BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ ZONGULDAK’TA

04 Mart 2017

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Türkiye'nin dört bir yanında inşa edilen, mahalle tipi spor kompleksi olarak adlandırılan ve içerisinde futbol, basketbol ile voleybol sahasının bir arada olduğu bin 300'ü aşkın tesisi inşa ettik. Gençlerimizin ve sporcularımızın ayağına tesisleri getireceğiz" dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, Devrek ilçesinde, belediye başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar ve sporcularla bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda, Bakan Çağatay Kılıç sorunları ve önerileri dinledi.

Daha sonra Zonguldak Valisi Ali Kaban'ı ziyaret eden Bakan Çağatay Kılıç, burada yaptığı konuşmada, kentte yapılan yatırımlarla ilgili bilgi vererek, şunları söyledi:

"Bakanlığımızın görev alanı içerisinde olan birçok yatırımımız var. Şu anda 6 yatırımımız spor tarafında devam ediyor. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yatırımlarımız da devreye girdi. Geçmişteki yoğun talebe KYK yetişemiyordu. Son yapılan yatırımlarla büyük bir artış sağlandı. Spor anlamındaki yatırımlarımız ise özellikle yapımı devam eden, sporcu fabrikası olarak adlandırdığımız ama genel anlamda baktığınızda bireysel ve takım sporları açısından antrenman imkanı sunan ve içerisinde gençlik merkezinin de olacağı 13 milyon liranın biraz üstündeki yatırımımız devam ediyor. Temmuz gibi bunun açılışını yapacağız."

Bakan Çağatay Kılıç, "Türkiye'nin dört bir yanında inşa edilen, mahalle tipi spor kompleksi olarak adlandırılan ve içerisinde futbol, basketbol ile voleybol sahasının bir arada olduğu bin 300'ü aşkın tesisi inşa ettik." dedi.

Gençlerin ve sporcuların ayağına tesisleri getireceklerini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, "Biz AK Parti hükümetleri olarak 2002'den bu yana kurucu genel başkanımız, Cumhurbaşkanımızın kurduğu parti olarak Türkiye'nin dört bir yanına birçok yatırım yaptık. Buraya yaptığımız yatırımların bedeli 70 milyon liradır. Bu, spor yatırımıdır." diye konuştu.  

Bir gazetecinin, "Zonguldak'a yeni stadyum yapılacak mı?" sorusuna Bakan Çağatay Kılıç, "Euro 2024'e adaylığımızı açıkladık ve dosyamızı sunduk. Bu süreç bir yıl daha devam edecek. Bölgesel ve coğrafi olarak baktığınızda sadece stadyumun olması değildir, bir ildeki oynanacak veya verilecek olan müsabakanın karşılığıdır. Farklı kavramlar vardır. Bunlar zaman içerisinde değerlendirecek şeylerdir. Şu an bu bölgede ve Zonguldak çevresinde sizin tasvir ettiğiniz gibi bir stadyum yok." yanıtını verdi. 

Konuşmanın ardından Vali Kaban, Bakan Çağatay Kılıç'a tablo takdim etti.

Devrek'e tesis müjdesi

Bakan Çağatay Kılıç’ın Zonguldak ziyaretinin ilk durağı ise Devrek’ti. Devrek'te STK Temsilcileri, muhtarlar ve sporcularla bir araya gelen Bakan Çağatay Kılıç, Devrek Öğretmenevinde gerçekleştirilen kahvaltının ardından yaptığı konuşmada tesis müjdesi verdi.

Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye'nin dört bir yanında inşa edilen mahalle tipi spor tesislerinin Devrek'te de yapılacağını belirterek, "3 mahalleye futbol, basketbol, voleybol için mahalle kompleksi saha yapacağız. Nebioğlu Beldesi'ne sentetik çim saha ve tribün, Gökçebey İlçesine nizami ölçülerde futbol sahası, Çaycuma Saltukova Beldesi ne spor tesisi yapacağız." dedi. Çatısı yıkılan spor salonunun yıkılarak yeniden inşa edileceğini açıklayan Bakan Çağatay Kılıç, ayrıca 6 köye Spor Parkları Aletleri yardımı yapılacağını kaydetti