BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ: “FETÖ’DEN HESABI SORULACAK”

06 Mayıs 2017

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Bu aziz millet, 16 Nisan'dan sonra seçimini doğrudan kendisinin yaptığı hükümetinin meclisindeki temsilcileriyle FETÖ'den hesabını soracak, bundan şüphemiz yok." dedi.

 Bakan Çağatay Kılıç, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Şanlıurfa Temsilciliğinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarı döneminde kadınlara pozitif pozitif ayrımcılık sağlandığını söyledi.

Uluslararası Basketbol Federasyonu ile Uluslararası Boks Federasyonunun son dönemde aldığı kararlarla tesettürlü spor yapmanın önünün açıldığını hatırlatan Akif Çağatay Kılıç, benzer örneklerin diğer branşlarda da çoğalmasını beklediklerini dile getirdi.
Türkiye'de partisinin iktidarı öncesi bazı çevrelerin özellikle kadın ve kız çocuklarını eğitimde geri kalacağına yönelik iddialarda bulunduğuna değinen Kılıç, AK Parti iktidarı öncesi yüzde 87 olan kızların okullaşma oranının şu anda yüzde 97'ye ulaştığına dikkati çekti.
Kadın ve erkeklere fırsat eşitliği sunduklarını anlatan Kılıç, Türkiye'nin çok önemli başarılara kadınların ve erkeklerin birlikteliğiyle ulaştığını anlattı.
"Hesap verecekler"
Bakan Çağatay Kılıç, özellikle gençlerin ve kadınların FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu gece de gösterdiği yoğun çaba sayesinde Türkiye'nin demokrasi zaferine ulaştığını ifade etti.
Türkiye'nin 15 Temmuz'da dünyaya büyük bir ders verdiğini vurgulayan Akif Çağatay Kılıç, şunları kaydetti:
"Bu, FETÖ'nün yurt dışına kaçmış birtakım fedaileri o ülkelerin elinde olabilir. Ama şunu unutmayın, zalim hiç bir zaman bu dünyada hesabını vermeden öbür tarafa gitmez. Bu zalimler bunun hesabını dünyada da ahirette de verecek, biz bunların peşini bırakmayacağız. Bu ülkeye, millete ve bayrağa ihanet ettiler hesabını hem dünyada hem ahirette görecekler. Geçen yine Pensilvanya'daki bunların başı yine bela okumaya başlamış. Halen daha bu aklını, beynini her şeyini yitirmiş olan kişiye bu haine inanıyorsanız ben size daha ne diyeyim. Birisi çıkmış Amerika'da lüks içerisinde ders veriyor, bu kişi terör örgütü üyeliğinden aranıyor. Yine aynı şekilde Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde arananlar da var. Bu aziz millet, 16 Nisan'dan sonra seçimini doğrudan kendisinin yaptığı hükümetinin meclisindeki temsilcileriyle FETÖ'den hesabını soracak, bundan şüphemiz yok. 15 Temmuz gecesi bu ülkeye ihaneti yaşatmak isteyenler şu anda mahkemelerde hesap vermeye zaten başladılar."
Bakan Çağatay Kılıç: “92 Milyon Lira Değerinde 22 Tesisi Şanlıurfa’mıza Kazandırdık”
Şanlıurfa ziyaretine Yenice Spor Kompleksi açılış töreni ile devam eden Bakan Akif Çağatay Kılıç: "Türkiye genelinde bu yıl Bakanlık olarak amatör kulüplerimize 26 milyon liranın üzerinde olan desteğimizi başlattık" dedi.
Bakan Çağatay Kılıç, yaklaşık 5 milyon liraya mal olan Şanlıurfa'daki Yenice Spor Kompleksi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, kentte gençlere ve sportif tesislere son 2 yılda 1 milyon liradan fazla yatırım yaptıklarını söyledi.
Bakanlık olarak 17'si tamamlanmış, 92 milyon lira değerindeki 22 tesisin Şanlıurfa'ya kazandırıldığını anlatan Kılıç, daha büyük projelere ilişkin de hazırlık çalışması yaptıklarını dile getirdi.
Her zaman sporun ve sporcunun yanında olduklarını vurgulayan Bakan Kılıç, şöyle konuştu:
"Türkiye genelinde bu yıl Bakanlık olarak amatör kulüplerimize 26 milyon liranın üzerinde olan desteğimizi başlattık. Bakanlık olarak son 5 yılda 1 milyon 600 bin lira civarında maddi desteği sadece Şanlıurfa'daki amatör kulüplerimize sağlamış durumdayız. Gençlik çalışmalarımızda şehirler arası ziyaretlerin önemini bildiğimiz için Şehirler ve Kültürler Projemizi yürütüyoruz. Daha fazla gencimizin ülkemizin farklı vilayetlerinden, batısından, kuzeyinden, güneyinden illerimizi yerinde görmeleri bizim için önemlidir. Böylece aramızdaki muhabbeti yoğunlaştırmış olacağız."
Bakan Kılıç, konuşmasının ardından açılışını gerçekleştirdiği kompleksi gezerek salonda eğitim alan gençler tarafından hazırlanan gösteriyi izledi.
Açılışa, Vali Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Kasım Gülpınar, Kemalettin Yılmaztekin ve Mehmet Akyürek de katıldı.
Törenin ardından Bakan Kılıç, Şanlıurfa Müze Kompleksi'ni de ziyaret ederek, burada sergilenen eserlere ilişkin İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan'dan bilgi aldı.