BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ A HABER’E KONUŞTU

05 Temmuz 2017

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 15 Temmuz gecesinde yeralan darbecilerin ve onların destekçilerinin ihanetlerinin cezasını en ağır şekilde çekeceklerini ifade ederken, “Türkiye’den kaçıp yurtdışında gününü gün eden o korkaklar, o hainler de gelip hesabını verecekler. Bu mücadele hiçbir şekilde kararlılığından bir şey kaybetmeden sonuna kadar devam edecek” dedi.

 Bakan Çağatay Kılıç, A Haber Televizyonu’nda Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün canlı yayın konuğu oldu.

Geçen yıl yaşanan 15 Temmuz gecesinde yer alan darbecilerin ve onların destekçilerinin, ihanetlerinin cezasını en ağır şekilde çekeceğini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç,  Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) başını çektiği darbe girişimine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti, Başbakan Binali Yıldırım ve hükümetin duruşuyla milletin “dur” dediğini hatırlattı.

“Adil olacağız ama acımayacağız”

O ihanet gecesinin üzerinden bir yıl geçtiğini ve bu bir yıllık sürede FETÖ ile mücadelenin kararlı bir şekilde sürdüğüne işaret eden bakan Çağatay Kılıç, “Bu mücadeleyi yaparken adil olacağız, ama acımayacağız” dedi. Bakan Çağatay Kılıç, “Bu milletin vergisinden, alın terinden topladığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne emanet ettiği silahları alıp, millete çevirenler bu ihanetin karşılığını, hem bu dünyada mahkemelerde alacaklar, hem de ahirette bunun hesabını verecekler” diye konuştu. Bakan Çağatay Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

“FETÖ’nün başındaki Pensilvanya’da oturan terörist başının zaten buradaki örgütsel anlamdaki uzantıları şu anda hesap veriyorlar ya da hesap vermek üzere hazırlıkları yapılıyor. Ama mücadele kararlı bir şekilde devam edecek. Daha hala mücadele edilen, kendilerini gizlemeye çalışanların olduklarını biliyoruz. İşte özellikle bu çözülmüş olan iletişim sistemleri, elektronik sistemler içerisinde ByLock olsun veya şimdi başka bir sistemin gündeme geldiğini görüyoruz. Bunların mücadelesini biz sonuna kadar yapacağız. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar… O yurt dışına kaçan korkakların da, hainlerin de peşindeyiz. Kaçtıkları ülkelerdeki makamlarla görüşüyoruz. Çünkü buradan kaçıp orada gününü gün ediyorlar. O korkaklar, o hainler de gelip hesabını verecekler. Bu mücadele hiçbir şekilde kararlılığından bir şey kaybetmeden sonuna kadar devam edecek.”

“Onların başlarına bela olacaklar, çünkü bunlar onuru olan, haysiyeti olan insanlar değil”

Bakan Çağatay Kılıç, 15 Temmuz kalkışmasının içinde yer alan ve yurtdışına kaçanların iadelerine ilişkin çalışmaların sürdüğünü hatırlatırken, “Artık örgütün yapısı iyice ortaya çıktıkça, itirafta bulunanların da neler anlattığını paylaştıkça, artık oradaki ülkelerdeki makamlar da bunların nasıl bir yapı olduklarını daha iyi anlamaya başladılar, daha iyi anladıkça bunların Türkiye’ye iade edileceği konusundaki düşüncem ve ümidim var” şeklinde konuştu.

Yurtdışına kaçanların Türkiye’ye iade edilmemeleri durumunda da iade için çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Zaten şu anda bulundukları yerlerde de onların başlarına bela olacaklar bunlar. Çünkü bunlar onuru olan, haysiyeti olan insanlar değil” dedi.

“Adalet sokakta aranmaz, adaletin aranacağı yer bellidir”

Bakan Çağatay Kılıç, CHP’nin başlattığı “Adalet Yürüyüşü” ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Yürüyüşün güvenliği için Devletin, hükümetin gereken güvenlik önlemlerinin en üst seviyede alındığını dile getirirken, “Orada yürüyüş yapan vatandaşların güvenliğinin sağlanması konusunda gerçekten emniyet teşkilatımız, jandarmamız çok fedakarca görev yapıyorlar” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, adaletin sokakta aranamayacağını, adaletin aranacağı yerin belli olduğunu vurgulayarak, “Eğer bir iddianız varsa ve bir şekilde bir yerlerde bir şey elde etmek istiyorsanız, bunların nerede yapılacağı bellidir. Ha böyle bir şey yapmak istemişler; işte buyurun Türkiye demokratik bir ülke. Türkiye, hakların, hukukun olduğu bir ülke” diye konuştu.

Geçmişte AK Parti’ye karşı bir kapatma davası açıldığını, o davada kimlerin neler söylediğinin de hala hafızalarda olduğunu hatırlatan Bakan Çağatay Kılıç, “O zaman biz hukuk mücadelemizi sürdürdük ve o mücadelenin sonunda da haklılığımız ortaya çıktı. Demek ki; CHP’nin bakışı farklı. Onlar farklı şeylerle aramak istiyorlar, buyursunlar arasınlar. Ama işin gerçeği şudur ki; bu iş yargının işidir, bu iş hukukun içerisinde yapılması gereken bir konudur ve iddia da çok ağır ve vahim bir iddiadır, ortaya konan delillerle mahkeme bir karar vermiştir” ifadelerini kullandı. 

Bakan Çağatay Kılıç, son günlerde yürüyüşe katılanlara bakıldığı zaman bu yürüyüşün pek bir anlamının kalmadığının görüldüğünü belirterek, “Ülkesine, milletine karşı hain terör örgütleriyle işbirliği yapanların da yürüyüşe katılmış olmaları herhalde CHP’ye gönül veren tüm vatandaşlarımızın da artık bu yürüyüşe olan olumlu bakışı vardı ise artık olumsuza çevirmiştir diye düşünüyorum. Provokasyonlar tabi ki olabilir ama, asıl provokasyon şu anda o yürüyüşe katılanlarla beraber yürüyüşte ortaya konan manzaradır. Yani bu ülkenin birliğinin, beraberliğinin temeline aykırı hareket edenler ve bunu temelinden bozmak isteyenlerle beraber yürümenin ben takdirini kamuoyuna bırakıyorum” şeklinde konuştu.

“Schulz’un ağzından çıkanlar haddinin aşmasının ötesine de geçmiş, terbiyesizlik sınırına varmıştır”

Bakan Çağatay Kılıç, bazı Alman siyasetçilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya ziyaretiyle ilgili olumsuz açıklamalarına tepki gösterdi. Almanya’da önümüzdeki süreçte bir seçim olduğunu ve iktidara gelmek isteyen SPD’nin başbakan adayı Martin Schulz’un, iç siyasete yönelik propaganda yapmaya çalıştığını ifade ederek, şöyle dedi:

“Bu şahıs eskiden Avrupa Parlamentosu Başkanıydı ve orada Başkan olduğu zaman Avrupa Parlamentosu’nda terör örgütlerinin paçavralarının, resimlerinin yeraldığı sergi açmasına müsaade etmişti, bunları fikir hürriyeti çerçevesinde değerlendirip kendine göre -terör nasıl fikir hürriyeti çerçevesinde değerlendirilebiliyorsa, o da ayrı bir konu- bunlara müsaade etmişti. Şimdi aynı kişi Almanya’da, yani güya sosyal demokrat bir partinin adayı olarak orada bu adaylığı sürdürmeye çalışıyor, akla, hayale gelmeyecek konuşmalar yapıyor, haddini zaten aşıyor. Yani Martin Schulz’un ağzından çıkanlar haddinin aşmasının ötesine de geçmiştir, artık terbiyesizlik sınırına varmıştır. Martin Schulz’un Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı’na söz söyleme hakkı yoktur, Martin Schulz gitsin kendi ülkesindeki olaylarla ilgilensin, kendi partisindeki erimeyle ilgilensin. Almanya neredeyse birtakım ırkçılıkla anılan partilerin dile getireceği söylemleri kullanıyor. Sorun ne biliyor musunuz? Bu tip kişilerin kafasının içerisindeki Türkiye’ye karşı olan bakış açısı. Almanya’da böyle bir bakış açısı geliştirmiş olan eski kafalı siyasiler var.”

“Samsun Deaflympics 2017 için tüm hazırlıklar tamam”

Bakan Çağatay Kılıç, 18-30 Temmuz arasında Samsun’da düzenlenecek 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları ve Bakanlığın yaz döneminde gençlere yönelik faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Bakan Çağatay Kılıç, Samsun'un ev sahipliği yapacağı 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları’na çok kısa bir zaman kaldığını belirterek, tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi. 

“Türkiye’den bu organizasyonu almak için çok uğraşanlar oldu, sonra hepsi kararlarını değiştirdi”

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Oyunların Türkiye’den alınması için yurt dışında lobi yapıldığına dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, “15 Temmuz 2016’da FETÖ terör örgütünün başını çektiği darbe girişiminin olduğu günden 3 gün sonra 18 Temmuz 2016’da 1 yıl kala organizasyonunu yaptık. 1 sene sonra da burada inşallah Samsun’da Türkiye’de bu organizasyonu yapacağız dedik. O arada Türkiye’den bu organizasyonu almak için çok uğraşanlar oldu. Farklı ülkelerden olanlar oldu, Amerika gelmeyeceğiz dedi önce, İngiltere gelmeyeceğiz dedi, sonra hepsi bunda kararlarını değiştirdiler.” dedi. 

“Oyunlar tarihindeki en yüksek katılım Samsun Deaflympics 2017’de olacak”

23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’na 96 ülkeden katılım olacağını bildiren Bakan Çağatay Kılıç, “Şu anda katılım en üst seviyede. Daha önce oyunlar tarihinde bu kadar yüksek katılım olmadı. 3 binden fazla sporcu gelecek. Kafilelerle birlikte sayı artacak. Uluslararası federasyonun yeni seçimi de Türkiye’de yapılacak. Bu Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından kabul edilen bir organizasyon, onun için olimpiyat oyunları ismi kullanılabiliyor. Muhteşem bir açılış töreni yapacağız. İnşallah tüm spor camiasına ve Türkiye’den vatandaşlarımız da Samsun’a gelecek. Şu an Samsun’da büyük bir heyecan var, maskotumuz Samsun’da geziyor, farklı illerde de gezecek. İnşallah Samsun’umuza hem sportif anlamda hem turizm anlamında hem tanıtım anlamında büyük katkısı olacak. Türkiye’nin bu dönem içerisinde yapacağı önemli organizasyonlardan birisi. 21 branşta yapılacak olan oyunlarda ilk kez golf branşı Samsun’da olacak. İlk kez bir sporcu köyü yapılıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurtları kullanılacak. Altyapımız zaten en iyi şekilde olduğu için ekstra bir şey yapmamıza gerek yok.” diye konuştu. 

Bakan Çağatay Kılıç, bakanlığının tatil döneminde gençlere yönelik hizmetleri hakkında da bilgi verdi. 

Çocukların yaz aylarında vakitlerini daha verimli geçirebilmesi ve onların sporla tanışmalarını sağlamak amacıyla 81 ilde her yıl düzenlenen Yaz Spor Okulları’nda eğitimlerin başladığını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, “Tüm illerimizdeki spor yaz okullarına geçen sene 1 milyon 400 bin kardeşimiz katıldı. Bu sene hedefimiz 1 buçuk milyonu geçmek. Bu tabi terörün ve uyuşturucunun mücadelesinde çok önemli bir faaliyet. Yani sportif anlamda faaliyetler içerisinde olan kardeşlerimiz orada sosyalleşiyor, spor faaliyetini yapıyor ve oradan da ciddi anlamda aslında gelecekle alakalı bazen yetenekleri de keşfedildiğinden dolayı ülkenin geleceğine katkı sağlıyorlar.” şeklinde konuştu.

“Terör örgütünün aktif olmaya çalıştığı bölgede yoğun bir spor faaliyetiyle gençlerimizi onların alanlarından uzak tutuyoruz”

Türkiye genelinde faaliyet gösteren 36 Gençlik Kampında faaliyetlerin ücretsiz olduğunun altını çizen Bakan Çağatay Kılıç, şunları söyledi: 

“Gençlik Kamplarımız 2005’te 5’ti, 2012’de 12’ydi, şu an 36 kampımız oldu. Bu sene hedefimiz 120 bin gencimizi ağırlamak. Faaliyetler ücretsiz olarak yapıldığından dolayı çok büyük başvuru var, 10 Temmuz’a kadar başvurularımız devam ediyor kamplarımız için. Biz bunları Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızla beraber yapıyoruz. Örneğin, yaz Kur’an kurslarında aynı zamanda sportif faaliyetleri de beraberce yapıyoruz. Yani Kur’an kursu eğitimi bittikten sonra doğrudan spora götürüyoruz ve orada o faaliyetlerle devam ediyor. Özellikle terör örgütünün aktif olmaya çalıştığı bölgede yoğun bir spor faaliyetiyle gençlerimizi onların alanlarından uzak tutuyoruz. Şanlıurfa’da, Diyarbakır’da yeni kamplarımızın inşası var, bunların sayısını çoğaltıyoruz. Farklı şehirlerden gelen 120 bin öğrencimizin, gencimizin bir araya geldiği kamplar olacak. İnşallah çok daha güzel günler bizi bekliyor.” 

“Terörle nasıl mücadele ediyorsak, uyuşturucuyla da aynı şekilde etmeliyiz" 

Uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadelede Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak etkin bir rol oynadıklarını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Özellikle antrenörlerimize biz yoğun bir eğitim verdik. Bin 300 tane antrenöre uyuşturucuyla bağımlılık eğitim, yani mücadele eğitimi, önleme eğitim verildi. Cezaevlerinde olan genç kardeşlerimiz işte kapılar kapanmasın projesiyle onların eğitimine katkı verdik. Sportif faaliyetlerle de gençlerimizi ve çocuklarımızı farklı şekillerde sosyal aktiviteler içerisinde bulundurup bunlardan uzak tutmak için çalışıyoruz. Gençlik Kamplarımızın kullanımında onlara yardımcı oluyoruz. Özellikle ailelerimize çok büyük bir görev düşüyor burada. Çünkü benim çocuğum yapmaz düşüncesi bizi felakete götürür” dedi. 

Uyuşturucu ile mücadelenin Terörle mücadele gibi ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, “Toplumun beraberce yenmesi gereken bir şey bu. Çünkü bakın gerçekten insanın hayatını karartmak için ortada gezinen bir katiller sürüsü var ben bunlara katiller sürüsü diyorum. Terör neyse aynısı, Cumhurbaşkanımız da bu şekilde dile getirdi. Terörle mücadelenin aynısını uyuşturucuyla mücadele de yapmak durumundayız” ifadelerini kullandı.