GENÇLER CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE

19 Mayıs 2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Başbakan Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanı sıra 81 il ve KKTC'den birer kadın ve erkek temsilci genç ile sporcuları kabul etti. Kabulde Bakan Çağatay Kılıç, konuşma yaptı.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Başbakan Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanı sıra 81 il ve KKTC'den birer kadın ve erkek temsilci genç ile sporcuları kabul etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondaki gençlere hitaben yaptığı konuşmasına, "Sizler nezdinde tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını tebrik ediyorum. Bu milli günümüz vesilesiyle istikbalimiz olan siz, gençlerimizle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum." diyerek başladı.
Gençlerin enerjisinin, dinamizminin ve geleceğe umutla bakan gözlerinin kendisine daima mutluluk verdiğini, motivasyon kaynağı olduğunu belirten Erdoğan, gençlere baktığında özellikle kendi gençlinin aklına geldiğini söyledi.
Kendisi bu yaşlardayken tüm benliklerini kaplayan, heyecanlarıyla hayata nasıl baktıklarını, dünyayı nasıl avuçlarının içinde hissettiklerini gördüğünü aktaran Erdoğan, "Eğer o dönemde böyle ideallerimiz olmasaydı, onlara ulaşmak için kendimizi yetiştirme gayretine girmeseydik, herhalde bugün ulaştığımız bu yerlere gelemezdik." ifadesini kullandı.
"2053 Türkiyesi her şeyiyle sizlere emanettir"
Gençlik döneminde yapılan hiçbir şeyin hiçbir zaman boşa gitmeyeceğine işaret eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Şöyle çevreme bir bakıyorum, bazılarının gençlerimizle ilgili, yeni nesille ilgili karamsar düşünceler taşıdıklarını görüyorum. Ben ise tam tersine gençlerimizden, yeni nesillerden ümitliyim. 2023 Türkiyesini sizler için ve sizlerle birlikte inşa ediyoruz. Bir sonraki Kızıl Elma'mız olan 2053 Türkiyesi ise her şeyiyle sizlere emanettir. Aynı şekilde 2071 vizyonunu sonraki nesillere kazandırma sorumluluğunu da sizler üzerinizde taşıyorsunuz. 
Kendilerinden bu derece büyük beklentilerimizin olduğu gençlerimize güvenmemek, inanmamak, geleceğimizden vazgeçmek demektir. Biz, geleceğimizden vazgeçmiyoruz, tam tersine istikballe ilgili hedeflerimizi sürekli büyütüyoruz."
"Ülkemiz, hedeflerinden zerre kadar taviz vermemiştir"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaten önlerine çıkartılabilecek tüm engellerin çıkartıldığına ve çıkartılmaya da devam edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Ben, bütün bu yaşadıklarımızı bir kenara bırakıyorum. Sadece 2013 yılından beri maruz kaldığımız saldırılar, İstiklal Harbimizden bu yana başımıza gelen en ciddi sıkıntılardır. Gezi olaylarından 17-25 Aralık emniyet, yargı darbe girişimine, bölücü örgütün çukur eylemlerinden 15 Temmuz darbe teşebbüsüne kadar her biri tarihi nitelikte pek çok olay yaşadık. Ülkemiz, dünyanın en kanlı terör örgütlerinin saldırısı altında olmasına rağmen, hedeflerinden, yatırımlarından zerre kadar taviz vermemiştir. Yatırımlar yine devam etmiştir. Çünkü biz, kesinlikle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız, bu kararlılığın içerisindeyiz. Bu kararlılığın gerisindeki en büyük sebep, gençlerimize güvenli, huzurlu ve müreffeh bir Türkiye bırakmak ve ülkemize olan bağlılığımızdır."
“Müfredatımızı yeniden düzenleyeceğiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Müfredatımızı yeniden düzenleyeceğiz ve anlı şanlı tarihimizi kitaplarımıza bu şekilde geçireceğiz." dedi.
“Artık reformları, devrimleri siz yapacaksınız”
Gençlere seslenen Erdoğan, "Artık reformları, devrimleri siz yapacaksınız ve Türk milletinin ne kadar güçlü olduğunu dünyaya siz göstereceksiniz." ifadelerini kullandı.
Başbakan Binali Yıldırım gençlere hitap etti
Kabulde gençlere hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, "Sevgili gençler, sizlerle ayrıca görüşecektik ama işi kolay edelim dedik, Sayın Cumhurbaşkanımız da kabul etti. Bu iki toplantıyı ayrı ayrı Cumhurbaşkanlığında, Başbakanlıkta yapmak yerine burada gerçekleştiriyoruz." ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, gençlerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldırım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, Samsun'da bağımsızlık meşalesinin yakılmasının yıl dönümü olan 19 Mayıs'ta, 81 ilden gençlerle buluşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.
Bütün gençlerin bayramını kutlayan Yıldırım, özellikle sınır boylarında terörle mücadele eden Mehmetçiğe, genç polislere ve gençleri geleceğe hazırlayan öğretmenlere selamlarını iletti.
Yurdun dört bir köşesinde ülke için alın teri döken bütün genç emekçileri, liseli ve üniversiteli gençleri selamlayan Yıldırım, "Siz gençler, Söğüt'te doğup büyüyerek üç kıtaya yayılan dev bir imparatorluğun kurucusu Ertuğrul Gazi'nin nesillerisiniz, çağ açıp çağ kapatan Fatih'in neslisiniz. Asım'ın nesli de diriliş nesli de sizlersiniz. Sizler Türkiye aşkıyla, sevdasıyla yarınki Türkiye'yi inşa edeceksiniz. Sizlere sonuna kadar güveniyoruz, inanıyoruz." diye konuştu.
"Silahların karşısında korkusuzca duranlar sizlerdiniz"
Gençlerin, 15 Temmuz gecesi tarih yazdığını, karanlık Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) alçak planını bozduklarını anlatan Yıldırım, "Ülkemize, milletimize, demokrasimize sahip çıkarak, size olan inancımızı ve güvenimizi boşa çıkarmadınız, haklı çıkardınız. 15 Temmuz gecesi tankların, uçakların, silahların karşısında korkusuzca duranlar sizlerdiniz. O gece nice genç yavrumuz, fidanlarımız o koca yürekleriyle alçaklara meydan okudu. Bir ay boyunca demokrasi nöbetlerinin inancı, kararlılığı ve heyecanı yine sizler oldunuz." dedi.
Gençlerdeki istiklal aşkının, kendilerine hem umut hem de gurur verdiğini söyleyen Binali Yıldırım, gençliğin milli iradeyi kararlı şekilde sahiplenişinin, Türkiye'de siyasi bilincin seviyesini göstermesi bakımından önemli olduğunu belirtti.
Gençlik ve Spor Bakanlığının 15 Temmuz şehitlerine ithaf edilen, "Gençlerden Ecdada Mektup" yarışmasında ödül alan Ayşenur Karasu, Keremhan Yaman, Abdullah Selman Pullu'nun mektubundan bazı bölümleri okuyan Yıldırım, "İşte bu milletin büyük istiklal ruhunu, gençlerimizin gönlündeki ifadeler bu şekilde gösteriyor. Bu ülkeyi aydınlık yarınlara taşıyacak ruh budur, şuur budur. Bu vesileyle bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize sıhhat ve afiyet içinde hayırlı ömürler diliyorum." ifadelerini kullandı.
Başbakan Yıldırım, 16 Nisan halk oylamasında seçilme yaşının 18'e indiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:
"Biz, sizlere olan inancımızın gereğini yaptık. Şimdi sorumluluk sırası sizde. Kendinizi bulunduğunuz her alanda en güzel şekilde yetiştirecek ve ülkemizin geleceğine hazırlanacaksınız. Bugün sahip olduğumuz bütün değerleri ve imkanları, bizden önceki genç nesillerin emek ve alın terine borçluyuz. Unutmayın, bir ülkenin nasıl bir ülke olacağını, o ülkenin gençliği belirler, gençlik hayali belirler. Nüfusumuzun yüzde yüzü gençlerden oluşmuyor ama yarın nüfusumuzun yüzde yüzü sizlerden oluşacak. Biz 15 yıldır gençliği ülkemiz için fırsat, imkan ve kazanım olarak gören zihniyetle hareket ettik. Geçmişte nice nesillerimizin yaşadıkları acıları, baskıları, hayal kırıklıklarını sizler yaşamasın istedik. Gençlerimize imkanlar dahilinde her alanda, her türlü fırsatı verdik ve en üst seviyeye çıkarmaya çalıştık."
Yıldırım, 2002'de 190 yurtta 182 bin olan yatak kapasitesini, 728 yurtta 602 bin yatak kapasitesine ulaştıklarını bildirerek, şöyle konuştu:
"Her alanda hayaller kurmaya, projeler geliştirmeye, Türkiye'nin yarınları için fikir üretmeye devam edin sevgili gençler. Biz hükümet, devlet olarak her zaman yanınızda olacağız ve sizleri bütün imkanlarımızla desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye'nin geleceği size emanettir. Bu bilinçle hareket etmeniz, hazırlığınızı buna göre yapmanız çok önemli. Bizden alacağınız bu emaneti çok daha ileri seviyelere taşıyacağınıza zerre kadar şüphe duymuyoruz. Allah bu ülkenin bütün gençlerinin yolunu açsın."
Kabulde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç konuşma yaptı
Kabulde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise 15 Temmuz'da FETÖ'cü darbecilerin Türkiye'ye yaşatmak istedikleri karanlığın karşısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı, Başbakan Binali Yıldırım'ın davetiyle en başta gençlerin durduğunu ifade etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Bakan Çağatay Kılıç, "Sizlerin başlatmış olduğu kalkınma hamleleri çerçevesinde, 15 yıldır ülkemizde hayata geçirilen yeni atılımlar ve yeni çalışmalar sayesinde ülkemizin her alanında olduğu gibi hem gençlik hem de spor alanında büyük gelişmeler olmuştur." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türk milletinin hiçbir zaman esaret altında yaşayamayacağını dünyaya her zaman haykırdığını dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, "Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda, bugünkü dünya düzeni içerisinde dünyanın beşten büyük olduğunu tüm gücünüzle dünyaya söylediniz. Buradaki genç kardeşlerimiz, sizin ortaya koyduğunuz duruşu sonuna kadar sürdürecek ve alanlarında bu duruşu dünyaya göstereceklerdir." ifadelerini kullandı.
"2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ilerliyoruz"
Bakan Çağatay Kılıç, Külliye'deki 19 Mayıs kabulüne katılan sporcuların 2017'nin başından beri önemli başarılar kazandığını anlatarak, sporcuları kutladı.
Temmuz ayında 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarına katılacak sporcuların da Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, şunları kaydetti:
"Ülkemiz 16 Nisan günü önemli belki de dönüm noktası bir kararla, halk oylamasında cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş yapmıştır. Bu değişiklikle, gençlerimizin, reşit olan 18 yaşındaki tüm vatandaşlarımızın, TBMM'de milletini temsil etmeyle ilgili olan engeli kaldırılmıştır. Bundan dolayı tüm Türk gençliği adına, sizlerin önünde şükranlarımı sunuyorum. Bizim milletimizin medeniyeti bin 400 yıl öncesine dayanır. Bu dönem içerisinde birçok devletler kurduk. Dünyaya taç olan, yenilikler kazandıran, medeniyetler, insanlık, inanç götüren devletlerimiz oldu. Çanakkale'de ve Kurtuluş Savaşı'nda inancımızın birlik ve beraberliği altında her beraber geleceğe yürüdük. 19 Mayıs'ta Gazi Mustafa Kemal'in başlatmış olduğu istiklal ve istikbal yürüyüşünün 1923'te Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlanmasıyla, şu anda 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru ilerliyoruz. Sizin göstermiş olduğunuz duruşla beraber, milletimizin geçmişinden, medeniyetinden, inancımızdan almış olduğumuz güçle beraber sizin önderliğinizde inşallah bu millet ilelebet payidar olacaktır."