik misyonlarını yerine getirenlerin de burada olması gerekirdi diye düşünüyorum. Herhalde onlar Türkiye'nin gücünün ne olduğunu hala göremediler. Bundan sonra inşallah görürler. Burada birlik ve beraberliğin güzel örneklerini yaşıyoruz. İnşallah 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize koşarak gitmek için bunu en iyi şekilde değerlendireceğiz. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşıyarak yolumuza devam edeceğiz." diyerek sözlerini tamamladı.

Erkeklerde Evans Kiplagat Birinci oldu

Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nda erkeklerde Kenya asıllı Azerbaycanlı atlet Evans Kiplagat birinci oldu. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda Evans Kiplagat ilk sırayı elde etti. Erkeklerde Etiyopyalı Shura Kitata Tola maratonu ikinci, Kenyalı Peter Kiptoo Kiplagat ise üçüncü sırada tamamladı.

Kadınlarda Zafer Borsosıo

38. Vodafone İstanbul Maratonu'nu kadınlarda Agnes Jeruto Barsosio 2 saat 28 dakika 24 saniyelik derecesi ile kazandı. Maratonda Etiyopyalı Sechale Adugna Dalasa ikinci, aynı ülkeden Rahma Tusa Chota da üçüncü sırada yer aldı.