BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ’TAN YENİ YIL MÜJDESİ: “MAHALLE TİPİ ANTRENMAN SALONLARI GELİYOR”

30 Aralık 2016

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2017 yılının ilk yarısında sporcuların, gençlerin, çocukların antrenman yapabilmeleri amaçlı mahalle tipi antrenman salonlarının yapımına hızla başlanacağını bildirirken, “Amatör sporcularımızın antrenman salonlarını Türkiye’nin dört bir yanına kazandıracağız” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2017 yılının ilk yarısında sporcuların, gençlerin, çocukların antrenman yapabilmeleri amaçlı mahalle tipi antreman salonlarının yapımına hızla başlanacağını bildirirdi. Bu tesislerin özellikle amatör sporcuların kullanımına verileceğini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Tabiri caizse bu tesisler sporcuların ayağına, kulüplerin hemen yanına gidecek olan yapılardır” dedi.
Bakan Çağatay Kılıç, Samsun’da Temmuz ayında düzenlenecek 23. İşitme Engelliler Olimpiyatları’na yönelik olarak yapımı süren bazı spor tesislerinde incelemelerde bulundu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) olimpiyat olarak kabul ettiği 3 organizasyondan birisi olan İşitme Engelliler Olimpiyatı için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, “Bowling, okçuluk ve buz pateni ile ilgili tesislerimizin yapımı da devam ediyor. Ümit ediyoruz ki baharda bunların hepsi bitecek ve sonrasında denemeleri olacak” diye konuştu.
“Samsun önümüzdeki dönemde farklı anılacak”
Bakan Çağatay Kılıç, İşitme Engelliler Olimpiyatı’nın Türkiye için önemli bir organizasyon olduğuna dikkat çekerken, “Samsun’da birçok şeyi yaparken, hem ulusal hem uluslararası müsabakalarda Samsun’un temsili ile ilgili olarak da yoğun bir çalışmamız var.  Gençlerimizin, çocuklarımızın erken yaşta sporla tanışıp kendilerini geliştirebilmeleri için işte bu imkanları onlara sunuyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllar içerisinde Samsun, hem dünyada hem de Türkiye genelinde sporcu anlamında farklı şekillerde anılacak” dedi.
“Ülkemizin sportif altyapı sorununu artık tamamen çözmüş durumdayız”
Bakan Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminden yani 2002’den itibaren Türkiye’deki değişim ve gelişim hamlesinden, reformlardan spor ve sportif alt yapı çalışmalarının da yerini aldığına dikkat çekerken, “Ülkemizin dört bir yanında inşa ettiğimiz spor tesisleriyle daha önceki yıllarda olan altyapı sorununu artık tamamen çözmüş durumdayız” dedi.
Her mahalleye antrenman salonları geliyor
Bakan Çağatay Kılıç, 2017 yılının ilk yarısından itibaren Türkiye genelinde yeni bir tesisleşme hamlesinin de müjdesini verdi. Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:
“Şimdi artık mahallelerin içerisinde yer alacak antrenman salonları ile alakalı çalışmamıza başlamış durumdayız. Bunu da yılın son günü öncesinde sizlerle paylaşmış olalım. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız ile de bu konuyu görüştük. 2017 yılının özellikle ilk yarısında, sporcularımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın antrenman yapabilmeleri amaçlı, aynı zamanda amatör sporlar ve sporcuların antrenman salonlarını Türkiye’nin dört bir yanına kazandıracağız. Bunlar çok hızlı bir şekilde hayata geçirilecek biçimde projelendirilmiş ve tabiri caizse sporcuların ayağına, kulüplerin hemen yanına gidecek olan yapılardır.”
Sporcunun kulüplerde yetiştiğini, kulüplerde sporcuları da antrenörlerin yetiştirdiğini dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, antrenör yetiştirme konusundaki çalışmalara da başlandığını ve bunun yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.
Bakan Çağatay Kılıç, bugüne kadar futbol, basketbol, voleybol sahalarından oluşan bin 200 mahalle tipi spor tesisi yaptıklarını, bunların örneğinin Samsun’da da bulunduğunu hatırlatırken, “Şimdi bu tesislere antrenman salonları ekleyeceğiz. Bunlar, 45- 50 gün süren bir inşa süresince hayata geçirilecek olan tesisler. Dolayısıyla yakın bir gelecekte çok daha fazla imkanları genç sporcularımızla buluşturmuş olacağız” şeklinde konuştu. 
“Spor organizasyonları konusunda seçici davranıyoruz”
Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye’nin sportif veya farklı alanlarda her türlü organizasyonu yapabilecek kabiliyet ve kuvvette olduğunu, ülkenin altyapısının buna müsait olduğunu vurgularken, şöyle konuştu:
“Ancak biz alacağımız organizasyonlarla ilgili seçici davranmak durumundayız. Şubat ayında Erzurum’da 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Oyunları (EYOF) yapılacak. Erzurum’a 14-17 yaş arasında 800’ü aşkın kardeşimiz gelecek. Bu aslında bizim 2019’da yapacağımız bir organizasyondu. Ancak Bosna Hersek bunu değişmek istedi, zaman istediler. Dolayısıyla biz bunu erkene çektik ve bu sene yapıyoruz. Bu yaz Temmuz ayında Samsun’da yapacağımız İşitme Engelliler Olimpiyatımız var. Bu da dünya çapında bir organizasyon. Daha önce de belirttiğim gibi Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nce üç büyük organizasyondan birisi olması nedeniyle. Bunun dışında da bir takım organizasyonlar, şampiyonalar Türkiye’de yapılıyor. Ama şunun altını çiziyorum; yaptığımız şampiyonaların hem bizim sporcularımıza hem spor camiamıza bir şeyler katması lazım. Almış olmak için organizasyon almıyoruz.”
Bakan Çağatay Kılıç, bazen spor camiasından, “Eskiden çok organizasyon alıyorduk, şimdi daha az alıyoruz” yönünde eleştiriler geldiğini hatırlatarak, “Evet daha az alıyoruz ve daha az alacağız. Ama gerekli olanları alacağız. Örneğin 2021 İslam Birlik Oyunları’nı inşallah İstanbul’da yapacağız. Buraya 10 bine yakın sporcu gelecek. Bu ciddi anlamda bir organizasyon. İrili ufaklı her organizasyonu alacağız diye bir şey yok. Ama sporcularımızın kendilerini geliştirip, aynı zamanda tecrübelerini artırmak için katılacakları organizasyonlar olacağı gibi, antrenman amaçlı ve kendilerini geliştirme amaçlı da müsabakalar Türkiye’de düzenlenecek. Bu elinizdeki kaynağın verimli kullanılması ile ilgili bir çalışmadır” diye konuştu.
Bakan Çağatay Kılıç sözlerini, “Tüm Samsunlu hemşehrilerimin ve Türkiye’deki tüm vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyorum. İnşallah 2017 yılı birçok güzelliğin yaşanacağı, huzurun ve aynı zamanda ilerlemenin, gelişmenin, reformun yılı olacak. Ümit ediyorum ki Türkiye ve dünya için hayırlara vesile olur” temennisiyle bitirdi.